بیشتر بدانیم

9 نکته مهم درباره ورزش خانگی

9 نکته مهم درباره ورزش خانگی

9 نکته مهم درباره ورزش خانگی

9 نکته مهم درباره ورزش خانگی  مقاله : آقای امیر جنتی – دکترای مدیریت تربیت بدن

آگاهی داشته باشید

همه افراد قبل از این که تصمیم به ورزش بگیرند باید نسبت به ورزشی که میخواهند انجام بدهند ، آگاهی کافی داشته باشند. ضمن اینکه به اهمیت ورزش پی ببرند تا به این شکل ورزش جزو جدایی ناپذیر زندگی آنها شود . ورزش فقط به یک گروه سنی خاص ، محدود نمیشود و افراد در هر سنی که باشند متناسب با بدن خود میتوانند ورزش کنند .

شاید خیلی از افراد تصور کنند که فقط در باشگاه میتوان ورزش کرد در حالی که این باور نادرست است و در هر جایی میتوان تمرینات ورزشی را دنبال کرد که خانه نیز از این امر مستثنا نیست. چنانچه فردی بخواهد با دیدن فیلم های اینترنتی یا لوح فشرده در خانه ورزش کند ، نباید مانع او شد. حتی اگر حرکات ورزشی ، چندان به صورت حرفه ای هم انجام نشود ، باز هم باید چنین فردی را تشویق کرد

مشورت را جدی بگیرید

خانمهایی که قصد دارند در منزل ورزش کنند ، برای انتخاب فیلم ورزشی ، باید حتما از کارشناس ورزشی کمک بگیرند و باید توجه داشته باشند که این فیلمها ، فرد را از مربی بی نیاز نمیکند و مربی توضیحات و آموزش های لازم را برای نحوه استفاده صحیح از فیلم موردنظر ، در اختیار افراد قرار خواهد داد .

علاقه و تناسب

چنانچه خانم ها بخواهند در خانه ورزش کنند ، قبل از هر چیز باید یکسری نکات را بدانند تا بتوانند از فیلم های ورزشی نهایت استفاده را ببرند . مهمترین مسئله برای ورزش علاقه است و بدون علاقه نمی توان در دنبال کردن تمرینات ورزشی موفق بود . برای مثال اگر خانمی به تمرینات بدنسازی علاقه چندانی ندارد ، بهتر است سراغ تمرینات ورزشی دیگری برود .

یکی دیگر از نکات مهمی که خانمها باید به آن توجه کنند ، سطح ورزش است و باید مشخص شود که فرد در گروه مبتدی ، آماتور یا حرفه ای قرار میگیرد . بعد از مشخص شدن سطح ورزشی ، میتوان اقدام به تهیه فیلمهای ورزشی کرد . خانمها باید به ورزش انتخاب شده و تناسب آن با بدن شان توجه داشته باشند و هر حرکت ورزشی ای که در فیلم نشان داده میشود ، نباید انجام دهند ، چون اگر با وضعیت بدن شان متناسب نباشد ، باعث آسیب خواهد شد .

آهسته ، ولی پیوسته

زمان انجام حرکات ورزشی ، مساله مهمی است و فرد نباید بیش از توان بدنی خود ورزش کند. ضمن اینکه برای شروع ، نباید حرکت های ورزشی را با شدت و تعداد بالا انجام داد . برای مثال ، شاید در فیلم 10 تا 20 حرکت در یک ست انجام شود . در حالیکه بدن یک فرد عادی ، توان انجام چنین کاری را ندارد و باید به مرور زمان ، تعداد و شدت حرکات ورزشی را افزایش داد . مثلا اگر در روز اول قرار است یک حرکت ورزشی پنج بار انجام شود ، در روز بعدی میتوان آن را به ده بار افزایش داد و به مرور تعداد و مدت آن را زیاد کرد. به انجام چنین کاری اصل اضافه بار گفته میشود و تأثیر مثبتی روی بدن خواهد داشت

خانه هم خوب است … اما !

شاید برخی از افراد تصور کنند تفاوت چندانی بین ورزش کردن در محیط بسته خانه با بیرون خانه وجود ندارد. در حالیکه این باور اشتباه است و برخی از تحقیقات نشان میدهد بین ورزش درخانه و بیرون خانه ، تفاوت هایی وجود دارد که مهمترین آن ، اکسیژن بیشتری است که وارد بدن فرد در بیرون از خانه میشود .علاوه بر این آن دسته از افرادی که در بیرون از خانه و در محیط باز ورزش میکنند ، تمرکز بیشتری دارند ، ضمن اینکه تعریق و جنب و جوش این دسته از افراد بیشتر از محیط بسته خواهد بود .
شاید برخی از افراد به دلیل آلودگی هوا در شهرهای بزرگ ، تمایل کمتری برای ورزش بیرون از خانه داشته باشند ولی نباید این مسأله را از یاد برد که عوامل آلودگی ، براحتی وارد منزل هم میشوند .

گرم و سرد را از یاد نبرید !

خانم هایی که قصد دارند در خانه ورزش کنند ، حتما باید به حرکات آمادگی قبل از ورزش ( گرم کردن ) و حرکات بازگشت به حالت اولیه پس از ورزش ( سرد کردن ) توجه کافی داشته باشند . گاهی در فیلم های ورزشی به این مساله پرداخته نشده و بدن فرد میتواند دچار آسیب های مختلف ، بویژه آسیب های عضلانی شود .

سراغ ورزش خانگی نروید اگر ….

آن دسته از افرادی که به برخی از بیماریهای زمینه ای مانند کمردرد مبتلا هستند ، نباید سراغ ورزش های خانگی بروند ، چون این احتمال وجود دارد که دچار آسیب شوند . این دسته از افراد بهتر است آب درمانی را انتخاب کنند و برای سایر ورزش ها نیز از پزشک متخصص خود مشورت بگیرند

ورزش زمان دارد ؟

بسیاری از افراد بر این باورند که بهترین زمان ورزش ، صبح زود است ولی بحث های زیادی درباره زمان ورزش وجود دارد . به طور کلی میتوان گفت که بهترین زمان برای ورزش ، بین ساعت 6 بعد از ظهر تا 10 شب است و انجام فعالیت های ورزشی در صبح زود ، چندان منطقی به نظر نمیرسد
وقتی فرد از خواب بیدار میشود ، بدن آمادگی کامل برای ورزش را ندارد
در نتیجه احتمال وارد شدن یک فشار ناگهانی به بدن وجود دارد که این فشار ناگهانی باعث آسیب میشود. چنانچه فردی اصرار بر ورزش در صبح زود داشته باشد ، باید حتما بدن خود را به اندازه کافی با حرکات ورزشی خاص گرم کند ، در غیر اینصورت نباید ورزش کرد.

بدن درد دارید ؟

گرفتگی های عضلانی بعد از ورزش ، یک مساله طبیعی محسوب میشود و جای نگرانی نیست. چون دلیل این مساله به تولید اسید لاکتیک و تجمع آن در عضلات بر می گردد . درد ناشی از تجمع این اسید در عضله به مرور زمان و با انجام تمرینات ورزشی کم خواهد شد .

دوستدار همیشکی شما

دکتر مهدی فهیمی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *