مزاج شناسی

علائم و درمان غلبه بلغم

علائم درمان غلبه بلغم

علائم و درمان غلبه بلغم

ویژگی های افراد بلغمی

از ویژگی افرادی که دارای مزاج سرد و تر (بلغمی) هستن می توانیم به پوست سفید و روشن، چاقی، پرخواب، و کم تحرک، صبور و بردبار، خوش برخورد، دوستدار فصل تابستان که معمولا تمایل به خوردن غذاهای سرد داشته و در عین حال معده ضعیفی دارند اشاره کنیم.

افراد با مزاج بلغم بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هایی از قبیل دردهای مفصلی و روماتیسمی، سرماخوردگی و سینوزیت افزایش وزن و چاقی های شکمی هستند.

رنگ پریدگی پوست، افزایش آب دهان، عدم احساس تشنگی، خواب آلودگی، افزایش زمان خواب، ترش کردن معده و کاهش حافظه از عوارض افزایش غیر طبیعی بلغم است.

این دسته از افراد تمایل زیادی به مصرف غذاهای با طبع سرد دارند در صورتیکه افراد با مزاج سرد وتر و بلغمی بهتره از مواد غذایی دارای طبع سرد مثل ماست، دوغ، خیار، کاهو و میوه های ترش خصوصا در فصول سرد سال کمتر استفاده کنند.

خوراکی های مناسب برای این مزاج:

گلابی، سیب، موز، انبه زیتون، بادام، انجیر، کنجد، توت شیرین، مویز و خورشت های گرم مانند قیمه و کرفس که با گوشت گوسفند تهیه شده و طبع گرمی دارند رژیم غذایی مناسبی برای این افراد است.

هر فردی مزاج منحصر به فرد خودش را دارد، مثل اثر انگشت.

افراد با مزاج بلغمی بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هایی از قبیل دردهای مفصلی، روماتیسمی، سرماخوردگی و سینوزیت افزایش وزن و چاقی های شکمی هستند.

غلبه بلغم سبب ایجاد عرق سرد می شود. پوست نرم، تعریق سرد زیاد، کف دست و پای مرطوب، خواب زیاد، پف اندام و صورت، خستگی زودرس، اذیت شدن در سرما و پنهان بودن رگ ها از دیگر علامت های غلبه بلغم است.

توصیه های پزشکان طب سنتی برای این افراد:

پزشکان طب سنتی برای اصلاح و درمان غلبه بلغم، خوردن گوشت گوسفند و شتر، ادویه جات و گرمی جات و استفاده نکردن زیاد از سردی جات را سفارش می کنند.

برای هماهنگی و رزرو نوبت بر روی کلمه شماره کلیک کنید.

دوستدار سلامتی شما

دکتر مهدی فهیمی

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *