چه میزان غذا باید در طول روز مصرف کنیم ؟؟؟؟

هرفرد بنابر شرایط عمومی و میزان فعالیت اش برداشت غذا انجام میدهد . کسی که سلامت عمومی خوبی دارد باید اندازه ای غذا مصرف کند که :
احساس سنگینی و گرفتگی در ناحیه جناغ سینه را نداشته باشد. بعد از مصرف غذا ، صدای معده یا حرکت غذا را احساس نکند . حالت تهوع ، وجود طعم غذا در آروغ و باقی ماندن طعم غذا نداشته باشد. اینها همگی از نشانه های سنگینی غذا است . در زمان بیماری بهتر است دفعات برداشت غذا زیاد و حجم آن کم شود.

ترتیب مصرف غذا چگونه است؟

در خوردن غذا این نکته را باید به خوبی رعایت کنیم که غذاهایی که آسان و سریع هضم میشوند ، نباید بلافاصله با غذایی که دیر هضم میشود مصرف شوند . در این صورت غذایی که اول هضم میشود سبک تر بوده و بر روی دیگر غذاها شناور میگردد . وقتی غذا قادر نباشد به خون وارد شود به طور غیر ضروری مدتی را در معده می ماند و تخمیر شده و موجب بوجود آوردن گاز و آروغ در بدن میگردد.

بهترین کار بعد از غذا خوردن ؟؟؟

پس از صرف غذا ؛ در افرادی که دچار خستگی هستند و یا کسانی که بلافاصله بعد از برداشت غذا می خوابند ، بهتر است شروع به قدم زدن نمایند . این کار غذا را به درون بخشهای پایینی معده هدایت میکند تا گوارش به راحتی انجام شود. کسانی که دچار هیجان های ذهنی هستند و یا ورزشهای مفرط انجام میدهند ، عاملی است که باعث میشود گوارش آنها با تأخیر انجام شود.

با مصرف آب بلافاصله بعد از غذا چه اتفاقی می افتد؟

زمانیکه با غذا مایعات مصرف شود ، شیره معده رقیق میشود ، پس نوشیدن با غذا توصیه نمیشود. وقتی بعد از غذا مایعات مصرف شود ، غذا پوشش معده را ترک و در آب شناور میشود. هنگامی که بعد از مصرف غذا احساس تشنگی غلبه کرد بهتر است مقدار خیلی کم آب خنک نوشیده شود. زمانیکه هضم اولیه انجام شد و احساس سبکی در قسمت بالایی دیافراگم احساس شد ، میتوانید مایعات گرم و ترجیحا از دمنوشهایی نظیر نعنا استفاده نمایید.

 

نویسنده مطلب: دکتر مهدی فهیمی