چگونه از میوه های تابستانی به خوبی بهره بگیریم ؟

تنوع میوه ها در فصل تابستان زیاد است .
چگونه از میوه های تابستانی به خوبی بهره بگیریم ؟
باید از تمام این میوه ها در این فصل استفاده کنیم و رعایت سردی و گرمی میوه ها را داشته باشیم . برخی از میوه های تابستانی طبیعت خیلی سرد دارند . مثل انواع میوه های بسیار ترش که میتوان شاه توت ، آلبالو ، زردآلو ، آلوترش و میوه هایی مثل گوجه سبز را نام برد . این میوه ها طبیعت خیلی خنکی دارند و سرد بوده و جاری کننده صفرا هستند .

از میوه های دیگر تابستان میتوان به قیسی ، گلابی ، سیب گلاب اشاره کرد که این ها میوه های لطیف کننده هستند و همه اخلاط ( سودا ، صفرا ، دم و بلغم ) را لطیف میکنند . میوه های متوسط به گرم مثل خربزه ، گرمک ، طالبی هستند که انرژی بخش بوده و میزان انرژی بدن را تأمین میکنند .

در فصل گرما بهتر است از انواع میوه های تابستانی و از همه رنگها و طعم های آن بهره بگیرید . لزوما نباید همه این میوه ها را با هم مصرف کرد . میتوان تقسیم بندی و اولویت بندی کنیم . مثلا یک روز بعد از ظهر شاه توت بخوریم . روز بعد در صبح سیب به خوبی بخوریم . بعد از ظهر از قیسی جات بهره مند شویم و به همین شکل در هر وعده یک میوه را به وفور استفاده کنیم . این شیوه مصرف میتواند هم اثرات آن میوه را در بدن بیشتر کند و هم تراز اخلاط را در بدن حفظ کند .

مصرف میوه ها با حجم زیاد در کنار مصرف غذا توصیه نمیشود و بهتر است فاصله زمانی داشته باشد . البته استثنا هم وجود دارد. خداوند در بدن انسان انقدر قدرت گذاشته که بتواند استثناها را پوشش دهد . اما نباید مصرف میوه ها همزمان با غذا ، تبدیل به یک عادت شود . این عادت باعث سنگینی معده شده و چون میوه ها آب جذب میکنند ، بزرگ شدن معده اتفاق می افتد و اگر تبدیل به عادت شود ، اختلال سیستم گوارشی را ایجاد میکند .

مصرف نوشیدنی های سرد حتی آبمیوه های خنک با غذا توصیه نمیشود. از بستنی و فالوده در میان وعده میتوانیم استفاده کنیم و درزمانی که معده خالی هست نیز مشکلی ایجاد نمیکند. برای جلوگیری از گرمازدگی ، شخصی که در محیط گرم قرار دارد و یا اشخاصی که در سفر هستند و ۲تا۳ ساعت از وقت غذا خوردن آنها گذشته ، وقتی احساس گرما میکنند ، میتوانند فالوده و بستنی مصرف کنند .
از آنجا که معده سبک است ، حرارت را در سیستم مرکزی پایین می آورد. باید دقت شود که در مصرف فالوده و بستنی نباید زیاده روی کرد. در میزان مصرف فالوده و بستنی در بچه ها و بزرگسالان دقت خوبی داشته باشید. چون تحرک این افراد کم است ، بچه ها سینوزیت میکنند و بزرگسالان ممکن است بعد از مصرف آن دچار دردهای قولنجی یا شکمی شوند .

اگر طبیعت و مزاج ما خیلی گرم باشد ، استفاده از خربزه و میوه های پالپ دار مثل طالبی و خربزه میتواند باعث ایجاد علائمی مثل کوریزا یا سرماخوردگی شود که به دلیل تخلیه شدید صفرا توسط این میوه ها است . متعاقب خروج صفرا ، بخارات صفرا به سمت گلو حرکت کرده وباعث ایجاد سوزش و خارش در گلو و حلق میشود .

چنانچه خواستید آب خربزه را به عنوان نوشیدنی استفاده کنید ، ترجیحا بخشی از پوست و حتی تخمه خربزه را هم به آن اضافه کرده و با هم میکس کنید که این کار باعث اصلاح مزاجی این نوشیدنی خواهد شد .

همچنین بهتر است در مصرف هندوانه از کمی گلاب بهره بگیرید و زمانیکه هندوانه را میل میکنید ، کمی گلاب نیز میل نمایید . این کار یکی از بهترین اتفاقات خواهد بود که باعث میشود شخص مصرف کننده دل درد نگیرد و دچار دردهای گوارشی نشود . در شخص وضعیت شادابی ایجادشده و معده فرد تقویت میگردد . پس در هنگام پذیرایی از مهمان با هندوانه حتما کمی گلاب هم سرو شود .

دوستدار سلامتی شما: دکترمهدی فهیمی

نویسنده مطلب: دکتر مهدی فهیمی