یادداشت روز

توصیه های نوروزی دکتر مهدی فهیمی

سفرهای نوروزی

کسانیکه سفر هوایی دارند برای اینکه مستعد ابتلا به سینوزیت نشوند، هنگام برخواستن و نشستن هواپیما از تنقلات استفاده کنند و سعی کنند در حال جویدن خوراکی و آدامس باشند.

بچه های کوچک که شیرخوار هستند هنگام نشستن و برخواستن هواپیما بهتر است در حال خوردن شیر باشند تا در طول سفر و یا بعد از آن دچار گوش درد نشوند.

در سفرهای هوایی مراقب گرم و سرد شدن بدن در هواپیما باشید . داخل هواپیما لباس های خود را سبک کرده و بعد از پیاده شدن تن پوش مناسبی استفاده کنید تا باد به سرشانه ها نخورد و باعث سرماخوردگی موقت ، کاهش انرژی و آشفتگی نشود .
چون در زمان تغییر فصل هستیم ، افرادیکه به سفر میروند سعی کنند در شرایطی استحمام کنند که بعد از آن در معرض باد و تغییر هوای تند قرار نگیرند . بهتر است زمانیکه به محل استقرار خود رسیدند دوش بگیرند تا سرماخوردگی برایشان اتفاق نیفتد .

معمولا در مواقع سفر آنچه آزاردهنده است ، غذاخوردن با حجم زیاد است . سعی کنید مختصر غذا بخورید . در طول سفر تحمل بدن نسبت به غذا تغییر میکند و ممکن است استفاده از غذاهای چرب و سنگین ، ایجاد خواب آلودگی و متأثر کردن کیفیت سفر را بکند و با ایجاد نفخ شکم و اختلالات گوارشی ، درنهایت ایجاد سردرد در آنها خواهد کرد .

در سفرهای نوروزی تلاش کنید از غذاهای محلی هر منطقه و استان استفاده کنید . هر منطقه با توجه به اقلیم خاص خودش ، صاحب غذاهای مخصوصی است که مردم شرایط خود را با آن منطبق کرده اند .

با ورود به رستورانها بهتر است از غذاهای تکراری که در تمام منوهای همه شهرها هست صرفنظر کرده و به سمت سفارش غذاهای محلی برویم . مسئولین رستورانها درابتکار ویژه میتوانند غذاهای محلی فصل بهار را در اختیار مردم قرار دهند

در طول سفر نگه داشتن زیاد ادرار در بزرگسالان میتواند باعث خستگی و اضطراب نماید و توصیه میشود تخلیه مثانه و روده را در طول سفر بسیار جدی بگیرید .

در خانمها نگه داشتن ادرار باعث افزایش ابتلا به عفونت های ادراری میشود و باید مراقب این نکته باشند .

در آقایان نگه داشتن ادرار در افراد مسن میتواند باعث تحریک پروستات و سپس التهاب پروستات شده و در نهایت در طول سفر باعث اذیت شخص شود .

چنانچه خانمها یا دخترخانمها دچار علائم سوزش ادرار ، تکرر ادرار ، تغییر رنگ ادرار و یا تغییر بوی ادرار شدند ، همه نشانه هایی از عفونت ادراری است که بایستی حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه و درمان شوند و اجازه ندهند این وضعیت چند روز به طول انجامد .

باید یادمان باشد که تغییر درمدل غذاها میتواند باعث تغییر رنگ در ادرار و یا حتی بوی ادرار شود . ولی سوزش ادرار و تکرر ادرار معمولا بدلیل تغییر در نوع غذا نیست . این نکته نشان دهنده عفونت ادراری است .

در طول سفر معمولا به خاطر خشک شدن روده ها یبوست پدید می آید . وقتی یبوست ایجاد میشود که رطوبت داخل روده کم شده است و بهتر است در فصل بهار از مواد غذایی رطوبت دار مثل انواع سوپها و آش ها بهره برد .

در آب باکتری به نام ecoli وجود دارد که بسیار متنوع است و وجود آن در آب تا حدی مجاز است .
معمولا آب به آب شدن و استفاده از آبهای مناطق مختلف در طول سفر بدلیل تنوعی که این باکتری دارد باعث ایجاد حالتی از اسهال میشود که به آن اسهال مسافرتی می گویند .
این اسهال بیمارگونه نیست و تب و لرز نمیدهد .
بدلیل این است که بدن با باکتری ecoli آن منطقه سازگاری ندارد .