اخبار

فروش قاچاقی آبزیان ممنوع زیر پوست شهر

آبزیان دریایی بدون فلس نیز به لیست خوراکی‌های قاچاق اضافه شدند و با وجود ممنوعیت عرضه آن، هنوز هم برخی سودجویان می‌توانند در برخی فروشگاه‌ها آن را به‌صورت علنی و یا بعضا مخفیانه بفروشند.
مشاهدات خبرنگار همشهری حاکی از آن است که این فروشگاه‌ها بسته‌های کنسرو شده خرچنگ را به‌صورت علنی با قیمت بالایی عرضه می‌کنند. یکی از این فروشنده‌ها به همشهری گفت: بیشتر مشتری‌های ما را اتباع کشورهای خارجی‌ به‌خصوص چینی‌ها تشکیل می‌دهند.

چند ماهی است که وزارت بهداشت نظارت خود را برای عرضه زنده و یا تازه این حیوانات آبزی غیر‌مجاز، بیشتر کرده و برخی مغازه‌های ماهی‌فروشی که این محصولات را عرضه می‌کردند آن را دیگر نمی‌فروشند. اما مسئله این است که این محصولات به‌صورت علنی عرضه نمی‌شوند و اگر یک آشنایی در این صنف داشته باشید می‌توانید انواع آن را خریداری کنید! برخی فروشندگان نیز درصورت اعتماد به خریدار از یخچال‌های پشت دخل، محصول غیرمجاز را بیرون آورده و می‌فروشند. یکی از ماهی‌فروشانی که تا پیش از این لابستر می‌فروخت، گفت: چند‌ماه پیش وزارت بهداشت عرضه این حیوانات را به‌دلیل غیربهداشتی بودن ممنوع کرد.

این در حالی است که مرکز تحقیقات حلال سازمان غذا و دارو چندی پیش اعلام کرد که محصولات دریایی‌ای که از سازمان غذا و دارو و مرکز تحقیقات حلال مجوز ندارند، فاقد حق توزیع و عرضه در کشور هستند. این مرکز از مردم خواست درصورت مشاهده عرضه انواع غذاهای دریایی کنسروی و غیرکنسروی از نرم‌تنان، سرپایان، خرچنگ‌ها و سایر جانوران دریایی در مراکز خرید به معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های سراسر کشور اطلاع‌رسانی کنند.

به گفته دکتر مهدی فهیمی، متخصص و پژوهشگر طب سنتی، فروش پودر خرچنگ در عطاری‌ها به نوعی کلاهبرداری تبدیل شده است. او گفت: یک بیمار مبتلا به سرطان به من مراجعه کرده بود که می‌گفت ۳قاشق پودر خرچنگ را به قیمت ۴۰۰هزار تومان به او فروخته‌اند. این عین کلاشی است. پودر خرچنگ که شامل همه اجزای خرچنگ است می‌تواند برای بیمار مشکلات دیگری ایجاد کند.

این پژوهشگر طب سنتی افزود: اگرچه برای خرچنگ در منابع علمی طب سنتی خواصی درنظر گرفته شده است اما تجویز و مصرف آن مستلزم نظر کارشناس و متخصص است. دارویی که از این حیوان به‌دست می‌آید فقط در شرایط آزمایشگاهی و با مقدارمشخص قابل استفاده است. احتمالا وزارت بهداشت به‌دلیل مسمومیت جیوه که جذب پوست این نوع حیوانات آبزی می‌شود، عرضه آن را ممنوع کرده است. وزارت بهداشت باید بر طب سنتی نظارت داشته باشد ولی متأسفانه از این بخش غافل شده است.

دکتر بهروز جنت، رئیس مرکز تحقیقات حلال سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با همشهری گفت: در مورد نرم‌تنان ازجمله صدف یا حلزون نیز بررسی‌ها نشان داده است که این حیوانات آبزی دارای مواد آلرژی‌زا و سمی هستند که شناخته شده نیست ولی اثرات خود را در بدن انسان در سال‌های بعد می‌گذارد. بعضی از این حیوانات به حدی آلرژی‌زا هستند که می‌توانند منجر به فوت فرد مصرف‌کننده شوند.

دکتر جنت با تأکید براینکه مصرف این مواد برای همه افراد مضر است اظهار کرد: مشاهده شده که در برخی مناطق ساحلی در کشور‌هایی که مصرف این حیوانات مجاز است، بیماری‌های مشترکی شایع شده است. نوع غذایی که در این مناطق خورده می‌شود در ایجاد بیماری مؤثر است.

وی در واکنش به این مسئله که بسیاری از فروشنده‌ها مدعی فروش این مواد به خارجی‌ها هستند گفت: ما در هیچ کجا فروشگاهی برای عرضه محصولات به خارجی‌ها به‌صورت جداگانه نداریم. در مواقعی برخی هتل‌ها و سفارتخانه‌ها و یا شرکت‌های خارجی که به‌عنوان پیمانکار در پروژه‌ها کار می‌کنند می‌توانند محموله‌هایی را با کسب اجازه و با شرایط خاص وارد کشور کنند. چیزی که فروشنده‌های این محصولات گفته‌اند در حد توجیه بی‌پایه و اساس است.

بهروز جنت در مورد نظارت بر عرضه این محصولات اظهار کرد: نظارت بر این فروشگاه‌ها توسط چند بخش در وزارت بهداشت، بازرسان اصناف و دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌شود. همچنین با گزارشات مردمی این نظارت‌ها دقت بیشتری خواهد داشت. مرکز تحقیقات حلال سازمان غذا بیشتر روی حلال بودن مواد تشکیل‌دهنده محصولاتی است که وارد کشور می‌شود.با وجود تعدد مراکزی که باید بر عرضه این آبزیان نظارت داشته باشند، هنوز این محصولات در سطح شهر عرضه می‌شود. حال باید دید این نظارت پس از چند‌ماه به کجا خواهد رسید.
منبع : روزنامه همشهری

نوشته های مرتبط