یادداشت روز دکتر …

اپیلاسیون ، کندن مو ، آن هم برای دختران زیر ۱۰ سال موها یکی از اصلی ترین بخش های تنظیم حرارت درونی بدن هستند . زمانیکه در هر بخش از بدن حرارت بالا میرود ، این موها هستند که مسئول انتقال حرارت از عمق بدن به سطح و بیرون بدن بوده و به عنوان یک تنظیم کننده سیستم ایمنی و حرارتی عمل میکنند .

حرارت تمام بدن ، در نهایت به ناحیه سر و زیر کاسه سر میرسد و درست در همین قسمت رویش موها در نظر گرفته شده است . همچنین ابروها مسئول دفع حرارت ناشی از عملکرد چشم ها هستند .

در خانم ها داشتن گیسوان بلند ، عامل دفع حرارت کبد محسوب میشود که متأسفانه امروزه بیشتر خانمها موهایشان را کوتاه میکنند . در آقایان موهای صورت که ناشی از ترشح هورمون تستوسترون ( هورمون مردانگی ) است باعث دفع حرارت زائد از صورت میشود .

ناحیه کشاله ران و زیربغل از نواحی پرحرارت در بدن هستند و دقیقا در این قسمت ها ، موها رویش میکنند . البته این موها نباید خیلی بلند باشد تا بتوانند مأموریت دفع حرارت در نواحی چین دار بدن را به خوبی انجام دهند .

متاسفانه این روزها با عنوان های مختلف و روشهای متفاوت ، خانم ها موها را اپیلاسیون میکنند که اگر این اتفاق در دختر بچه ها بیفتد میتواند باعث کندی رشد قد ، تیرگی پوست و بروز پیری زودرس و پریود زودرس در آنها بشود و انواع بیماریها را برایشان به ارمغان بیاورد .

بنابراین سعی کنید برای داشتن یک زندگی خوب برای خودتان و فرزندانتان به تجهیزاتی که خالق بصورت طبیعی در بدن گذاشته است و بدن را برای مقابله با حرارت درونی تجهیز کرده است ، خیلی آسیب نزنید و نظم موجود را بهم نریزید و مطابق و موافق با خلقت رفتار کنید .

اپیلاسیون زیاد و از بین بردن موها با این شیوه در دراز مدت آسیب رسان بوده ومخصوصا دختران خود را از این آسیب حفظ کنید .

یادتان باشد …. دختران امروز ، مادران فردای این سرزمین هستند

دوستدار سلامت مردمان ایران . دکتر مهدی فهیمی

نویسنده مطلب: دکتر مهدی فهیمی