مشاوره تغذیه, مشاوره طب سنتی

خواص و فواید گوشت بوقلمون

خواص و فواید گوشت بوقلمون

خواص و فواید گوشت بوقلمون

خواص و فواید گوشت بوقلمون :

می خواهیم به طور جامع و مفید به خواص بوقلمون بپردازیم. در ایران استفاده از گوشت بوقلمون در حدود بیست و پنج سال است که بین مردم رواج یافته است. دلایل متعددی برای استفاده از گوشت بوقلمون بین مردم در ایران وجود دارد.شاید یکی از دلایل مهم آن قیمت مناسب نسبت به  گوشت بوقلمون نسبت به گوشت گاو گوساله و گوسفند و مرغ است.

شاید یکی دیگر از دلایل آن این است که گوشت بوقلمون از نوع گوشت سفید است و نه تنها هیچ ضرری برای افراد چه سالم و چه دارای انواع بیماری های شایع مانند قند خون , چربی خون و فشار خون ندارد بلکه برای این بیماری ها بسیار مفید و شفا بخش است.

یکی دیگر از مواردی که می توان به خواص و فواید گوشت بوقلمون به آن اشاره کرد این است که بسیار برای افراد ورزشکار و افرادی که می خواهند از رژیم غذایی سالم برای تناسب اندام استفاده کنند کاربردی است.

از موارد مهم دیگری که می توان به آن اشاره کرد خواص و فواید گوشت بوقلمون از نظر پرورش انبوه آن است که می تواند و حتی اثبات شده است که به رشد اقتصاد و کار آفرینی و ایجاد اشتغال کمک فراوانی کرده است.

دلیل این امر آن است که پرورش بوقلمون نسبت به پروش دام های دیگر دارای هزینه کمتری است.بوقلمون اصالتا یک پرنده وحشی و از کشور آمریکا است. بوقلمون تقریبا حدود هشتاد سال پیش توسط تاجرانی از کشور ایتالیا به مقصد کشورمان ایران آورده شده است.

گفتیم که بوقلمون اصالتی وحشی داشته و بعد ها توسط انسان رام شده است و در تعداد انبوده شروع به تولید می شود به همین دلیل است که بنیه ای قوی دارد و در تولید انبوه آن در مراکز پرورش بوقلمون کمتر تلفات می دهد.

خواص و فواید  گوشت بوقلمون نسبت به دام های دیگر

که در آن ها از مواد نیروزا , قرص های آنتی بیوتیک و مواد هورمونی که در این مقاله امکان نوشتن درباره ان نمی گنجداستفاده می شود. در گوشت بوقلمون استفاده نمی کنند و یکی از خواص مهم بوقلمون همین ارگانیک بودن گوشت آن است.

خواص-بوقلمون

خواص و فواید گوشت بوقلمون از نظر ارزش غذایی

خواص-بوقلمون-از-نظر-ارزش-غذایی

در این قسمت از مقاله به خواص بوقلمون از نظر ارزش غذایی می پردازیم.در ابتدا باید عرض کنم که استفاده از گوشت بوقلمون در زمان های قدیم در اروپا تا کنون بسیار رواج داشته است.

از این نظر گوشت بوقلمون یک غذای اصیل و کلاسیک محسوب می شود.یکی از خواص بوقلمون لاکچری بودن آن است.لاکچری بودن گوشت بوقلمون به این دلیل است که پخت بوقلمون چه در اروپا و آمریکا و کشور های مسیحی نشین و مناسبت های خاص در زمان های خاص مانند عید شکر گذاری و کریسمس و … صورت می گیرد.

تصور یک جشن تعطیلات بدون بوقلمون دشوار است. چه به روز شکرگزاری فکر کنید و چه به کریسمس، بوقلمون یک غذای اصلی در زمان های خاصی از سال است.

در کشور عزیزمان ایران نیز این مناسبت ها توسط اقلیت های مذهبی نیز با  انواع پخت گوشت بوقلمون صورت می پذیرد. پخت بوقلمون در انواع آن بسیار خوشمزه و لذیذ است. از انواع پخت بوقلمون می توان به کبابی و خورشتی نام بردبدون شک استفاده از گوشت بوقلمون به جای گوشت گوسفند و گاو به دلیل شباهت بسیار به آن جای هیچ گونه گله و شکایتی نمی گذارد.

یک وعده ۱۰۰ گرمی گوشت و پوست بوقلمون (برشته شده) شامل موارد زیر است:

  • ۱۹۰ کیلو کالری
  • ۷۹۹ کیلوژول پروتئین
  • ۷.۹ گرم چربی
  • ۲.۳ گرم چربی اشباع شده ۲.۷ گرم چربی تک غیر اشباع ۱.۸ گرم چربی غیر اشباع پلی ۲.۴ میلی گرم روی
  • ۱۷ میکروگرم سلنیوم
  • ۱۰.۳ گرم ویتامین B3

از سرطان جلوگیری کرده و سیستم ایمنی را تقویت میکند .

بهتر است در فصل سرما از گوشت بوقلمون بخصوص برای کودکان و سالمندان استفاده شود .

گوشت بوقلمون دارای اسید آمینه است و مبتلایان به نقرس باید با ملاحظه مصرف نمایند .

بدلیل داشتن مقدار کمی اگزالات بیماران مبتلا به سنگ کلیه اگزالاتی ، باید در مصرف آن دقت کنند .

مصلح آن گشنیز و سماق است.

برای هماهنگی و رزرو نوبت بر روی کلمه شماره کلیک کنید.

دوستدار سلامتی شما

دکتر مهدی فهیمی

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *