بیشتر بدانیم

گرفتگی عضلانی در بهار را چگونه برطرف کنیم؟

گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضلانی در بهار را چگونه برطرف کنیم؟

در فصل بهار با گرم شدن بدن ، بخارات از بلغم رسوب کرده در زمستان در بدن به حرکت در می آید . قرار گرفتن این بخارات در بین عضلات و مفاصل باعث بروز گرفتگی های گذرا و یا حتی شدید در عضلات خواهد شد. راه فرار از این گرفتاریها روغن مالی کردن بدن هر هفته یکبار با روغن های گرم و یا قرار دادن بادکش بر روی قسمتهای درگیر می باشد. با این شیوه بخارات خارج شده و دردهای عضلانی به شدت کاهش می یابد .

در بسیاری از مواقع احساس کسلی و بی‌حالی در بهار به مشکلات مزاجی افراد برمی‌گردد. افراد با مزاج سرد و تر ( مزاج بلغمی ) و نیز افراد با مزاج گرم و تر ( مزاج دموی ) نیاز بیشتری به خواب دارند.

زیرا رطوبت و تری بدن موجب افزایش خواب می‌شود. پس این افراد در بهار با مشکلات خواب بیشتری ، دست و پنجه نرم می‌کنند. بهترین زمان حجامت از زمان علف جوشان(زمان رویش گیاهان)تا اوایل تابستان است. برای همه افراد مناسب است مگر افراد ضعیف و سالمندان بهتر است با پزشک طب سنتی مشورت شود. در فصل زمستان و همزمان با سرد شدن هوا ، رگ‌ها منقبض می‌شوند تا بدن گرمای کمتری از دست بدهد و دچار افت دما نشود. به این ترتیب خون‌ بیشتری به مغز و اندام‌های داخلی پمپاژ می‌شود و اکسیژن رسانی افزایش می‌یابد.

اما با گرم شدن هوا و فرا رسیدن فصل بهار نیازی نیست بدن گرما ذخیره کند. رگ‌‌ها منبسط می‌شوند و پمپاژ خون و اکسیژن رسانی به مغز کاهش پیدا می‌کند و احساس خواب آلودگی می‌کنیم. احساس خواب آلودگی و بی‌حالی در فصل بهار مشکل شایعی است ، اما بیماری محسوب نمی‌شود‌ و نیاز به درمان خاصی ندارد .