مصرف دمنوش به لیمو و بادرنجبویه

دافع سودا بوده و مناسب فصل پاییز است. در فصل پاییز غلبه سودا اتفاق می افتد و مهمترین علائمی که ایجاد میشود افت خلق عمومی است در تمامی افراد افت خلق اتفاق می افتد. در بچه ها و خانمها جدی تر است. بروز زودرنجی با افزایش سودا در پاییز ایجاد میشود.

افراد به حالت :
غمگینی، زودرنجی، تمایل به تنها نشینی، در بستن اتاق، رفتن به محیط تاریک،احساس نیاز به گریه کردن در محیطی که تنها باشند مبتلا میشوند .

این مورد در آقایان و خانمها مشترک بوده ولی در آقایان کمتر و در خانمها و بچه ها بیشتر است. مواد دفعی بدن دارای مزاج سرد هستند . انباشت مواد دفعی در بدن باعث میشود شیرابه این مواد به داخل خون برود . این شیرابه همان سودا است و این سودا به هر عضوی وارد شود ، آن عضو را سرد میکند . در روده انباشت این مواد و سموم باعث فراخ روده میشود . این سودای حاصله وقتی به عضله میرسد فلج نسبی میدهد و در روده ها کاملا فلجی ایجاد میکند . در مغز سردی ایجاد کرده و افکار منفی بوجود می آید . در روی زبان بار به رنگ سیاه و ته زبان ایجاد میکند که نشانه خوب کار نکردن روده ها است . دهان بوی تعفن خواهد گرفت . پس باید حواس مان به دفع خوب که دو تا سه مرتبه در روز به تعداد وعده های غذایی است باشد . حتما از میوه ها و فیبرها و لینت دهنده های مزاج، مصرف زیتون، مصرف روغن زیتون بهره کافی ببریم . همچنین طبخ غذاها را به سمت غذاهای آبکی مثل سوپ و خورش ها سوق داده و همیشه از روغن زیتون در آنها استفاده کنیم. یادتان باشد پاییز و شروع آن باعث افزایش سودا میشود… پس کمک کنیم تا بخشی از این سودا را با تغذیه مناسب دفع کنیم . مصرف دمنوش به لیمو و بادرنجبویه دافع سودا و مناسب فصل پاییز است. این روزها هوا به سمت سرد شدن هست. علایم خشکى پوست بصورت خارش و یا ترک خوردگى پوست ، خود را نشان میدهد . در دستگاه تنفسى فوقانى شرایط براى خون دماغ شدن فراهم است . در دستگاه تنفس تحتانى ، ریه ها مستعد خشک شدن و سرفه هاى خشک هستند . در افراد مسن و در جنس زن و مرد ، علائم تکرر ادرار و یا کم اختیارى ادرار بروز پیدا میکند . در تمامى موارد فوق افزایش سرماى بافتى ، باعث کاهش خونرسانى و رطوبت به بافتها شده است که این علائم خود نمایى میکند. براى مقابله با این وضعیت پرهیز از خوردن غذاهاى خشک و fast food بسیار ضرورى میباشد. چون این غذاها بعد از ورود به بدن آب دستگاه گوارش را جذب نموده و درجه خشکى را اضافه مینمایند .

نکته

از بین خوراکیها چنانچه سه نوع آن را روزانه انتخاب نمایید بسیار سالمتر خواهید ماند .

کدام خوراکیها؟

هویج بصورت آب پز یا بخار پز، کدو مسمى یا کدوى سبز، کرفس

با این محصولات غذاهاى متنوعى را میتوان آماده نمود تا وضعیت حرارت و رطوبت در بدن تنظیم بماند. بهتر هست: روغن زیتون، آبغوره، لیموترش را به این خوراک اضافه نمود تا بسیارى از علائم غلبه سردى و خشکى پاییز با این رژیم برطرف شود . عجیب اینکه این رژیم باعث کاهش قند و چربى خون نیز خواهد شد.

دکترمهدی فهیمی

نویسنده مطلب: دکتر مهدی فهیمی