خوراکی ها

خوراکی ها

خوراکی ها

خواص خوراکی ها در طب سنتی

خوراکی ها

گیاهان و ادویه ها برای قرن ها برای اهداف آشپزی و دارویی مورد استفاده قرار گرفته اند. در دهه گذشته، تحقیقات در مورد نقش آنها به عنوان مشارکت کنندگان داروهای غذایی، که دارای تعدادی از خواص مرتبط با کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن غیر واگیر هستند، افزایش یافته است.

غذاهای سنتی

از زمان های قدیم، ادویه جات ترشی جات ،میوه ها  و حبوبات نقشی حیاتی در سبک زندگی مردم از نقاط خاصی از جهان ایفا می کرد. گیاهان دارویی  و ادویه ها برای نسل ها توسط انسان ها به عنوان غذا و برای درمان بیماری ها استفاده شده است. مولکول های گیاهان نقش مهمی در حفظ و ارتقای سلامت دارند. آنها در طول تاریخ نقش های متعددی را بازی کرده اند، از جمله به عنوان عوامل رنگی، طعم دهنده، نگهدارنده، افزودنی های غذایی و محصولات گیاهی به دست آمده از این ادویه ها، مبنای مولکولی این اعمال را فراهم کرده است.

دمنوش ها

ادویه ها در زندگی روزمره ما کاربردهای دارویی متعددی دارند، بسیاری از ادویه ها در آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند و دارای خاصیتهای  دارویی خاصی مانند مسهل، ملین، خلط آور، ضد نفخ، و غیره هستند. ادویه هایی مانند زردچوبه، شنبلیله، خردل، زنجبیل، پیاز و سیر دارای عملکردهای درمانی بسیار متنوعی هستند و اثرات افزودنی یا هم افزایی آنها احتمالاً از بدن انسان در برابر انواع بیماری ها محافظت می کند. به طور سنتی ادویه ها به عنوان بخشی از رژیم های غذایی، اثرات زیادی بر سلامت انسان دارند. ادویه ها علاوه در کل جهان، اغلب در هند و ایران جزو شناخته شده ترین کشورها  برای ادویه و طب سنتی است. اینها دارای طیف وسیعی از خواص فیزیولوژیکی و دارویی هستند. ادویه، دانه، میوه، ریشه، پوست یا گل گیاه یا گیاهی است که در مقادیر کم برای طعم، رنگ یا به عنوان نگهدارنده استفاده می شود.

سالاد ها

علاوه بر این، برای مردم جهان، ادویه ها اشتها را تحریک می کنند و جذابیت های بصری برای غذا ایجاد می کنند. انواع ادویه ها از قدیم الایام در آشپزخانه ما مورد استفاده قرار می گرفتند، بنابراین نیازهای بدن را به طور معمول برآورده می کردند. بسیاری از این مواد در طب سنتی نیز کاربرد دارند. جهانی شدن این ادویه ها را به راحتی در دسترس قرار داده و محبوبیت آنها را افزایش داده است در این مقاله  کاربردهای سنتی ادویه های انتخابی را بررسی می کند.

ادویه های آشپزی علاوه بر خوش طعم کردن غذا، قرن هاست که به عنوان نگهدارنده غذا و به دلیل خواص افزایش دهنده سلامتی آنها استفاده می شود. می توان نشان داد که آنها تأثیر مفیدی بر عملکردهای هدف خاصی در بدن فراتر از نیازهای اساسی تغذیه دارند. هدف این کار بررسی فواید تغذیه ای و سلامتی برخی ادویه های سنتی است که بیشتر در ایران و هند  استفاده می شود.

دسر ها

همانطوری که قبلا هم عنوان داشتیم گیاهان و ادویه ها دارای تاریخچه سنتی استفاده هستند و نقش مهمی در میراث فرهنگی و درک غذا و ارتباط آن با سلامتی دارند. نشان دادن فواید غذاها با ابزارهای علمی یک چالش باقی می ماند، به ویژه در مقایسه با استانداردهای اعمال شده برای ارزیابی عوامل دارویی. داروها ترکیباتی با وزن مولکولی کوچک هستند که به صورت خالص و غلیظ مصرف می شوند. غذا به صورت ترکیبی، در مقادیر نسبتاً زیاد و اندازه گیری نشده در شرایط بسیار اجتماعی خورده می شود. چالش واقعی در اثبات اینکه آیا غذاها، مانند گیاهان و ادویه جات، فواید سلامتی دارند یا خیر، نیست، بلکه در تعریف این فواید و توسعه روش هایی برای افشای آنها با ابزارهای علمی است.

جنبه های فرهنگی

در بررسی فواید سلامتی باید به جایگاه گیاهان و ادویه ها در رژیم غذایی توجه شود. این شامل تعاریف طبقه بندی مواد غذایی و روشی است که از طریق آن می توان به فواید آن نگاه کرد و بنابراین تحقیق کرد. تحقیقات ممکن است بر شناسایی مواد فعال زیستی در گیاهان و ادویه جات، یا بر روی خواص آنها به عنوان یک غذای کامل تمرکز کند، و/یا در چارچوب یک غذای رژیمی تنظیم شود.

نقش گیاهان و ادویه ها در سلامتی

خواص آنتی اکسیدانی گیاهان و ادویه جات با توجه به تأثیر اصلاح اکسیداتیو کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم در ایجاد آترواسکلروز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شواهدی وجود دارد که مصرف روزانه نیم تا یک حبه سیر (یا معادل آن) ممکن است تا ۹ درصد اثر کاهش کلسترول داشته باشد. 

شواهد دیگری وجود دارد که نشان می دهد ۷.۲ گرم عصاره سیر کهنه با ضد لخته شدن و همچنین کاهش متوسط ​​فشار خون (تقریباً ۵.۵٪ کاهش در فشار خون سیستولیک) مرتبط است. طیف وسیعی از ترکیبات زیست فعال در گیاهان و ادویه جات برای خواص ضد سرطانی در حیوانات مورد مطالعه قرار گرفته است. 

اما چالش در ادغام این دانش برای تعیین اینکه آیا می‌توان اثراتی را در انسان‌ها و در غذاهای تعریف‌شده مشاهده کرد، نهفته است . شواهد علمی بسیار محدودی در مورد اثرات گیاهان و ادویه ها بر دیابت نوع ۲ وجود دارد، با بهترین شواهد برای اثر جینسینگ بر قند خون، البته تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، به ویژه بررسی اثرات الگوهای مصرف مزمن. 

با افزایش علاقه به جایگزینی برای عوامل ضد التهابی غیر استروئیدی در مدیریت التهاب مزمن، تحقیقات در مورد استفاده از عصاره های غذایی در حال ظهور است. شواهد سطح II برای استفاده از زنجبیل در بهبود درد آرتروز زانو وجود دارد. با این حال، بهبود اندک است و اثربخشی درمان زنجبیل کمتر از ایبوپروفن است. تحقیقات قطعی بیشتری مورد نیاز است.

در آینده باید توصیه های صریح تری در مورد جایگاه  استفاده از غذاها و ادویه ها  در یک رژیم غذایی سالم لحاظ شود. علاوه بر ارائه خواص آنتی اکسیدانی و سایر خواص، گیاهان و ادویه ها را می توان در دستور العمل ها استفاده کرد تا به طور جزئی یا کامل جایگزین مواد کمتر مطلوب مانند نمک، شکر و چربی اشباع اضافه شده در مارینادها و سس ها، غذاهای سرخ کردنی، کاسرول، سوپ، کاری و آشپزی به سبک مدیترانه ای ، غذاهای سنتی و  غذاهای سبزیجات و گزینه های گیاهی ممکن است وقتی با گیاهان و ادویه ها تهیه می شوند اشتها آورتر باشند.
 از آنجایی که چندین بیماری متابولیک و اختلالات دژنراتیو مرتبط با افزایش سن ارتباط نزدیکی با فرآیندهای اکسیداتیو در بدن دارند، استفاده از گیاهان و ادویه جات به عنوان منبع آنتی اکسیدان برای مبارزه با اکسیداسیون نیازمند توجه بیشتر است. مطالعات فوری باید بر اعتبار سنجی ظرفیت آنتی اکسیدانی گیاهان و ادویه ها پس از برداشت و همچنین آزمایش اثرات آنها بر نشانگرهای اکسیداسیون متمرکز شود. 

این کار به موازات کارآزمایی‌های بالینی که با هدف ایجاد آنتی‌اکسیدان‌ها به‌عنوان واسطه‌های پیشگیری از بیماری انجام می‌شود، عمل می‌کند. از منظر رژیم غذایی، عملکرد گیاهان و ادویه ها با در نظر گرفتن خواص آنها به عنوان غذا آشکار می شود. مانند بسیاری از غذاها، فواید واقعی گنجاندن آنها در رژیم غذایی احتمالاً با درک بهتر ویژگی های سلامتی که به بهترین وجه توسط غذا پشتیبانی می شود ظاهر می شود. و در تحولات روش شناختی به شواهدی برای تأثیرات آنها پرداخته است. 

این پیشرفت ها از طریق چارچوب های مبتنی بر شواهد برای اثبات ادعاهای بهداشتی مرتبط با غذاها به خوبی در حال انجام است. در حال حاضر، توصیه هایی برای حمایت از مصرف غذاهای غنی از اجزای فعال زیستی مانند گیاهان و ادویه جات ضروری است. با گذشت زمان، می‌توان انتظار داشت که شواهد علمی بیشتری را ببینیم که از فواید گیاهان و ادویه‌ها در حفظ سلامت کلی و محافظت در برابر بیماری حمایت می‌کنند.

 

مطالب مرتبط با این مطلب را در قسمت های: غذاهای سنتی، دمنوش ها، سالادها، دسرها، حبوبات، میوه ها و ادویه جات جستجو کنید.

 

برای هماهنگی و رزرو نوبت بر روی کلمه شماره کلیک کنید.

و همچنین می توانید برای رزرو نوبت با شماره های:

۰۲۱۸۸۹۷۶۵۶۳-۸۸۹۵۳۷۰۳ تماس بگیرید.

دوستدار سلامتی شما

دکتر مهدی فهیمی

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید