بیشتر بدانیم, خوراکی ها

بالنگ ، ترنج ، اُترُج

بالنگ ، ترنج ، اُترُج

بالنگ ، ترنج ، اُترُج

بالنگ ، ترنج ، اُترُج در نواحی شمالی بیشتر می روید .
پوست آن : گرم و خشک
شحم یا داخل آن : سرد و تر
هسته آن : طبع متفاوت دارد
از بهترین خصوصیات این گیاه به حرکت درآوردن تمامی سموم بدن می باشد . مربای بالنگ یک ضد سم قوی است . توصیه میشود کسی که دچار مارگزیدگی یا گزش شدید قرار گرفته از بالنگ استفاده کند تا به شدت سموم اش دفع شود . تأثیرات این میوه روی کبد بسیار جدی است .

پوست بالنگ کبد تنبل را فعال میکند پالپ آن ترشحات کبد را رقیق و زیاد میکند. پوست بالنگ را چنانچه خشک کرده و داخل سرکه قرار دهید . این ترکیب برای کسانیکه دچار ناراحتی های تنفسی و آسم هستند که از طغیان صفرا ناشی میشود ، حملات تنگی نفس را به حداقل میرساند .

بالنگ ، تحریک کننده قلب و افزایش دهنده قدرت انقباضی قلب است و افراد بعد از استفاده احساس شادابی خواهند کرد .بالنگ در مغز باعث افزایش گردش خون شده و آرامبخش می باشد . بالنگ ضد نفخ قوی است و کسانی که معده ناراحت و نفاخ و سنگین دارند میتوانند از این میوه بهره ببرند .

عجیب اینکه تقویمی که در طبیعت وجود دارد بر اساس مشکلات مردمان آن ناحیه می باشد . در هر نقطه از زمین زمانی میوه ها میرسند که در زمان رسیدن بیماریهایی در آن منطقه ظهور میکند . در اصل زمان رسیدن میو ه ها با بیماریهای آن منطقه در ارتباط است .مثلا فصل رسیدن میوه بالنگ دقیقا زمانی است که مشکلات تنفسی در آن مناطق زیاد شده است .

هسته بالنگ تلخ است و یک ضدانگل بسیار قوی است . هر چند دمنوشی که از هسته این میوه تهیه میشود تلخ است ، ولی در بچه ها به عنوان یک انگل کش قوی مطرح است .
روغن بالنگ و ماساژ آن در موضع به عنوان :

ضد درد قوی است. رفع لقوه یا رعشه در اندام ها میشود. در بیماریهای نوروپاتی و اختلالات دیابتی و اختلالات حسی مطرح است

نحوه درست کردن روغن بالنگ :

۶ دانه بالنگ متوسط را تکه کرده و داخل روغن کنجد ریخته و در حرارت ملایم سه روز فرصت دهید که بماند و بعد فیلتر کنید .روغن کنجد باعث جذب روغن بالنگ میشود و خود روغن کنجد به عنوان پایه حساب شده و روغن به دست آمده روغن بالنگ نام میگیرد . در ترکیه عطر ترنج را گرفته و جالب است که در مهمانی های خود بعد از صرف غذا دست میهمانها را با این عطر خوشبو میکنند . بالنگ ضد تشنگی است و عطش را به حداقل میرساند. بالنگ به درمان اسهال صفراوی کمک میکند . کسانیکه کولیتهایی از صفرا دارند و دچار خونریزی شده اند را میتواند به حداقل برساند. استفراغ های صفراوی را به حداقل میرساند.

دوستدار سلامتی شما

دکتر مهدی فهیمی

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط