بیشتر بدانیم, خوراکی ها

دريافت روزانه مواد مغذي مورد نياز بدن

دريافت روزانه مواد مغذي مورد نياز بدن

دريافت روزانه مواد مغذي مورد نياز بدن

دريافت روزانه مواد مغذي مورد نياز بدن بسياري از افراد براي تکميل دريافت روزانه مواد مغذي مورد نياز بدن ،

نوعي از مکمل ها را مصرف مي کنند. بهترین زمان مصرف را بدانید.

ويتامين هايي که بايد قبل از ظهر مصرف شود:

ويتامينB1
ويتامينB12
آهن
کوآنزيمQ10
ويتامين C

هر يک از اين پنج ويتامين، تاثيرات تحريک کننده قوي بر بدن دارند. بنابراين مصرف آنها هنگام صبح شما را در طول روز پرانرژي نگه خواهد داشت. نکته قابل توجه اين که ويتامين C به جذب آهن کمک مي کند، بنابراين بهتر است مکمل ها يا مواد غذايي حاوي اين دو ماده مغذي همراه با يکديگر مصرف شوند.

ويتامين هايي که بايد همراه با چربي هاي سالم مصرف شود

ويتامين هاي A، D، E، K
ليکوپن
لوتئين
محلول در چربي هستند و براي جذب بهتر بايد همزمان با مصرف چربي هاي سالم مصرف شوند. از پزشک تان بپرسيد بهتر است اين ويتامين ها را همراه چه غذاهايي مصرف کنيد. نکته مهم ديگر تداخل ويتامين K با ويتامين E است. توجه داشته باشيد مقادير زياد ويتامين E مي تواند با توانايي بدن براي مصرف ويتامين K تداخل ايجاد کند.

مکمل هايي که بايد شب ها مصرف شود

منيزيم و کلسيم دو ماده معدني مهم و وقتي مورد استفاده بدن قرار مي گيرند که ما درحال استراحت هستيم. منيزيم و کلسيم همچنين به آرامش بدن کمک کرده و با برخي اختلالات خواب مقابله مي کنند. بايد توجه داشت مکمل آهن نبايد همراه با کلسيم مصرف شود، زيرا اين دو ماده مانع جذب درست يکديگر مي شوند. بين مصرف اين دو مکمل بايد حداقل چهار ساعت فاصله وجود داشته باشد.

برخی مکمل ها بهتر است که با وعده صبحانه مصرف شوند مانند
مولتی ویتامین
مجموعه ویتامین های گروه ب یا B -Complex
ویتامین E و C

چرا که هم احتمال یادآوری مصرف در صبح بیشتر است و هم برخی مواد مغذی مانند ویتامین های گروه ب می توانند در تولید انرژی حاصل از غذا نقش مهمی ایفا نمایند و می تواند در داشتن روزی پرانرژی کمک کننده باشد. اما اگر از مولتی ویتامین و مینرال های حاوی آهن استفاده می کنید ، باید از مصرف همزمان آن با قرص کلسیم بپرهیزید و آن را بسته به نوع مکمل در زمان دیگری از روز میل نماید. عکس این موضوع در مورد کلسیم موجود در مولتی ویتامین و قرص آهن نیز صادق است. برای جذب بهتر آهن موجود در مکمل ها بهتر است از نوشیدنی های حاوی ویتامین C همزمان با آن استفاده نمایید و از مصرف همزمان آن با ترکیبات فیبر دار،چای و قهوه و شیر بپرهیزید.

چه چيزهايي را نبايد بعد از ويتامين ها مصرف کنيم؟

قهوه
چاي
و ديگر نوشابه هاي شيرين، مانع توانايي بدن براي جذب کامل ويتامين ها و مکمل هاي معدني است. حداقل تا دو ساعت بعد از مصرف، اين مکمل ها نبايد مصرف شود.

دوستدار سلامتی شما

دکتر مهدی فهیمی

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *