بیشتر بدانیم

عطر درمانی

عطردرمانی چیست؟در واقع این روش درمانی جزو قدیمی‌ترین درمان‌هاست. گفته شده که به‌ طور سنتی مصریان ازروغن‌های خوشبو برای ماساژ و درمان بیماری‌های گوناگون استفاده می‌کردند.

دردوران شیوع طاعون بسیاری از افراد جهت جلوگیری از انتشار این بیماری، روغن‌های معطررا می‌سوزاندند، زیرا اعتقاد داشتند که بوی خوش، طاعون را ریشه‌کن می‌کند.
این روش از دو طریق عمل می‌کند:
روش مستقیم: تحریک‌ کننده‌های اعصاب بویایی در واقعبوهایی هستند که می‌توانند از طریق دستگاه عصبی سبب تحریک‌شدن و در نتیجه فعال‌شدن غدد درون‌ریز شوند که این عمل باعث می‌شود که پیک‌های شیمیایی- عصبی مانند آدرنالینو ایندورفین و… که نقش زیادی در تنظیم تعادل بدندارند، ساخته شوند و در نتیجه تعادل دربدن ما ایجاد می‌شود و عدم تعادل‌ها از بین می‌رود.
روش غیر مستقیم: در این روش با استنشاق یک بو، مرکزحافظه بویایی فرد فعال می گردد. در این قسمت هر بو، همراه با حس ما نسبت به آن بوذخیره می‌شود اغلب احساسی که اولین بار با استنشاق یک عطر به ما دست داده است.وجود چنین مرکزی در مغز سبب می‌شود که یک بو به نظر ما خوب و دیگری بد باشد.
بعداز فعال شدن این بخش، دستگاه لیمبیک پیک‌های شیمیایی آزاد می‌کند و شما احساسی راپیدا می‌کنید که اولین بار با تماس با این بو پیدا کرده بودید و در نتیجه ما احساس خوب یا بد خواهیم داشت. اگر ما برای درمان از مواد معطری استفاده کنیم که حالتی خوب در بیمار ایجاد کند، می‌تواند سبب درمان شود.
به طور کلی این روش، درمان روانشناسی و درمان فیزیکی را توأماً به همراه دارد و با کمک به بدنو ذهن به درمان بیماران کمک می‌کند.
چگونه از این روش استفاده می‌شود؟
به این روش، بهبود با لذت نیزمی‌توان گفت. زمان خاصی برای استفاده از این درمان بیان نشده و عطرهای مورد استفادهرا می‌توان به صورت اسپری در محیط زندگی فرد بیمار پخش کرد.
برای مثال چند عطر وموارد استفاده آن را معرفی می‌کنیم:
اسانس رز:
این اسانس یکی ازاسانس‌هایی است که به سختی به دست می‌آید، زیرا به طور مثال ۶ تن گلبرگ رز تنها یککیلوگرم اسانس یا روغن معطر می‌دهد. با الکل یا حلال‌ها، عصاره‌گیری انجام می‌شود. این روش دو مزیت دارد؛ یکی اینکه روش ارزانی است و دیگر اینکه به بوی گلبرگ تازه نزدیک‌تر خواهد بود.
از بوی رز در روان‌ درمانی‌ها استفاده می‌شود، زیرا که حس هارمونی و امنیت دربدنما ایجاد می‌کند و به ما کمک می‌کندتا به غرورمان مسلط شویم. انرژی دوست‌داشتن در فکر و فعالیت‌هایمان ایجاد می‌کند ودر کل به قلب ما انرژی تازه می‌بخشد.
از سقط جنین‌ جلوگیری می‌کند، گرفتگی‌های عضلات و خونریزی‌ها را متوقف می‌کند، مشکلات قاعدگی و یائسگی را حل می‌کند و بهترین حمایت‌کننده روانی در دوران حاملگی است که بسیار بهتر ازحمایت‌کننده‌های فیزیکی عمل می‌کند.
اسانس لیمو ترش:
این عطر ازپوست لیمو ترش بدست می‌آید و سبب بهبود قدرت تمرکز در افراد و نیرو بخشیدن به فعالیت‌های ذهنی و تحریکات عصبی می‌شود.
عطر لیمو ترش، عطر قابل توصیه برای محیط‌های کار است، زیرا که جو محیطکار را آرام می‌کند و باعث می‌شود که از اشتباهات انسانی پیشگیری شود. همچنین خستگی، تنبلی و استرس را از بین می‌برد و ایجاد ارتباط را در محیط کار آسان‌ترمی‌کند.
مانند دیگر اعضای خانواده مرکبات، لیمو ترش در ضدعفونی کردن محیط قدرتمند است و در درمان کم‌خونی، اسهال، فشار خون بالا، کلسترول بالا، رماتیسم،بی‌اشتهایی، سردرد، خارش و آسم مؤثر است.
اسانس وانیل:
این اسانس ازدانه‌های گیاهی که در ماداگاسکار و اندونزی رشد می‌کند گرفته می‌شود. خاصیت درمانی برای پوست دارد و به همین دلیل در ساخت وسایل آرایشی از آن استفاده می‌شود.
از نظر روانشناسی داروی ضد افسردگی است، زیرا که با بوییدن عطر آن احساس آرامش در افراد ایجاد می‌شود.
همچنین از نظر فیزیکی نیزفوایدی را به همراه دارد که می‌توان از آنها خاصیت ضد درد بودن را نام برد.