اولین جشنواره غذا درمانی ایران

پنل تخصصی آشنایی با مبحث مزاج شناسی دکتر فهیمی کارگاه آموزشی غذاودرمان باهدف پیشگیری از بیماری با تغذیه صحیح شناخت منابع مفید گیاهی جهت تامین آمینواسید های ضروری بدن کارگاه آموزشی پرفسور جعفریان دکترای تغذیه از کشور سوئیس -انقلاب بزرگ در گرفتگی عروق وچاقی -تغذیه بیماران قلبی وعروقی -هفت عامل مهم ایجاد سکته ها -کلسترول […]

«حجامت» در فصل بهار برای تمامی مزاجها تجویز می‌شود/ برخی نگاه کودکانه به موضوعات طب سنتی دارند

یک کارشناس طب سنتی با بیان اینکه حجامت در فصل بهار برای تمامی مزاجها تجویز می‌شود، گفت: حجامت سیستم عصبی، عروقی، ایمنی، حرارتی و رطوبتی بدن در تمام افراد با هر مزاجی را تنظیم می‌کند.

شعر شاعر شیرازی در وصف طب سنتی

به نام حضرت حق همه چیز را همگان دانند و همگان هنوز به دنیا نیامده اند . در سفری که به دیار عشق و عاشقی عازم بودم یکی از اهالی شهر ادب و شعر شیراز زیبا در توصیف فهم زیبایش از طب سنتی ایرانی سروده ای را به من هدیه کرد و به رسم امانت […]

چگونه مغلوب آلودگی هوا نشویم

 در دنیای مدرن، کشورهای دارای پیشینه صنعتی به قدری به سنت های طبیعی و اجدادی خود احترام گذاشته اند که درعین پیشرفت روزافزون در موضوع صنعت توانسته اند کم و بیش سلامت مردم خویش را تضمین کنند. اما مشخص نبودن دستگاه متولی سلامت مردم و از سوی‌دیگر، وجود ده‌ها سازمان و نهاد غیرپاسخگو سبب افزایش […]

تاثیر واکسیناسیون

این گزارش در شرایطی منتشر شده است که یک هفته قبل دکتر مهدی فهیمی از اساتید و صاحبنظران طب سنتی ایران از مردم خواست در تزریق همگانی واکسن آنفولانزا پرهیز نمایند . چون تزریق فراگیر این واکسن میتواند باعث آسیب سیستم ایمنی مردم در سطح ملی شده که قابل جبران نیست . اصل گذارش: تردید […]

دستور پخت خورشت کنگر، کوکو کنگر و خورشت آلوچه مسما و مرغ

کنگر گیاهی است پرخاصیت و خوشمزه که فصل روییدن آن در فروردین و اردیبهشت است و مدت کوتاهی در بازار تره‌بار یافت می‌شود، بهتر است حالا که فصل بخار و رویش سبزی‌های کوهی فرا رسیده، فرصت را غنیمت شمرده و آن را تهیه کنید و با مصرف آن، از خواص بی‌نظیرش بهره‌مند شوید.

بیشتر بخوانید دربارهدستور پخت خورشت کنگر، کوکو کنگر و خورشت آلوچه مسما و مرغ

عمر دوباره زانو با مفصل‌مصنوعی

این روزها افراد زیادی را می‌بینیم که در دهه ۶۰ تا ۷۰ زندگی‌شان آرتروپلاستی یا جراحی تعویض مفصل زانو انجام می‌دهند. تعویض مفصل زانو نوعی جراحی است که با استفاده از آن سطح مفصلی استخوان‌های ران و ساق در مفصل زانو را با یک سطح مصنوعی جایگزین می‌کنند.

این مفصل‌های مصنوعی که معمولا بیش از ۱۵ سال عمر می‌کنند نه تنها به از بین بردن درد ناشی از ساییدگی و آرتروز، روماتیسم یا تخریب سطح مفصلی زانو کمک می‌کنند، بلکه در به دست آوردن دامنه حرکتی مطلوب در مفصل زانو و اصلاح تغییر شکل‌های ایجاد شده در این عضو بدن نیز موثر هستند.

بیشتر بخوانید دربارهعمر دوباره زانو با مفصل‌مصنوعی

جوابیه به نامه رئیس فرهنگستان علوم پزشکی به رؤسای سه قوه

جناب آقای دکتر مرندی نامه حاکی از احساس مسئولیت جنابعالی و بسیاری از همکاران شما در فرهنگستان علوم پزشکی مطالعه گردید و به آن با دیده احترام توجه بسیار شد اما باید نگاهی به شرایط ذیل کرد:

  • جنابعالی در زمانی صدارت وزارت بهداشت و درمان کشور را در اختیار داشتید که سازمان بهداشت جهانی و بسیاری از کشورهای جهان هنوز رسما موضوع طب سنتی و مکمل را در دستور کار خود قرار نداده بودند و یا در ابتدای راه بودند اما شاید همین دغدغه شما باعث شد هیجوقت به مکتب طب سنتی ایران توجه نکنید تا آنجائیکه نام ایران عزیز از فهرست کشورهای دارای مکاتب طب سنتی حذف شده و در پی این کوتاهی جنابعالی موقعیت های کشاورزی-فرآوری –بسته بندی-داروسازی گیاهی و درمان بیماریها با گیاهان در کشور را که حق مردم ایران بوده و هست در معرض تهدید و یا انقر اض قراردهید.
  • بیشتر بخوانید دربارهجوابیه به نامه رئیس فرهنگستان علوم پزشکی به رؤسای سه قوه