اخبار

حکیم ایرانی دکتر مهدی فهیمی : با حمایت مسئولان استان اولین دهکده سلامت طب سنتی در قم راه اندازی خواهد شد

دکترمهدی فهیمی

استاد حکیم دکتر مهدی فهیمی عضو انجمن استراتژی ایران و رئیس و بنیانگذار موسسه بین المللی طب سنتی اسلامی ایرانیان ماد:

با حمایت مسئولان استان اولین دهکده سلامت طب سنتی در قم راه اندازی خواهد شد

1طب سنتی ایرانی اسلامی، با پشتوانه های قوی و متعالی در عرصه شناخت داروهای گیاهی و انواع بیماری و تاثیر مزاج های مختلف بر سلامت، دارای قدمتی چند هزار ساله است.امروزه به همت متخصصان و پزشکان طب سنتی، بسیاری از گره های کور در درمان گشوده شده و با پیشرفت های علمی در این عرصه بسیاری از مراکز و کلینیک های توانمندی ظهور پیدا کرده اند.

دراین زمینه گزارشی تهیه کرده ایم از: تنها موسسه ی بین المللی طب سنتی اسلامی ایرانیان ماد در تهران تا از روند درمان برگرفته از طب سنتی ایرانی اسلامی بیشتر آگاهی یابیم و در جریان تلاش های فزاینده و ارزشمند پزشکان در این عرصه قرار بگیریم.

در گزارش های مردمی مطرح شد:

مردم باید اثرات درمانی طب سنتی ایران را باور کنند/انتظار می رود وزارت بهداشت، بهای بیشتری به طب سنتی ایرانی بدهد

یکی از بیماران مراجعه کننده ، بانویی از خطه مازندران است که با توجه به رویکرد خود به طب سنتی، سلامت خود را به دست آورده است.

وی در مورد بیماری و علت مراجعه به کلینیک و موسسه بین المللی طب سنتی اسلامی ایرانیان ماد می گوید این جانب متولد سال ۱۳۳۹ بیش از ۳۰ سال با مشکل ریفلاکس معده و درد پا مواجه بودم که با معرفی یکی از دوستان به این مجموعه آمدم و مدت ۳ ماه است که با توصیه های استاد حکیم دکتر مهدی فهیمی و روند درمان با مکمل های گیاهی و طب سنتی سلامت خود را به دست آورده ام در حالی که در طول مدت ۳۰ سال استفاده از داروهای شیمیایی هیچ یک اثری نداشت.

این همسر شهید می گوید مردم باید طب سنتی و اثرات مهم درمانی آن را باور کنند من به عنوان یک فرهنگی و همسر شهید از همه مسئولان و دست اندرکاران به خصوص از وزیر محترم بهداشت که خود فردی با اعتقادات انقلابی است درخواست می کنم طب سنتی در ایران را توسعه دهند تا بیماران پناهی برای درمان قطعی بیماری ها داشته باشند . وی گفت: ما انتظار داریم با توجه به اثرات درمان با طب سنتی، وزارت بهداشت بهای بیشتری به طب سنتی بدهد تا ماها مجبور نباشیم از شهر خود به دیگر مراکز یا پایتخت مراجعه کنیم .

خانم الهه چاهی نیز یکی دیگر از بیمارانی است که برای درمان به کلینیک مراجعه کرده است. وی می گوید این جانب دارای ۳۴ سال سن از تهران دو سال قبل وقتی برنامه های استاد دکتر فهیمی را در مورد طب سنتی در رسانه ملی دنبال می کردم تصمیم گرفتم به موسسه ایشان مراجعه نمایم و با وجود اینکه آدرسی نداشتم همه تلاش خود را برای پیدا کردن موسسه بین المللی طب سنتی اسلامی بکار گرفتم تا اینکه خدا را شکر به نتیجه رسیدم. وی گفت : بیماری من به حدی بود که در تغذیه دچار مشکل بودم و حتی خوردن یک غذای ساده مثل باقلا پلو برایم یک آرزو شده بود که با تشخیص آقای دکترروند درمان را آغاز کردم. وی ادامه داد : من تا حدود زیادی بهبود یافته ام و حتی می توانم با توجه به تغییرات مزاجی ام به راحتی غذا بخورم .

وی در خصوص طرح تکریم ارباب رجوع گفت : در این جا آقای دکتر و پرسنل موسسه با احترام خاصی بیماران را پذیرش می کنند و تنها دغدغه ما بیماران نوبت گرفتن برای مراجعه به مطب است که به دلیل کمبود فضا و حجم زیاد مراجعان به این نوع موسسه ها با مشکلات زیادی مواجه هستیم .

وی افزود:ما انتظار داریم مسئولان امر مردم را به طرف طب سنتی سوق بدهند زیرا داروهای شیمیایی واقعا اثر چندانی در سلامت من نداشت و آن چه که پس از سالها من را از چنگال بیماری نجات داد طب سنتی بود که در این خدمات جامع طب سنتی و مشاوره های تغذیه ای خوبی را دریافت می نمائیم.

مهدی فهیمی رئیس و بنیانگذار موسسه بین المللی طب سنتی اسلامی ایرانیان ماد:

افتخار ما تولید مکمل های گیاهایی و گام نهادن در اعتلای طب سنتی است

دکتر مهدی فهیمی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ما ضمن معرفی خود گفت:این جانب متولد قم، دوران ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را در قم گذراندم و در سال ۱۳۶۹ در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شدم و در سال ۱۳۷۶ فارغ التحصیل شدم هرچند از سال ۱۳۷۱ در بخش طب سنتی در بیمارستان لقمان فعالیت های طب سنتی را به عنوان کار دانشجویی به عمل می آوردم.

رئیس و بنیانگذار موسسه بین المللی طب سنتی اسلامی ایرانیان ماد افزود: این موسسه یک مرکز خصوصی فعال در زمینه طب سنتی ایرانی اسلامی می باشد که شامل بخش های کلینیک،پژوهش و آموزش بوده و در حال گسترش می باشد.

وی در رابطه با اهداف موسسه اذعان داشت:هدف اصلی این مؤسسه فراهم آوردن چیدمان های علمی مورد نیاز برای سلامت جامعه ایرانی و بشری می باشد. در این عرصه ما با اهداف مهمی همچون احیاءطب ایرانی،اصلاح نسخ و شیوه پیشگیری و درمان در طب ایرانی و مدرنیزه کردن یافته های طب ایرانی گام در مسیر خدمت نهادیم.

دکتر مهدی فهیمی خاطرنشان کرد:گرایش مردم در سالهای اخیر نسبت به طب سنتی افزایش یافته است و ما در جهت اعتلای علم و دانش طب سنتی دست یاری تمامی ایرانیان و افراد بشر دوست را به گرمی می فشاریم و یقیناً این خواسته با همکاری و همفکری هر انسان بشردوستی زودتر به مرحله عمل خواهد رسید.

وی در رابطه با بخش های مهم کلینیک توضیح داد: پزشکان براساس شرح حال طب ایرانی و تجویز داروهای گیاهی،بخش های ماساژ درمانی،بخش حجامت،بخش بادکش درمانی،بخش زالو درمانی،بخش آموزش و… می باشد.

رئیس و بنیانگذار موسسه بین المللی طب سنتی اسلامی ایرانیان ماد پیرامون گیاهان دارویی گفت:واژه گیاهان دارویی، گاهی باید به صورت تولید صنعتی در اذهان متبادر شود، چون سایر صنایع مرتبط از جمله صنایع عطرسازی، طعم‌های طبیعی، رنگ‌های طبیعی، آرایشی و بهداشتی و غیره را نیز شامل می‌شود.

وی تصریح کرد:با نگاه جامع در طب سنتی ایران به مقوله وجودی انسان هر تغییری در سلامتی قابل رصد کردن و پیگیری بوده و می توان تمامی بیماری ها را کنترل و درمان نمود.به شرط آنکه امکانات لازم و مورد تاکید در این کلینیکها برای درمانگر فراهم شود. وی ادامه داد : یقینا بزرگترین ضعف در حال حاضر در بخش طب سنتی در کشور این است که برای طب غربی تمامی بیمارستان های ما آماده است اما برای طب سنتی یک شفا خانه در کشور نداریم.

دکترمهدی فهیمی در مورد فعالیت کارخانجات طسام اذعان کرد:در این کارخانه قرار است مکمل های گیاهی در جهت درمان بیماران تولید شود تا در اختیار بیماران قرار گیرد.

عضو انجمن استراتژی ایران و ریاست هیات مدیره جامعه احیا گران طب سنتی ایرانیان در پایان تصریح کرد:مهم ترین افتخارات شرکت طسام تولید محصولات غذایی و مکمل های گیاهی است و ما به عنوان تنها موسسه بین المللی کشور در حال فعالیت هستیم .

دکتر محمد حسن عصاره دبیر ستادتوسعه علوم وفناوری گیاهان دارویی وطب سنتی ریاست جمهوری دربازدیداز واحد فرآورید مکمل های گیاهی درقم:

توسعه ظرفیت های تولید داروهای گیاهی نیاز به حمایت ویژه دولت

دکترمحمدحسن عصاره در حاشیه بازدید از گروه کارخانه جات طسام درگفت و گو با خبرنگار ما در رابطه با اهمیت و نقش گیاهان دارویی در طب اسلامی و ایرانی گفت:این مرکز از فعالیت های نوآورانه و فناوری در جهت تولید گیاهان دارویی بیش از گذشته استقبال و حمایت می کند.

دبیرستاد توسعه علوم وفناوری گیاهان دارویی وطب سنتی ریاست جمهوری کشور عنوان کرد:تولید گیاهان دارویی علاوه بر تضمین سلامت درجامعه و در حوزه ی اقتصاد داخلی نیز نقش مهمی دارد و مشارکت های مردمی نیز می تواند راهگشای توسعه ظرفیت های تولیدی باشد.

وی تصریح کرد:طرح های مهمی در کشور به ویژه در شمال در مورد تولید گیاهان دارویی در دست اقدام است که باید بهای بیشتری به تولید این گیاهان صورت پذیرد تا به منابع پایداری دست یابیم.

دکترعصاره افزود:امید است با مشارکت‌های مردمی در عرصه‌های گیاهان دارویی بیشتر از گذشته شاهد توسعه سطح زیر کشت این گیاهان دارویی باشیم به نحوی که علاوه بر بهره‌برداری از منابع در پایداری سیستم و امر حفاظت نیز کوشا باشیم. لازم به ذکر است در روند بازدید آقای دکتر عصاره و هیات همراه از گروه کارخانجات طسام با تاکید بر اهمیت توسعه ظرفیت های تولید گیاهان دارویی ومکمل های آن خواستار حمایت های ویژه مسئولان به تولید کنندگان شد.

همچنین دراین بازدید دکتر فهیمی رئیس و بنیانگذار موسسه توضیحاتی درمورد نحوه فرآوری گیاهان دارویی و تولید مکمل های ارائه شده داد و خواستارصدور مجوزهای لازم درخصوص طرح توسعه وبسته بندی محصول وتعامل بخشی بین ارگانهای مربوطه را خواستارشد.

2

دکتر حمید رضا خوش نژاد

عضو هیئت علمی موسسه طب سنتی ایرانیان ماد :

مردم در سالهای اخیر گرایش بیشتری به طب سنتی اسلامی

پیدا کرده اند

در حاشیه این بازدید دکترحمیدرضا خوش نژاد در گفت و گو با خبرنگار ما ابتدا با معرفی فعالیت های خود گفت:این جانب فارغ التحصیل دانشگاه آزاد تهران دررشته پزشکی عمومی و فارغ التحصیل طب سنتی ایران و چین می باشم.

این پزشک طب سنتی افزود:بیش از دو دهه در جهت طب سنتی و اسلامی درکنار اساتید برجسته کشور در موسسه طب سنتی ایرانیان ماد فعالیت دارم و ده سال نیز در تعامل با شرکت های دارویی همکاری می کردم و در حال حاضر در جهت پیاده کردن روش های درمان طب سنتی به روش علمی بر روی بیماران وهمچنین روش های علمی و آموزشی وبرگزاری همایش وسمینارهای آموزشی باحضوراساتید برجسته کشور ازتهران، اصفهان، خراسان… مشغول طبابت هستم که تاکنون دربعث درمان نتایج خوبی به دست آمده است.

وی در مورد جایگاه طب سنتی در حوزه درمان اذعان داشت: در سال ۱۳۷۸ این نشست را با استاد حکیم دکتر مهدی فهیمی به عمل آوردم که این نشست منشا ذوق و حرکت اینجانب را به سمت طب سنتی سوق داد و در جای دیگری کتابی را مطالعه نموده بودم که در آن کتاب اشاره شده بود که ۷۸ درصد مردم کشور کانادا از گیاهان دارویی برای درمان خود استفاده می کنند که همه ی این موارد باعث شد تا بنده این شیوه ی درمان را برای بیماران در پیش بگیرم.

وی تصریح کرد: در کشور عزیزما ایران باوجوداینکه پزشکان حاذقی دراین حوزه وجود دارند افرادی که تنها تجربیات عطاری و داروهای گیاهی دارند و نمی توانند در معنای واقعی درتشخیص درمان بیماری ها از طریق گیاهان دارویی اقدام کنند به این کار روی آورده اند و حتی در این زمینه باعث بدبینی هایی بین مردم وپزشکان به وجود آمده است.

وی ادامه داد: یکی از دغدغه های جدی ما پزشک ها این است که مسئولان در این باره عطاری های فعال را ساماندهی و بر فعالیت های آنان نظارت بیشتری داشته باشند و از همه مهمترتفاوتی میان عطاری های سطح شهر و پزشکان گرایش به طب سنتی این حوزه قائل باشند.

این پزشک طب سنتی عنوان کرد: موسسه طب سنتی ایرانیان ماد آمادگی دارد تا کلاس های آموزشی طب سنتی و تغذیه ایرانی همراه با مدرک معتبر را در قم ارائه نماید. همچنین از مقام محترم وزارت حمایت همه جانبه درخصوص ترویج طب سنتی را خواستار شد و گفت: هرساله در سالروز میلاد بوعلی سینا مراسمی در جمع پزشکان برگزارمی شود سوال و گله ی ما ازمسئولان وزارت بهداشت این است چرا به مقام شامخ بو علی سینا دانشمند و فیلسوف بزرگ احترام گذاشته می شود اما طب سنتی این دانشمند درجامعه جدی گرفته نمی شود در صورتی که پیشرفت های خوبی در حوزه طب سنتی بر گرفته از مبانی اسلامی صورت گرفته و می توان مسیر پیشرفت و توسعه ی درمان کشور را به خوبی پیمود.

346