بیشتر بدانیم

گیاه کلپوره و خواص آن

گیاه کلپوره و خواص آن گیاهی

گیاه کلپوره و خواص آن

گیاه کلپوره و خواص آن گیاهی از خانواده نعناع labiatae بوده ، چند ساله و علفی است . این گیاه به صورت وحشی میروید و در اراضی خشک و سنگلاخ میتوان آنها را یافت . در مناطق مختلف آسیا و شمال آفریقا میروید و در ایران این گیاه را بیشتر در آذربایجان شرقی میتوان یافت . طبیعت این گیاه به سمت گرمی و خشکی است.
کلپوره …

باعث تولید خون تازه در بدن میشود و گردش خون را اصلاح میکند . کلپوره برای معالجه صرع و فلج مؤثر است . برای آرام کردن اعصاب بسیار مفید می باشد. استفاده از این گیاه موجب تقویت حافظه میشود .

باعث ایجاد زایمان راحت در زنان باردار میشود . مصرف کلپوره ادرار آور است . برای معالجه سرماخوردگی میتوان از این گیاه بهره برد. برای درمان ناراحتی های حلق مفیداست . از کلپوره برای تقویت عضلات میتوان بهره برد . دم کرده آن قند خون را پایین می آورد . دم کرده آن موجب بر طرف شدن یبوست و اسهال میشود. از کلپوره برای درمان اختلالات کبدی میتوان استفاده کرد. مصرف جوشانده آن باعث تقویت معده میشود و به هضم غذا کمک کرده و سنگینی معده را از بین میبرد. دلپیچه و نفخ شکم را از بین میبرد . باعث برطرف شدن سوء هاضمه میشود. موجب کاهش قند خون میشود و مناسب افراد دیابتی است . ضماد آن بر روی پوست جهت گزیدگی حشرات بسیار مؤثر است. جهت التیام زخم ها و خراش های پوست از خیسانده آن میتوان بهره برد . شستشوی سر با جوشانده کلپوره سبب تقویت پوست سر میشود. مصرف کلپوره از تعریق جلوگیری میکند.

دوستدار سلامتی شما

دکتر مهدی فهیمی

 

 

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط