بیشتر بدانیم, خوراکی ها

دریافت روزانه مواد مغذی مورد نیاز بدن

دريافت روزانه مواد مغذي مورد نياز بدن

دریافت روزانه مواد مغذی مورد نیاز بدن

دریافت روزانه مواد مغذی مورد نیاز بدن بسیاری از افراد برای تکمیل دریافت روزانه مواد مغذی مورد نیاز بدن ،

نوعی از مکمل ها را مصرف می کنند. بهترین زمان مصرف را بدانید.

ویتامین هایی که باید قبل از ظهر مصرف شود:

ویتامینB1
ویتامینB12
آهن
کوآنزیمQ10
ویتامین C

هر یک از این پنج ویتامین، تاثیرات تحریک کننده قوی بر بدن دارند. بنابراین مصرف آنها هنگام صبح شما را در طول روز پرانرژی نگه خواهد داشت. نکته قابل توجه این که ویتامین C به جذب آهن کمک می کند، بنابراین بهتر است مکمل ها یا مواد غذایی حاوی این دو ماده مغذی همراه با یکدیگر مصرف شوند.

ویتامین هایی که باید همراه با چربی های سالم مصرف شود

ویتامین های A، D، E، K
لیکوپن
لوتئین
محلول در چربی هستند و برای جذب بهتر باید همزمان با مصرف چربی های سالم مصرف شوند. از پزشک تان بپرسید بهتر است این ویتامین ها را همراه چه غذاهایی مصرف کنید. نکته مهم دیگر تداخل ویتامین K با ویتامین E است. توجه داشته باشید مقادیر زیاد ویتامین E می تواند با توانایی بدن برای مصرف ویتامین K تداخل ایجاد کند.

مکمل هایی که باید شب ها مصرف شود

منیزیم و کلسیم دو ماده معدنی مهم و وقتی مورد استفاده بدن قرار می گیرند که ما درحال استراحت هستیم. منیزیم و کلسیم همچنین به آرامش بدن کمک کرده و با برخی اختلالات خواب مقابله می کنند. باید توجه داشت مکمل آهن نباید همراه با کلسیم مصرف شود، زیرا این دو ماده مانع جذب درست یکدیگر می شوند. بین مصرف این دو مکمل باید حداقل چهار ساعت فاصله وجود داشته باشد.

برخی مکمل ها بهتر است که با وعده صبحانه مصرف شوند مانند
مولتی ویتامین
مجموعه ویتامین های گروه ب یا B -Complex
ویتامین E و C

چرا که هم احتمال یادآوری مصرف در صبح بیشتر است و هم برخی مواد مغذی مانند ویتامین های گروه ب می توانند در تولید انرژی حاصل از غذا نقش مهمی ایفا نمایند و می تواند در داشتن روزی پرانرژی کمک کننده باشد. اما اگر از مولتی ویتامین و مینرال های حاوی آهن استفاده می کنید ، باید از مصرف همزمان آن با قرص کلسیم بپرهیزید و آن را بسته به نوع مکمل در زمان دیگری از روز میل نماید. عکس این موضوع در مورد کلسیم موجود در مولتی ویتامین و قرص آهن نیز صادق است. برای جذب بهتر آهن موجود در مکمل ها بهتر است از نوشیدنی های حاوی ویتامین C همزمان با آن استفاده نمایید و از مصرف همزمان آن با ترکیبات فیبر دار،چای و قهوه و شیر بپرهیزید.

چه چیزهایی را نباید بعد از ویتامین ها مصرف کنیم؟

قهوه
چای
و دیگر نوشابه های شیرین، مانع توانایی بدن برای جذب کامل ویتامین ها و مکمل های معدنی است. حداقل تا دو ساعت بعد از مصرف، این مکمل ها نباید مصرف شود.

دوستدار سلامتی شما

دکتر مهدی فهیمی

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط