بیشتر بدانیم

راحت زندگی را نبازیم

خواب یکی از اجزاء اصلی تأمین کننده سلامت در تمامی موجودت می باشد . درنگاه طب سنتی خواب حرارت ناشی از فعالیت های روزانه را تعدیل کرده و رطوبت نسبی بدن را به آن برمی گرداند و در اصل بدن را به سمت سردی و تری هدایت می کند . این وضعیت زمانی مناسب است که خواب منطبق با ساعت بیولوژیک بدن تنظیم شود . یعنی غروب آفتاب تا سحرگاه . خروج از این ساعت و ریتم خواب می تواند عوارض متعددی مثل فراموشی ، اضطراب ، پیری زودرس ، افت توانائی های جسمی و جنسی و نیز بهم خوردن تمامی مولفه های سایکولوژیک تا روانی – اندوکرین یا غدد درون ریز و نیز بروز علائم نروتیک یا عصبی شود . با این وصف و با توجه به تحقیقات روز مره نگاهی به یک نتیجه تحقیقاتی می اندازیم .
تحقیقات علمی جدید مخصوص نشان می دهد کم خوابی و خستگی مهمترین عامل مشاجره و اختلاف میان همسران است. این تحقیقات که روی ۱۰۰ زوج جوان انجام شد، ثابت کرد افرادی که به خواب شبانه خود اهمیت نمی دهند، مدام مضطرب هستند و آستانه تحمل بسیار پایینی دارند. مشاوران خانواده از زوج هایی که اختلاف داشتند، خواستند مدت یک هفته هر شب سر ساعت ۱۰ بخوابند و راس ساعت ۷ صبح بیدار شوند و بعد دوباره به مشاور مراجعه کنند. نتیجه شگفت انگیز بود. این زوج ها دیگر هیچ اختلاف نظری با هم نداشتند! اما چند نکته در مورد این که چه کنیم تا خوابی با کیفیت بالاداشته باشیم. نخست این که بهتر است شام را سبک بخوریم. دوم این که موقع خوابیدن از وسایل مضری چون تلفن همراه و لپ تاپ استفاده نکنیم.

در انتها یادآور می شویم تعدیل مزاجی یکی از عوامل اصلی تنظیم کننده خواب می باشد .  مثال ساده : دمنوش به لیمو برای افراد پرحرارت و دمنوش اسطوخدوس و بادرنجبویه در افراد سردمزاج و نیز استشمام گلاب بطور مشترک در افراد می تواند تولید خواب مرغوب و بهبود روابط بین همسران را باعث شود .

تقدیم به مهمانان سایت : دکتر مهدی فهیمی