بیشتر بدانیم

در تابستان لباس های رنگ روشن بپوشید ؟

در تابستان لباس های رنگ روشن بپوشید ؟

در تابستان لباس های رنگ روشن بپوشید ؟

در تابستان لباس های رنگ روشن بپوشید ؟ پوشیدن لباسهای تیره با جذب گرما ، باعث بیشتر شدن احساس گرما میشود . رنگ سفید از لحاظ روحی احساس خنک بودن را القا میکند . باید در فصل گرما از پارچه های سبک و منفذدار مثل کتان و پنبه استفاده کنید.

از لباسهای جنس نایلون به دلیل جذب فوق العاده گرما ، به شدت پرهیز کنید . پارچه های کتان رطوبت را جذب میکنند و بدلیل تعریق شدید در تابستان بسیار مناسب هستند. پارچه های پنبه ای به دلیل جنس طبیعی ، گرما را از خود عبور داده و مناسب فصل تابستان هستند.

توجه

لازم است بدانیم که پارچه هایی در کشور وارد میشوند که وقتی لباس مورد استفاده مردم میشوند ، به بدن رنگی تیره میدهند و کاملا رنگ پوست تیره میشود . پارچه هایی که تیره و سیاه هستند ، سرشار از سودا بوده و به راحتی از طریق پوست ، جذب بدن میشوند .

در انتخاب لباسها دقت کنید که تحت هیچ شرایطی هیچ نوع اثر رنگی بر روی پوست شما باقی نگذارند. حتما لباسهایی که هر دفعه با پوشیدن آنها بدنتان تیره میشود را سریعا حذف نمایید .

با شروع تابستان ….

لباس خود را از جنس الیاف طبیعی سبک و خنک انتخاب کنید. از پوشیدن لباسهای الیاف مصنوعی مثل نایلون خودداری شود ، چون تعریق و بوی بدن را افزایش میدهد. از لباسهای ابریشمی ، ریون و پشم اجتناب کنید. لباسهای آستردار باعث حس گرما و تعرق درشما خواهد شد. لباسهای تنگ و ضخیم مناسب تابستان نیست. از رنگهای روشن استفاده کنید.

از کفش و صندل مناسب استفاده کنید تا از تعرق و تاول پا جلوگیری کنید و از جوراب نخی بهره بگیرید. استفاده از عینک آفتابی استاندارد برای چشم از ضروریات است. میتوانیداز کلاه لبه دار و نقاب جهت جلوگیری از تابش نور استفاده کنید.

بدن ما به طور طبیعی دارای سیستم تنظیم دماست. اما شرایطی مانند گرمای زیاد سیستم تنظیم دما را با مشکلاتی رو به رو می کند. زمانی که آب بدن کاهش می یابد و تعریق که وظیفه خنک کردن و دفع حرارت را به عهده دارد، خشک می شود، گرمازدگی بروز می کند.

بخصوص شیرخواران و افراد مسن در شرایطی که هوا گرم است، نمی توانند سیستم تعریق مناسبی داشته باشند و زودتر درگیر می شوند. جوانان یا افرادی که به واسطه شغل شان مجبورند، ساعات زیادی را در هوای گرم، ورزش یا کار کنند و کسانی که بیماری های زمینه ای دارند. بیش از پیش در خطر گرمازدگی قرار دارند.

گرمازدگی گاه چنان جدی می شود که اگر بموقع درمان نشود، حتی ممکن است مرگبار باشد. کارگران و ورزشکاران نیز باید تا می توانند در سایه و محیط های خنک کار و فعالیت کنند و مایعات کافی بنوشند. منظور از مصرف مایعات ، نوشیدن کافئین نیست، بلکه بهتر است همان آب گوارا و معمولی را بنوشند.

از علائم اولیه و هشدار دهنده می توان به

بی حالی
ضعف و برافروختگی چهره
گرفتگی عضلات
تاری دید
کاهش تمرکز
گیجی
اشاره کرد

گاه ممکن است فرد گرمازده تشنج کند و علائم حیاتی اش با مشکلاتی رو به رو شود که در این صورت باید هرچه سریع تر و در شرایط مناسب به درمانگاه یا اورژانس مراجعه کند.

در حالتی که گرمازدگی رخ می دهد دمای بدن ممکن است تا۴۰ یا ۵/۴۱ درجه هم برسد.

اگر به طور اتفاقی فردی که گرما زده شده بود، سر راهتان قرار گرفت، هل نشوید. نکات زیر به شما کمک خواهد کرد تا به او کمک کنید. به بدن فرد بی حال دست بکشید، اگر گرما زده شده باشد، بدن داغی دارد و ممکن است، گیج و منگ باشد.

او را به نزدیک ترین محل خنک ببرید و در صورت امکان دمای محیط را کم کنید. لباس هایش را سبک کنید و او را باد بزنید. برای خنک کردن بدن از اسپری آب پاش استفاده کنید، باید به آرامی دمای بدن او را تا ۵/۳۸ درجه پایین بیاورید.

اگر هوشیار است، به او مایعات خنک بنوشانید (دمای این مایعات نه خیلی پایین و در حدود ۴ درجه باشد). در صورت لزوم از نیروهای امدادی کمک بگیرید.

تکلیف تشنج بر اثر گرمازدگی که روشن است و باید هرچه سریع تر فرد را نزد پزشک برد. در شرایطی که خبری از تشنج نیست اگر با وجود اقدامات گفته شده همچنان حال فرد جا نیامد یا به محیط پیرامون آگاهی نداشت باید حتما او را نزد پزشک ببرید تا اقدامات پزشکی لازم برای او انجام شود.

در اورژانس راه های مختلفی برای درمان وجود دارد، گاه به بیمار سرم تزریق می کنند یا از پتوهای خنک کننده مخصوص استفاده می کنند، گاه نیز در قسمت هایی از بدن یخ های خشک مخصوص قرار می دهند تا گردش خون در بدن به راه بیفتد.

برخی افراد اصرار دارند به آب خود چیزی اضافه یا به جای آب از مایعات دیگری استفاده کنند. باید بگوییم آب مناسب ترین نوشیدنی است. مشکل بروز گرمازدگی در قند خون یا دمای بدن است و نمی توان با اضافه کردن شکر به آب یا مصرف مواد قندی از آن پیشگیری کرد.

البته می توان از ترکیباتی مانند خاکشیر و… نیز بهره گرفت، اما کافئین، نوشابه های گازدار یا الکل دار به هیچ عنوان توصیه نمی شود. در برخی شرایط لازم است ورزشکاران از محلول هایی همراه با املاح استفاده کنند که برای استفاده از این محلول ها می توانید از پزشک خود سوال کنید تا در صورت لزوم تجویز شود.

باید در نظر بگیرید که مصرف شربتهایی نظیر خاکشیر و تخم شربتی مانع از بروز گرمازدگی خواهد شد . در این شرایط نخوردن غذاهای سنگین و چرب و گوشتی میتواند از بروز و شدت گرمازدگی جلوگیری کند.

نوشیدنی خاکشیر و لیمو ترش

حاوی مواد معدنی و ویتامین C
رفع گرما زدگی
بهبود عملکرد دستگاه گوارش
کمک به حفظ شرایط هیدراته بدن و رفع عطش

دوستدار سلامتی شما

دکتر مهدی فهیمی

بازگشت بە لیست

نوشته های مرتبط