بیشتر بدانیم, خوراکی ها

با خواص شلغم آشنا شویم

شلغم

مصرف شلغم در زمان سرماخوردگی باعث التیام علائم میشود . بخور آن باعث باز شدن سینوسها و گرفتگی بینی شده و باعث تسکین سرفه و سردرد میشود . قرقره آب شلغم پخته به همراه کمی عسل و میل نمودن آن از شدت گلودرد میکاهد .

سوپ شلغم خاصیت فوق العاده ای دردرمان سرماخوردگی دارد و میتوان با ترکیب کردن جو ، هویج ، شلغم ، پیاز و گشنیز سوپ مطلوبی تهیه نمود .

شلغم خام مقداری انسولین گیاهی دارد ولی به اندازه ای نیست که منجر به کاهش قندخون شود .
شلغم پخته حاوی میزانی قند است که چاق کننده بوده و مصرف زیاد آن مناسب افراد بلغمی نمی باشد .

هرچند که شلغم و کلم را در گروه مواد غذایی قرارداده اند که مناسب بیماری گواتر نیست ، منتهی شلغم به دلیل اینکه گرمی درجه ۲ دارد عاملی برای تشدید و بروز این بیماری نیست . شلغم تنها خوراکی است که ادعا میشود دارای ید رادیواکتیو می باشد و مناسب تنظیم تیروئید است .

افرادی که مشکلات سختی در دفع ادرار را دارند بهتر است که شلغم های کوچک را رنده کرده و با عسل مخلوط و میل نمایند .

شلغم باعث لینت مزاج شده و رفع یبوست را باعث میشود . با افزایش حجم ادرار و دفع فضولات به بدن کمک میکند .

برای بهبود ترک خوردگی و خشکی و خارش پوست که ناشی از سرما است میتوان آب شلغم پخته و یا له شده آن را به همراه کمی روغن زیتون ضماد نمایید .

چنانچه شلغم دیر استفاده شد و پلاسیده و مانده شد ، دیرهضم و ثقیل میشود و نفخ و گاز را در بدن افزایش میدهد . در این مواقع بهتر است شلغم را با زیره ، آویشن یا عسل میل کرد .

همیشه شلغم با کمی نمک مصرف میشود تا رطوبت مازاد آن را خنثی و از علائم بد آن کم کند . بهتر است شلغم را بخارپز کرده و مصرف کنید . در آب پز کردن همیشه مقداری از مواد موثر وارد آب میشود .

شلغم خوب سفت ، سنگین ، توپر می باشد . پوست آن براق و صاف و بافت داخل آن روشن و شفاف است . شلغم هایی که کمی رنگ بنفش در ترکیب رنگی دارند ، تندتر بوده و خواص ضدسرطانی بیشتری دارند . هنگام شستشو تمامی منافذ شلغم به خوبی شسته شود و بهتر است که پوست نازک آن موقع مصرف کنده و سپس میل شود .

نوشته های مرتبط