یادداشت روز

مصرف روغن های حیوانی

روغن حیوانی

مصرف روغن های حیوانی

مصرف روغن های حیوانی سلام و درود فراوان
روز بهاری همگی شما عزیزان بخیر

در پی درج اطلاعات علمی مربوط به روغنها در کانال تخصصی اینجانب سوالات مختلفی مطرح گردیده است .
به اطلاع میرسانم که مصرف روغنهای حیوانی مثل روغن دنبه گوسفندی ، پیه داخل شم و یا روغنهای گرفته شده از شیر در فصل های مختلف شرایط مختلفی را دارد ، اما به اختصار اشاره می نمایم :

مصرف روغن دنبه در فصل های سرد پاییز و زمستان خیلی خوب است اما در فصول گرم توصیه نمیگردد .
روغن پیه گوسفندی چون دارای خاصیت ضد درد میباشد برای افراد دچار دردهای مختلف عضلانی و اسکلتی به مقدار مناسب و اندک ( به اندازه سه کپسول در روز ) مناسب است .

مصرف روغن های گرفته شده از شیر ، کره ترش مزه که از شیر گوسفندی گرفته میشود در فصول گرم برای تمام مزاجها مناسب است .

مصرف کره گرفته شده از شیر گاومیش در مناطق گرم و مرطوب در تمام فصول عالی است و باعث افزایش قدرت بدن خواهد شد . به جز افرادیکه دارای صفرای زیاد هستند ، برای بقیه افراد منع مصرف ندارد .

اما باید بدانیم مصرف غذاهای بسیار چرب و شیرین در وضعیت فعلی کشور و مردم عزیز ایران که دارای شرایط ابتلا به کبد چرب می باشند ، باید مختصر و به دفعات در طول روز باشد ، نه یکباره وبا حجم زیاد .

در مورد روغنهای مایع باید به مدیران شرکتهای مربوطه تذکر داد چنانچه تغییر در فرمولاسیون خود ایجاد ننمایند ، بالاجبار راجع به خطرات مصرف اینگونه روغنها به مردم عزیز ایران اطلاع رسانی مناسب انجام خواهد شد .

اما به طور کلی ترکیبات روغنی گرفته شده از گیاهان با طبیعت سرد مثل آفتابگردان ، سویا ، کُلزا به طور دائم خوب نخواهد بود .

اما روغنهای برگرفته شده از گیاهان با طبیعت گرم مثل کنجد ، بادام شیرین و بخصوص روغن ارده کنجد دارای خواص عالی می باشند .

دکتر مهدی فهیمی
دوستدار سلامت مردمان

بازگشت بە لیست

نوشته های مرتبط