مزاج بو و عطر را بشناسیم …

حتما متوجه شده اید که بعضی از افراد به بوی عطر و ادکلنی که زده اید واکنش نشان میدهند. بعضی ها با استشمام بوی عطر دچار سردرد میشوند و بعضی دیگر از همان بو لذت فراوان میبرند .

عطرها و بوها نیز غذایی برای مغز محسوب میشوند. پس باید در انتخاب این غذا برای مغز نهایت دقت و ظرافت را داشته باشیم. در غیر اینصورت باید عوارض مصرف آن را پرداخت نماییم .

اگر دارای مزاج گرم هستید هرگز از عطرهای گرم استفاده نکنید . این بو شما را دچار سردرد خواهد کرد.اگر دارای مزاج سرد هستید از عطرهای گرم استفاده کنید که بسیار برای شما مطلوب می باشد و از استشمام عطرهای سرد اجتناب کنید.

استشمام بوهایی غیر از عطر که دارای مزاج سرد هستند ، مثل ترشی ، سرکه و … برای افراد گرم مزاج خوشایند و برای افراد سردمزاج بسیار نامطلوب بوده و در آنها سستی و بیحالی و بیحوصلگی ایجاد میکند .

برخی از مواد شیمیایی که روزانه در معرض آنها قرار میگیریم و بوهای خاصی دارند مثل وایتکس ، بنزین ، تینر ، استن ، باعث سردی مغز میشود و استفاده مداوم از آنها در طولانی مدت موجب اختلالاتی در اعصاب و قدرت حافظه میشود .

بوهای متعفن جزو بوهای سرد میباشند. گلها دارای بوهای مختلف هستند و هر کدام از آنها دارای طبیعت گرم و یا سرد است. استفاده بخور گلها و استشمام بوی آنها در افراد مختلف واکنش های مختلفی به همراه دارد. سعی کنید متناسب با مزاج خود از بوی گلها بهره کافی ببرید .

دکترمهدی فهیمی

نویسنده مطلب: دکتر مهدی فهیمی