دمنوش‌ها, محصولات گیاهی

دمنوش زنجبیل damnosh zanjebil

دمنوش زنجبیل

دمنوش زنجبیل damnosh zanjebil

دمنوش زنجبیل damnosh zanjebil گیاهی چندساله است و دارای قطعاتی ضخیم و کمی کشیده و پهن به رنگ زرد می باشد

که بو و طعمی تند و مطبوع دارد. ساقه های گیاه به طور عمودی از ریزوم ها خارج شده و در انتها به گل های زرد و زیبا منتهی می شوند. برگ های این گیاه پهن است و با غلافی به ساقه ها متصل شده اند.

قسمت مورد استفاده زنجبیل، بیخ آن است که پس از پژمرده شدن گیاه، آن را از زمین در می آورند. و در تشتی چوبی ریخته، به هم اصطکاک می دهند تا پوست روی آن گرفته شود و بعد مغز چوبی آن را خشک می کنند. این گیاه بومی کشور هند است. این گیاه در نواحی شرقی ایران نیز کشت می شود. دونوع اصلی زنجبیل عبارتند از زنجبیل هندی و زنجبیل شامی.

خواص درمانی

تأثیر برروی دستگاه گوارشی:

دمنوش زنجبیل برای درمان اولسرها و زخم های معده و روده،اثر مفید دارد. برای هضم غذا مفید است؛ زیرا دارای آنزیم های متعدد است. برای تسهیل آشفتگی و تهوع زنان باردار در ماه های اولیه بارداری بسیار مؤثر است. و بهترین گزینه برای ویار حاملگی می باشد. دمنوش زنجبیل تخلیه معده را تسهیل می نماید. و احساس سنگینی در اثر پرخوری را رفع می کند. اثر زنجبیل برای پیش گیری از آشفتگی و تهوع حاصل از دور زدن و چرخیدن سر، حتی از داروهای معروف شیمیایی نیز بیش تر است.

مقدار بسیار کمی زنجبیل می تواند ضدتهوع قوی باشد. برای تسکین آشفتگی و تهوع ناشی از خوردن برخی از داروها مثل خوردن داروهای سمی که در جریان شیمی درمانی تجویز می شود نیز مؤثر است.

تأثیر بر روی دستگاه تنفسی:

دمنوش زنجبیل برای آرام کردن سینه در موارد برونشیت مؤثر است.

خواص دیگر:

دمنوش زنجبیل داروی مؤثری برای آرام کردن ناراحتی های ناشی از دریازدگی و آشفتگی می باشد. دمنوش زنجبیل خواص ضدباکتری وسیعی دارد. رشد لاکتوباسیل را که از مفیدترین میکروارگانیسم های فلور موجود در روده است، علیه عفونت های انگلی مؤثر،تحریک می کند. استفاده از ترکیب پودر زنجبیل و گلاب برای ماساژ موضعی، ضددرد مفاصل می باشد.

موارد منع مصرف و عوارض جانبی

به دلیل آن که زنجبیل به عنوان سقط کننده جنین شهرت دارد، طی بارداری یا شیردهی باید از مصرف زیاد آن خودداری نمود. درد مورد افراد حساس به آن، احتمال ایجاد درماتیت وجود دارد. مقادیر بالای زنجبیل با درمان با داروهای قلبی، ضددیابت و ضد انعقاد ممکن است تداخل نماید.

طبیعت

بر طبق طب سنتی ایران، طبیعت زنجبیل گرم و خشک است.

طرز تهیه

یک قاشق چای خوری پودر خشک زنجبیل و یا دو قاشق چای خوری زنجبیل رنده شده تازه را با دو لیوان آب جوش، داخل قوری بریزید و آن را به مدت پنج دقیقه با حرارت ملایم دم کنید. و سپس آن را با عسل شیرین نمایید و میل کنید. چای زنجبیل هر چه قدر بیش تر بماند و دم بکشد تندتر می شود. حتی می توان دمنوش زنجبیل را بعد از سردشدن در داخل یخچال گذاشت و خنک کرد و مانند یک نوشابه سرد استفاده نمود.

برای هماهنگی و رزرو نوبت بر روی کلمه شماره کلیک کنید.

برگرفته از کتاب دمنوش های ایران زمین

دکترمهدی فهیمی

ما را در پیج اینستا دنبال کنید

بازگشت بە لیست

نوشته های مرتبط