مشاوره طب سنتی

برای رفع تغییرات فصل بهار چه کنیم؟

برای رفع تغییرات فصل بهار چه کنیم؟

بهار فصل خوشایندی است اما می‌تواند روی بدن انسان تغییراتی ایجاد کند، تغییراتی که هم مثبت و هم منفی است. برای برطرف کردن تغییرات منفی و به طور کلی تدابیر بهاری دکتر مهدی فقیهی، متخصص طب سنتی راهکارهایی ارائه می‌دهد که مطالعه آن توصیه می‌شود.

در بهار شیب افزایش حرارت به سمت تند شدن است و سبب بروز تغییراتی در بدن می‌شود.

احساس عطش:

با غلبه دم، عطش فرد به نوشیدنی‌های خنک افزایش می‌یابد ولی از آب یخ استفاده نکنید و آب را با دمای معتدل یا گرم بنوشید.

تغییرات پوستی:

افزایش غلبه دم و تری در بهار باعث می‌شود حالت تعریق در پوست اتفاق بیفتد و گرمی، نرمی و لطافت پوست بیشتر شود.
کسانی که مشکل اگزما و خارش در بهار دارند، دو دسته هستند:
اول گروهی که پوست سرد و تیره دارند و همزمان اگزما هم دارند.
در این افراد ماندن زیاد در حمام که بیش از ۴۵ دقیقه طول بکشد، باعث بازگشت رطوبت به پوست شده و درجه اگزما کاهش خواهد یافت. همچنین استفاده از روغن بادام و سیاهدانه کمک‌کننده است.
اما در گروهی که اگزما همراه با قرمزی و التهاب و داغی پوست است، توصیه‌های زیر به کار می‌آید:

-حجامت کردن
-نوشیدن آب انار و آب زرشک
-روغن‌های خنک‌کننده مثل روغن بنفشه و روغن‌های معتدل مثل بادام شیرین
-استفاده از مسهل‌های صفرا و دم
از دیگر تغییرات پوستی در بهار، بروز اگزما و ضایعات خارش‌دار در کودکان است، برای رفع این اختلال، پختن ۳۰۰ گرم کاهو در یک لیتر آب و شستشوی بدن با آب آن در حمام و ماساژ تفاله کاهو با روغن زیتون بر بدن بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

احساس کسالت و بی‌حالی:

در بسیاری از مواقع احساس کسلی و بی‌حالی در بهار به مشکلات مزاجی افراد برمی‌گردد.
افراد با مزاج سرد و تر‌(مزاج بلغمی) و نیز افراد با مزاج گرم و تر‌(مزاج دموی) احساس خواب‌آلودگی بیشتری دارند. زیرا رطوبت و تری بدن موجب افزایش خواب می‌شود. همچنین خمیازه کشیدن و کش و قوس دادن به بدن که مردم در بهار بیشتر از قبل تجربه می‌کنند، به دلیل غلبه دم یا خون است. در این صورت بهتر است تنفس عمیق داشته باشید، تنفس عمیق باعث می‌شود بهتر با اختلالات برخورد کنید.
جالب است بدانید که اکسیژن بافتی، اصلی‌ترین عامل جوان ماندن است. در بهار حجم اکسیژن به شدت بالا می‌رود و لطافت هوا بالاست. بنابراین بهتر است از این فصل به خوبی بهره گرفت و اکسیژن دریافت کرد.

احساس کسالت در بهار

یبوست:

یبوست عامل بسیاری از بیماری‌هاست و با داشتن یبوست، حال خوبی نخواهید داشت. پس با خوردن بیشتر غذاهای ملین، میوه و سبزی، نان و برنج سبوس‌دار از این بیماری پیشگیری کنید.

گرفتگی عضلانی:

در فصل بهار با گرم شدن بدن، بخارات ناشی از بلغم که در زمستان رسوب کرده، در بدن به حرکت در می‌آید، قرار گرفتن این بخارات در بین عضلات و مفاصل باعث بروز گرفتگی‌های گذرا و یا حتی شدید در عضلات خواهد شد.
راه فرار از این اختلالات، روغن‌مالی کردن بدن هر هفته یکبار با روغن‌های گرم و یا قرار دادن بادکش بر روی قسمت‌های درگیر است. با این شیوه بخارات خارج شده و دردهای عضلانی به شدت کاهش می‌یابد.

گرفتگی بینی:

زمانی که بخارات حاصل از کبد در بهار به سمت سر حرکت می‌کند، باعث بروز گرفتگی بینی می‌شود، این بخارات گذرا و غیرعفونی بوده و فقط باعث التهاب در سینوس‌ها می‌شود. خیلی از افراد اقدام به شستشوی بینی جهت رفع التهاب می‌کنند اما از آنجایی که این کار را با شیوه اشتباه انجام می‌دهند، نه تنها تاثیری نمی‌بخشد بلکه ضرر هم دارد.
بهتر است بدانید مواد باید از دهلیز بینی که آلوده‌ترین قسمت بینی است رد شود، اما با شیوه غلط شست و شوی بینی، ناخواسته آلودگی به سمت سینوسها هدایت می‌شود و در این حالت یک التهاب ساده به عفونت سینوسی تبدیل خواهد شد.
یادتان باشد زمان شستشوی بینی نباید فشار منفی ایجاد کنید و محتوای شستشودهنده را جلوی بینی نگهداشته و با نفس عمیق آن را به سمت بالا بکشید. این همان اشتباهی است که همه انجام می‌دهند. روش صحیح این است که مواد شستشودهنده را داخل قطره چکان ریخته و سر را بالا نگهداشته و داخل بینی چکانده و اجازه دهید محلول مسیر خود را طی کند و نیروی ثقل مایع را به حرکت در آورد
یا محلول را کف دست‌های تمیز ریخته و بینی را به آن نزدیک کرده و سر را به سمت عقب، حرکت ملایم دهید.
در افرادی که دچار مشکلات ناشی از افزایش سودا هستند، گرم شدن هوا در بهار سبب حل شدن سودا در خون شده و به مرور حجم سودا در خون بالا خواهد رفت و افت و خیز خلقی و حتی انزجار از بهار نیز ممکن است در این افراد ایجاد شود.
در این شرایط استفاده از خوراکی‌هایی که می‌تواند دافع سودا باشد، بسیار کمک‌کننده خواهد بود. از جمله استفاده از غذاهایی که دارای سبزیجات گرم و معطر باشد و ترش کردن غذا با آبغوره، آب نارنج و یا سرکه که بتواند سودا را از بدن دفع کند.

سایر توصیه ها:

-خوردن: این فصل هوا رو به گرمی است و جرم‌هایی که در فصل سرد غلیظ شده برای نرم شدن آن باید مایعات کافی و غذاهای رقیق و مناسب مثل کاهو و سکنجبین خورد تا با نرم شدن مواد زائد، رسوبات یا همان جرم‌ها خارج شود. حتی اگر دارای مزاج بلغم هستید و در زمستان از مواد غذایی مثل کاهو منع شده بودید، در این فصل بخاطر طبع آن که گرم است، میتوان از کاهو با سکنجبین و یا سرکه انگبین به وفور استفاده کرد. ضمنا در این فصل از غذاهای سنگین مثل یرنج و نان فاقد سبوس و گوشت خودداری کنید و بیشتر از میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنید.
حرکت: فعالیت جسمانی در این فصل بسیار مهم است تا حدی که به تعریق بیانجامد. چرا که تعریق کمک مهمی برای خروج مواد زائد بدن است.
خواب و بیداری: سعی کنید در این فصل به خواب یکدیگر احترام گذارید و زودتر شب‌ها بخوابید و زودتر بیدار شوید. خواب کافی لازمه سلامت است.
حجامت: امروز با افزایش فشارخون و دیابت و… روبرو هستیم که علت اصلی آن برمیگردد به پاکیزه نبودن سیستم درونی ما. در این صورت حجامت کمک موثری نیز میتواند باشد.

برای هماهنگی و رزرو نوبت بر روی کلمه شماره کلیک کنید.

دوستدار سلامتی شما

دکتر مهدی فهیمی

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *