در مورد گوشت گوساله بیشتر بدانیم

یکی از مواردی که درخصوص گوشتها باید بدانیم طبیعت و مزاج گوشتی است که معمولا مصرف میکنیم .گوشت گوساله به تناسب دیگر گوشتها دارای طبیعت سرد است و از گوشت گوسفند سردتر می باشد . اما گوشت گوساله ۱۸ ماهه و جوان به اعتدال نزدیک تر بوده ، ولی هیچ وقت گرم نیست .کسانی که در خوراک روزمره خود از گوشت گوساله استفاده میکنند باید مصلحات گوشت را در کنار آن مصرف کنند .
بهترین زمان استفاده از مصلحات گوشت گوساله در زمان طبخ آن بوده و باید به آنها ترکیبات گرم اضافه نمود .استفاده از انواع فلفل ، فلفل دلمه ای ، سیر میتواند به عنوان مصلح گوشت بکار برده شود .

بعضی از افراد از بوی گوشت علی الخصوص گوشت گوساله صحبت میکنند . میتوانیم از پودر رزماری استفاده کرده و روی گوشت بریزیم و در زمان طبخ این بو را از بین ببریم. همچنین زردچوبه که از ادویه های اصلی آشپزی ایرانی است تأثیر خوبی دارد .

زمان طبخ گوشت گوساله اهمیت زیادی دراد . گوشت گوساله برای غذاهای فست فود مناسب نیست.طبخ کامل گوشت گوساله میتواند تا حدی از درجه سردی ، تولید خلط بلغم ، ایجاد درد و چاقی جلوگیری کند .امروزه بحث چاقی و لاغری یکی از عمده ترین مسائل همه جهانیان است . این موضوع دغدغه امروزه ایرانیان شده است . گوشت گوساله ایجادچاقی خواهد کرد مگر آنکه با مصلحاتش مصرف شود .افرادی که دارای تشنج هستند و بیماریهای مغزی دارند بهتر است که از گوشت گوساله استفاده نکنند و یا با مصلحاتش مصرف کنند .کسانی که اختلالات گوارشی مثل نفخ شدید شکم دارند ، گوشت گوساله به آنها آسیب خواهد زد .اما در کسانی که دچار نقرس هستند ، ممکن است حملات نقرسی با مصرف گوساله یک مقدار کمتر شود .

افرادی که در سنین کهولت و بزرگسالی هستند چنانچه گوشت گوساله مصرف کنند ، دردهای عضلانی و مفصلی آنها به شدت بالا خواهد رفت .استفاده از روغنهای گرم مثل کنجد و زیتون میتواند تا حدی عوارض استفاده از گوشت گوساله با غذاها را کم کند .
اگر گوشت گوساله با روغنهای سرد مثل کلزا ، آفتابگردان و یا ذرت طبخ گردد ، یقینا اثر سردی روغن و سردی گوشت به هم اضافه شده و عوارض این خوراکی را بالاتر خواهد برد .استفاده از گوشت گوساله در وعده های ظهر میتواند عوارض کمتری داشته باشد . زیرا در وضعیتی هستیم که گرمی خلقت وجود دارد .
اما در وضعیت شب یا آخر شب اگر غذای سرد مصرف شود میتواند برای بزرگسالان یا افرادی که تشنج دارند و یا بیماریهای سرد مثل آرتریت روماتوئید مبتلا هستند عوارض جدی تری برجای گذارد و یقینا باید به دنبال حجم بیشتری از داروها باشیم تا بتوانیم مسائل روزمره را کنترل کنیم .

دکترمهدی فهیمی

نویسنده مطلب: دکتر مهدی فهیمی