بیشتر بدانیم, خوراکی ها

گیاه شنگ

گیاه شنگ

گیاه شنگ

گیاه شنگ ، بومی ایران زمین است و به نامهای آلاله شنگ ، آلاشنگ ، سیلخ ، اسپلنج می باشد . طبیعت سرد وخشک دارد و میتواند در فصل بهار زیادی تَری بدن را گرفته و مهار کند . چمنزارهای محدوده مرکزی ایران ، اراک ، تفرش ، فریدن در اصفهان و چادگان از محل های رویش این گیاه است . انواع سدیم ، پتاسیم ، فسفر و منزیم را به مقدار خوبی دارد و حاوی ویتامین های محلول در آب و چربی است .

این گیاه قابض است و میتواند عضلات و مجاری را یک مقدار تنگ تر کند . در بهار اتفاقی که می افتد بازشدن عروق به یکباره است واین گیاه میتواند نقش مهارکننده داشته باشد. در بهار بدن به سمت ترشح صفرا و گرمی کبد میرود و صفرای بیشتری ترشح میشود.

و افراد ریفلاکس یا ترش کردن پیدا میکنند که این گیاه میتواند این مورد را کنترل کند . افرادیکه دچار تحریک روده هستند میتوانند در خوراکی های خود مثل سوپ و آش این سبزی را وارد کنند . دقت شود که نباید زیاد سرخ شود و در روغن ماندن آن زیاد خوب نیست . در حد تفت دادن کفایت میکند.

دقت کنید :
پروتئین ها و دیگر املاح در سبزیها با حرارت زیاد آسیب دیده و از بین میروند . از یک ماده غذایی باید بیشترین بهره را برد . تفت دادن کم سبزیها برای پخت کفایت میکند.

پنجاه گرم گیاه شنگ را در یک لیتر آب به مدت 20 دقیقه بجوشانید و در فواصل غذایی استفاده کنید . مشکلات گوارشی ، معده را بدلیل قابض کردن عروق آسیب دیده از بین میبرد . شنگ ریفلاکس مری را برطرف میکند . دقت شود غذا نباید چرب باشد تا دریچه بالایی معده را منقبض کرده و مانع از ریفلاکس معده شود . گیاه شنگ کم اشتهایی را در افراد و بخصوص دربچه ها از بین میبرد .

ضماد برگ و گل آن در جاهاییکه زخم است ، باعث التیام سریعتر زخم خواهد شد . ریشه گیاه شنگ یک پاک کننده قوی است . وقتی افزایش سموم در بدن اتفاق می افتد ، این گیاه میتواند در دفع سموم مثمر ثمر باشد .30 گرم از آن را در یک لیتر آب جوشانده و صبح ناشتا یک فنجان از آن را قبل از صبحانه میل کنید تا سموم داخل دستگاه گوارش را به حرکت در آورده و سم زدایی انجام شود . این جوشانده باعث کاهش التهابات ریوی نیز خواهد شد و ترشحات ریه را زیاد کرده و مکملی برای درمان است .

مصرف شنگ برای افرادی که ناراحتی کلیوی دارند ممنوع است . اگر با مصرف این گیاه منقلب شدید از عناب که مصلح این گیاه است استفاده کرده و چند عددعناب متعاقب آن مصرف کنید . در فصل بهار میتوان سرکه و آبغوره را به همراه خوراکی های دیگر مصرف نمود . بهتر است که آش را به خوبی استفاده کرده و از سرکه و آبغوره درآن بهره بگیریم .

دوستدار سلامتی شما

دکتر مهدی فهیمی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *