اخبار مادطب

خواص سماق

خواص سماق

خواص سماق

خواص سماق:

سماق ضدصفراست و تحریک اشتها می کند. سماق مانع ریختن صفرا به اعضا که یکی از شایع ترین این اعضا روده است که منجر به التهاب روده و زخم روده می شود و سماق می تواند از آن جلوگیری کند.

قابض:

قابض برای افرادی که دچار اسهال می شوند (مخصوصا اسهال های ناشی از گرمی) می توانند از جوشیده و دم کرده سماق یا اافزودن به غذا برای بهبود اسهال استفاده کنند.

هضم غذا

همراه با کباب استفاده می شود چرا که هضم آن را بهتر می کند و جلوی افزایش بیش از حد صفرا و حرارت ناشی از هضم گوشت قرمز را می گیرد.

کاهش تشنگی

گاهی به صورت تنقیه استفاده می شود، که برای برخی از مشکلات سیستم روده ای مخصوصا التهابات و نیز بواسیر داخلی مفید است و البته با تجویز پزشک انجام می شود.

سماق همچنین رای برخی از ورم های حاد مفید است. می توان سماق را به حالت خمیری در آورده، در محل ورم گذاشت و از افزایش ورم و داغ شدن جلوگیری کرد.

به صورت موضعی برای برخی انواع تکرر و یا بی اختیاری ادرار و مدفوع می توان مفید باشد. افرادی (معمولا خانم ها) که دچار سستی عضلات کف لگن و اسفنگترهای خروجی مثانه و مقعد هستند (مثلا به دنبال سرفه و عطسه، کمی ادرار یا مدفوع از آن ها خارج می شود)، افرادی که دچار خونریزی های مقعدی (بواسیر یا شقاق) و یا خونریزی های غیرطبیعی رحمی هستند می توانند مقداری سماق (2-4 قاشق) را در آب (2 لیوان) ریخته، ده دقیقه ملایم بجوشانند، صاف کرده و بگذارند خنک شود و در آن بنشینند و تا یک هفته هر روز تکرار کنند.

سماق هم چنین برای برخی از ورم های حاد مفید است. می توان سماق را به حالت خمیری درآورده، در محل ورم گذاشت و از افزایش ورم و داغ شدن جلوگیری کرد.

طبیعت سماق سرد و خشک است.

دوستدار سلامتی شما

دکتر مهدی فهیمی

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *