میوه ها

خواص و مضرات لیموترش

خواص و مضرات لیموترش

معجزات لیموترش

خواص لیموترش از تیره مرکبات و خانواده نارنج است . دراروپا و آسیا و مناطق گرم میروید. شهر سیسیل ایتالیا و شیراز در ایران بهترین رویش گاه لیمو است . مزاج لیمو سرد و تر است و بخوبی عوارض ناشی از گرم و خشکی در بدن را از بین میبرد. با توجه به خواص بینظیر آن باید در مصرف آن جانب اعتدال را رعایت کنید. مصرف بیش از حد نیاز آن به دستگاه گوارش و سیستم عصبی آسیب خواهد زد. در 100 گرم لیموترش، 90 گرم آب و یک گرم پروتئین و انواع املاح شامل فسفر و پتاسیم و آهن و ویتامین های محلول در آب و چربی وجود دارد.

بعضی از افراد لیموترش را در صبح و ناشتا بعنوان کم کردن وزن مصرف میکنند. این کار بسیار اشتباه است و نباید در اول صبح به سیستم گوارش یک کار تهاجمی رو تحمیل کنیم . ما نباید به سیستم گوارشی که در حال استراحت بوده برای شروع یک ماده اسیدی را وارد کنیم . در صبح بهتر است که سیستم گوارش را به نوشیدنی های گرم ملایم و چای کم رنگ دعوت کنید و پس از صرف صبحانه به مصرف سایر مواد غذایی بپردازیم.

کسانی که پایه مزاجی بلغم دارند دارای مزاج سرد و تر هستند. این افراد سفید و چاق هستند. این افراد به گمان لاغر شدن شروع به مصرف آب لیموترش در صبح میکنند که بسیار نامطلوب است. لیموترش دارای مزاج سرد و تر هست و وقتی شخص بلغمی که مزاج او هم سرد و تر هست از لیموترش استفاده میکند ، نه تنها لاغر نشده، بلکه چاق تر خواهد شد و مبتلا به ادم و ورم و پف آلودگی خواهد شد.

sour lemon

مشکلات گوارشی و لیموترش:

به مرور که از مصرف آن گذشت دچار ناراحتی های گوارشی و زخم های گوارشی میشود. چاقی ناشی از کندی حرکت ، زیاد خوردن است و حال با توصیه های اشتباه مثل استفاده از آب لیموترش صبح ناشتا به جای اینکه یک معضل را حل کنند، با وارد کردن یک خوراکی در زمان بسیار نادرست ( یعنی صبح ناشتا ) به جای اینکه لاغر شوند ، خود را به معضلی دیگر که درد در معده هست دچار میکنند . امروزه بحث آنتی اکسیدان ها بسیار مطرح هست.
یکی از موادی که بسیار راحت میتواند در اختیار عموم باشد آبلیمو و آبغوره هست که به جوان سازی سلولها بسیار کمک کرده و بهترین مواد نگهدارنده در طبیعت هستند. افراد گرم مزاج که دچار دمل های چرکی و پوستی هستند باید مراقب کبد خود بوده و آن را اصلاح کنند . آب لیموترش و آب هویج به نسبت 1 به 8 در طول روز علی الخصوص میانه روز به آنها بسیار کمک خواهد کرد. یادمان باشد که خوراکی های ترکیبی که استفاده میکنیم همیشه نسبتی را به عنوان شاخص اعلام میکنند .

 لیموترش و سرماخوردگی:

این نسبت در افراد مختلف میتواند متغیر باشد و این نیست که حتما باید همان شاخص رعایت شود. در این مواقع حتما ذائقه خود احترام بگذارید. در فصل زمستان که افراد دچار سرماخوردگی های مکرر میشوند ، این اتفاق ناشی از تغییراتی درکبد می باشد. ترکیب آب لیموترش و آب شلغم و مصرف آن در طول روز میتواند عوارض سرماخوردگی را به حداقل برساند. کسانیکه دلپیچه داشته و دفع کف آلود دارند ، بدلیل افزایش صفرا مبتلا میشوند. ترکیب آب لیمو ترش و آب خنک و کمی عسل به برطرف شدن دلپیچه آنها کمک خواهد کرد.

با افزایش صفرا بعضی از افراد دچار تهوع میشوند. معمولا زردآب بالا آورده و دلپیچه می گیرند. میتوانند 2 عدد لیمو را در یک لیوان آب جوش گذاشته و به نوعی آن را دم کنند و سپس میل نمایند. ماساژ لیموترش روی نواحی که دارای اگزما و کهیر هست میتواند شدت آن را کاهش دهد. حتما دقت نمایید که پوست دچار زخم نباشد، چون سوزشی که ایجاد میکند گاهی در تحمل فرد نیست. قرقره آب لیمو ترش و آب میتواند التهابات چرکی گلو را درمان کند. افراد میتوانند بعد از قرقره کردن محتوا را میل کنند.

کسانی که دچار برفک در دهان هستند و همیشه دهان آنها بار دارد میتوانند آب لیموترش را با کمی آب و عسل مخلوط کرده و به مدت یک دقیقه این ترکیب را در دهان نگه داشته و سپس میل نمایند. برای سفید کردن دندان میتوانید آب لیموترش را با کمی نمک مخلوط کرده و روی مسواک ریخته و دندان ها را بشویید. این ترکیب یک سفید کننده طبیعی برای دندان میباشد. کسانی که پوست صورت چربی دارند میتوانند آب لیموترش را با نمک مخلوط کنند. این ترکیب یک لوسیون پاک کننده قوی است و تکرار در انجام آن باعث لطافت پوست خواهد شد.

 

و همچنین می توانید برای رزرو نوبت با شماره های:

02188976563-88953703 تماس بگیرید.

دوستدار سلامتی شما

دکتر مهدی فهیمی

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *