بیشتر بدانیم

عطر درمانی

عطردرمانی چیست؟در واقع این روش درمانی جزو قدیمی‌ترین درمان‌هاست. گفته شده كه به‌ طور سنتی مصریان ازروغن‌های خوشبو برای ماساژ و درمان بیماری‌های گوناگون استفاده می‌كردند.

دردوران شیوع طاعون بسیاری از افراد جهت جلوگیری از انتشار این بیماری، روغن‌های معطررا می‌سوزاندند، زیرا اعتقاد داشتند كه بوی خوش، طاعون را ریشه‌كن می‌كند.
این روش از دو طریق عمل می‌كند:
روش مستقیم: تحریك‌ كننده‌های اعصاب بویایی در واقعبوهایی هستند كه می‌توانند از طریق دستگاه عصبی سبب تحریك‌شدن و در نتیجه فعال‌شدن غدد درون‌ریز شوند كه این عمل باعث می‌شود كه پیك‌های شیمیایی- عصبی مانند آدرنالینو ایندورفین و… كه نقش زیادی در تنظیم تعادل بدندارند، ساخته شوند و در نتیجه تعادل دربدن ما ایجاد می‌شود و عدم تعادل‌ها از بین می‌رود.
روش غیر مستقیم: در این روش با استنشاق یك بو، مركزحافظه بویایی فرد فعال می گردد. در این قسمت هر بو، همراه با حس ما نسبت به آن بوذخیره می‌شود اغلب احساسی كه اولین بار با استنشاق یك عطر به ما دست داده است.وجود چنین مركزی در مغز سبب می‌شود كه یك بو به نظر ما خوب و دیگری بد باشد.
بعداز فعال شدن این بخش، دستگاه لیمبیك پیك‌های شیمیایی آزاد می‌كند و شما احساسی راپیدا می‌كنید كه اولین بار با تماس با این بو پیدا كرده بودید و در نتیجه ما احساس خوب یا بد خواهیم داشت. اگر ما برای درمان از مواد معطری استفاده كنیم كه حالتی خوب در بیمار ایجاد كند، می‌تواند سبب درمان شود.
به طور كلی این روش، درمان روانشناسی و درمان فیزیكی را توأماً به همراه دارد و با كمك به بدنو ذهن به درمان بیماران كمك می‌كند.
چگونه از این روش استفاده می‌شود؟
به این روش، بهبود با لذت نیزمی‌توان گفت. زمان خاصی برای استفاده از این درمان بیان نشده و عطرهای مورد استفادهرا می‌توان به صورت اسپری در محیط زندگی فرد بیمار پخش كرد.
برای مثال چند عطر وموارد استفاده آن را معرفی می‌كنیم:
اسانس رز:
این اسانس یكی ازاسانس‌هایی است كه به سختی به دست می‌آید، زیرا به طور مثال 6 تن گلبرگ رز تنها یككیلوگرم اسانس یا روغن معطر می‌دهد. با الكل یا حلال‌ها، عصاره‌گیری انجام می‌شود. این روش دو مزیت دارد؛ یكی اینكه روش ارزانی است و دیگر اینكه به بوی گلبرگ تازه نزدیك‌تر خواهد بود.
از بوی رز در روان‌ درمانی‌ها استفاده می‌شود، زیرا كه حس هارمونی و امنیت دربدنما ایجاد می‌كند و به ما كمك می‌كندتا به غرورمان مسلط شویم. انرژی دوست‌داشتن در فكر و فعالیت‌هایمان ایجاد می‌كند ودر كل به قلب ما انرژی تازه می‌بخشد.
از سقط جنین‌ جلوگیری می‌كند، گرفتگی‌های عضلات و خونریزی‌ها را متوقف می‌كند، مشكلات قاعدگی و یائسگی را حل می‌كند و بهترین حمایت‌كننده روانی در دوران حاملگی است كه بسیار بهتر ازحمایت‌كننده‌های فیزیكی عمل می‌كند.
اسانس لیمو ترش:
این عطر ازپوست لیمو ترش بدست می‌آید و سبب بهبود قدرت تمركز در افراد و نیرو بخشیدن به فعالیت‌های ذهنی و تحریكات عصبی می‌شود.
عطر لیمو ترش، عطر قابل توصیه برای محیط‌های كار است، زیرا كه جو محیطكار را آرام می‌كند و باعث می‌شود كه از اشتباهات انسانی پیشگیری شود. همچنین خستگی، تنبلی و استرس را از بین می‌برد و ایجاد ارتباط را در محیط كار آسان‌ترمی‌كند.
مانند دیگر اعضای خانواده مركبات، لیمو ترش در ضدعفونی كردن محیط قدرتمند است و در درمان كم‌خونی، اسهال، فشار خون بالا، كلسترول بالا، رماتیسم،بی‌اشتهایی، سردرد، خارش و آسم مؤثر است.
اسانس وانیل:
این اسانس ازدانه‌های گیاهی كه در ماداگاسكار و اندونزی رشد می‌كند گرفته می‌شود. خاصیت درمانی برای پوست دارد و به همین دلیل در ساخت وسایل آرایشی از آن استفاده می‌شود.
از نظر روانشناسی داروی ضد افسردگی است، زیرا كه با بوییدن عطر آن احساس آرامش در افراد ایجاد می‌شود.
همچنین از نظر فیزیكی نیزفوایدی را به همراه دارد كه می‌توان از آنها خاصیت ضد درد بودن را نام برد.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *