مشاوره طب سنتی

خواص لیموترش

خواص لیموترش

خواص لیموترش

خواص لیموترش لیموترش از تیره مرکبات و خانواده نارنج است . دراروپا و آسیا و مناطق گرم میروید .شهر سیسیل ایتالیا و شیراز در ایران بهترین رویش گاه لیمو است .

مزاج لیمو سرد و تر است و بخوبی عوارض ناشی از گرم و خشکی در بدن را از بین میبرد . با توجه به خواص بینظیر آن باید در مصرف آن جانب اعتدال را رعایت کنید. مصرف بیش از حد نیاز آن به دستگاه گوارش و سیستم عصبی آسیب خواهد زد .

در ۱۰۰ گرم لیموترش ، ۹۰ گرم آب و یک گرم پروتئین و انواع املاح شامل فسفر و پتاسیم و آهن و ویتامین های محلول در آب و چربی وجود دارد .

بعضی از افراد لیموترش را در صبح و ناشتا بعنوان کم کردن وزن مصرف میکنند . این کار بسیار اشتباه است و نباید در اول صبح به سیستم گوارش یک کار تهاجمی رو تحمیل کنیم . ما نباید به سیستم گوارشی که در حال استراحت بوده برای شروع یک ماده اسیدی را وارد کنیم .
در صبح بهتر است که سیستم گوارش را به نوشیدنی های گرم ملایم و چای کم رنگ دعوت کنید و پس از صرف صبحانه به مصرف سایر مواد غذایی بپردازیم.

کسانی که پایه مزاجی بلغم دارند دارای مزاج سرد و تر هستند . این افراد سفید و چاق هستند . این افراد به گمان لاغر شدن شروع به مصرف آب لیموترش در صبح میکنند که بسیار نامطلوب است .
لیموترش دارای مزاج سرد و تر هست و وقتی شخص بلغمی که مزاج او هم سرد و تر هست از لیموترش استفاده میکند ، نه تنها لاغر نشده ، بلکه چاق تر خواهد شد و مبتلا به ادم و ورم و پف آلودگی خواهد شد .

مشکلات گوارشی و لیموترش:

به مرور که از مصرف آن گذشت دچار ناراحتی های گوارشی و زخم های گوارشی میشود .

چاقی ناشی از کندی حرکت ، زیاد خوردن است و حال با توصیه های اشتباه مثل استفاده از آب لیموترش صبح ناشتا به جای اینکه یک معضل را حل کنند ، با وارد کردن یک خوراکی در زمان بسیار نادرست ( یعنی صبح ناشتا ) به جای اینکه لاغر شوند ، خود را به معضلی دیگر که درد در معده هست دچار میکنند . امروزه بحث آنتی اکسیدان ها بسیار مطرح هست .
یکی از موادی که بسیار راحت میتواند در اختیار عموم باشد آبلیمو و آبغوره هست که به جوان سازی سلولها بسیار کمک کرده و بهترین مواد نگهدارنده در طبیعت هستند.

افراد گرم مزاج که دچار دمل های چرکی و پوستی هستند باید مراقب کبد خود بوده و آن را اصلاح کنند . آب لیموترش و آب هویج به نسبت ۱ به ۸ در طول روز علی الخصوص میانه روز به آنها بسیار کمک خواهد کرد . یادمان باشد که خوراکی های ترکیبی که استفاده میکنیم همیشه نسبتی را به عنوان شاخص اعلام میکنند .

 لیموترش و سرماخوردگی:

این نسبت در افراد مختلف میتواند متغیر باشد و این نیست که حتما باید همان شاخص رعایت شود . در این مواقع حتما ذائقه خود احترام بگذارید .

در فصل زمستان که افراد دچار سرماخوردگی های مکرر میشوند ، این اتفاق ناشی از تغییراتی درکبد می باشد . ترکیب آب لیموترش و آب شلغم و مصرف آن در طول روز میتواند عوارض سرماخوردگی را به حداقل برساند. کسانیکه دلپیچه داشته و دفع کف آلود دارند ، بدلیل افزایش صفرا مبتلا میشوند . ترکیب آب لیمو ترش و آب خنک و کمی عسل به برطرف شدن دلپیچه آنها کمک خواهد کرد .

با افزایش صفرا بعضی از افراد دچار تهوع میشوند . معمولا زردآب بالا آورده و دلپیچه می گیرند . میتوانند ۲ عدد لیمو را در یک لیوان آب جوش گذاشته و به نوعی آن را دم کنند و سپس میل نمایند . ماساژ لیموترش روی نواحی که دارای اگزما و کهیر هست میتواند شدت آن را کاهش دهد . حتما دقت نمایید که پوست دچار زخم نباشد ، چون سوزشی که ایجاد میکند گاهی در تحمل فرد نیست . قرقره آب لیمو ترش و آب میتواند التهابات چرکی گلو را درمان کند . افراد میتوانند بعد از قرقره کردن محتوا را میل کنند .

کسانی که دچار برفک در دهان هستند و همیشه دهان آنها بار دارد میتوانند آب لیموترش را با کمی آب و عسل مخلوط کرده و به مدت یک دقیقه این ترکیب را در دهان نگه داشته و سپس میل نمایند .

برای سفید کردن دندان میتوانید آب لیموترش را با کمی نمک مخلوط کرده و روی مسواک ریخته و دندان ها را بشویید . این ترکیب یک سفید کننده طبیعی برای دندان میباشد .

کسانی که پوست صورت چربی دارند میتوانند آب لیموترش را با نمک مخلوط کنند . این ترکیب یک لوسیون پاک کننده قوی است و تکرار در انجام آن باعث لطافت پوست خواهد شد .

برای هماهنگی و رزرو نوبت بر روی کلمه شماره کلیک کنید.

دوستدار سلامتی شما

دکتر مهدی فهیمی

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط