میرزا قاسمی

میرزا قاسمی را چه کسی پخت ؟

“میرزا قاسم خان قاجار” ، حاکم گیلان در دهه ١٢٣٠ هجرى شمسى بود. وى که علاقه ى بسیارى به آشپزى داشت، در سال ١٢٣٩ هجرى شمسى با مخلوط کردن بادمجان ، گوجه و سیر ، دست به ابداع خوراکى جدید زد و از آنجایى که به هنر آشپزى عشق مى ورزید، دستور این خوراک جدید را در میان مردمان گیلان رواج داد و با نام وى به “میرزا قاسمى” شهرت یافت. میرزا قاسم خان که مردى خوش ذوق بود پس از گیلان ، به حکمرانى فارس برگزیده شد و بعدها در شیراز درگذشت و او را در باغ حافظیه و در جنب آرامگاه حافظ شیرازى به خاک سپردند.

مواد لازم
بادمجان قلمی : ۸عدد متوسط
سیر : ۷-۸ عدد بزرگ
گوجه فرنگی : ۵ عدد
نمک –فلفل-زردچوبه : به میزان لازم

خواص
استفاده از این غذا در افراد با غلبه سردی می تواند بسیار کمک کننده باشد. ترکیبات موجود در این غذا دامنه انرژی افراد را تغییر داده و مزاج افراد را به طرف گرمی هدایت می نماید. پس بنابراین در افرادی که غلبه سودا و بلغم حاکمیت دارد استفاده از این غذا هر دو هفته یکبار توصیه میگردد.

دستور پخت :
بادمجان را با پوست روی اجاق گاز یا ذغال ،کباب کرده تاپوستش نازک شود . سپس داخل آب ریخته و پوستش را جدا میکنیم و در آبکش میگذاریم تا بی آب شود. گوجه را پوست کنده ریز خرد کرده و به همراه مقداری روغن در ظرفی جداگانه ۵ الی ۱۰ دقیقه تفت میدهیم. سیرها را خرد و با کمی نمک –زردچوبه-فلفل به گوجه اضافه و ۵ الی ۱۰ دقیقه تفت میدهیم. بادمجان ها را کوبیده یا ساتوری میکنیم و به گوجه و سیر اضافه میکنیم . در این مرحله مقداری روغن اضافه و ۵ دقیقه تفت میدهیم. در ظرف را گذاشته تا غذا جا بیفتد.

نویسنده مطلب: دکتر مهدی فهیمی