مشاوره طب سنتی

فواید یائسگی و رژیم غذایی

دوران یائسگی و رژیم غذایی

فواید یائسگی و رژیم غذایی

در دوران یائسگی چه نکاتی را در اولویت غذایی خود قرار دهیم؟

در حد مطلوب از شیر و محصولات لبنی استفاده کنید. روزانه حداقل هشت لیوان آب بنوشید که بتوانید عناصر معدنی بدن را در حد استاندارد نگه داری کنید. در وعده های غذایی خود گوشت قرمز، مرغ، ماهی و تخم مرغ قرار دهید. سبزی های برگ سبز، آجیل و دانه ها را خوب مصرف کنید. روزانه فیبر مورد نیاز خود را از نان های سبوس دار و غلات تأمین کنید. از مصرف کنسروجات و غذاهای حاوی مواد نگه دارنده اجتناب کنید.

مصرف چای سبز را در برنامه غذایی خود قرار دهید. از مصرف چربی ها اجتناب کنید. مصرف سویا برای استخوان های شما مفید است.

یائسگی چیست؟

در طی انتقال به یائسگی و بعد از آن، هورمون استروژن شروع به کاهش می‌کند و چرخه طبیعی استروژن و پروژسترون مختل می‌شود. کاهش سطح استروژن بر روی متابولیسم بدن تاثیر منفی می‌گذارد و به‌طور بالقوه منجر به افزایش وزن می‌شود. این تغییرات همچنین می‌تواند میزان کلسترول و چگونگی هضم کربوهیدرات‌ها توسط بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

بسیاری از زنان در دوران یائسگی، علائم مختلفی ازجمله گرگرفتی و مشکل در خواب را تجربه می‌کنند. علاوه بر این، تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی، تراکم استخوان‌ها را کاهش می‌دهد که این امر باعث می‌شود در معرض خطر شکستگی استخوان قرار بگیرید. بااین‌حال، ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی می‌تواند به بهبود علائم یائسگی کمک کند و باعث شود که این مرحله را راحت‌تر پشت سر بگذارید. در ادامه با تغذیه دوران یائسگی بیشتر آشنا می‌شوید.

در دوران یائسگی حبوبات بیشتر استفاده کنید:

از جمله تغذیه های سالم در یائسگی، مصرف حبوبات است که تامین کننده پروتئین موردنیاز بدن شماست. حبوبات هم مانند میوه و سبزیجات دارای هورمون گیاهی استروژن هستند و در کاهش علائم یائسگی تاثیر گذارند. فیبر موجود در حبوبات باعث کند شدن گلوکز در جریان خون شده و با کنترل اشتها از افزایش وزن جلوگیری می‌کند.

مصرف آهن در دوران یائسگی را افزایش دهید:

خانمها در سن یائسگی باید مواد غذایی سرشار از آهن مصرف کنند. لازم است در این دوران، حداقل سه وعده غذای غنی از آهن در طول روز بخورید. آهن در مواد غذایی زیر موجود است:

• گوشت قرمز بدون چربی
• ماهی
• تخم مرغ
• سبزیجات دارای برگ سبز
• آجیل و غلات غنی شده

ویتامین دی و یائسگی:

برای پیشگیری از عوارض یائسگی و پوکی استخوان ها، مصرف مکمل های ویتامین دی توصیه می‌شود. منبع مناسب ویتامین دی غذاهایی مانند روغن ماهی و تخم مرغ است.

تا می‌توانید سویا مصرف کنید:

سویا حاوی استروژن‌هایی است که حالت گرگرفتگی در زنان یائسه را کاهش می‌دهد. مصرف سویا در این دوران می‌تواند سطح هورمون های بدن زنان را تنظیم کند و با کاهش کلسترول خون از قلب و عروق محافظت می‌کند.

البته در دوران یائسگی بهتر است به صورت مداوم سویا مصرف کنید. منابع سویا شامل: دانه سویا، شیر سویا و غذاهای غنی شده با سویا است.

برای هماهنگی و رزرو نوبت بر روی کلمه شماره کلیک کنید

دوستدار سلامتی شما

دکتر مهدی فهیمی

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *