توصیه های قبل و‌ بعد از حجامت

۱- هیچگاه با شکم گرسنه حجامت نکنید (خصوصاً صبحانه میل نمائید ).
۲ – ۱۲ ساعت قبل از حجامت سیگار کشیدن ممنوع است.
۳- یک ساعت قبل از حجامت، شربت، آب انار یا انار ، عسل ، ماء الشعیر و مایعات فراوان بنوشید (حداقل دو ساعت و نیم قبل و یک ساعت و نیم بعد، غذا میل شود).
۴- در حین حجامت انگشتر عقیق به دست نداشته باشید.
۵- بهتر است چند ساعت قبل از حجامت نزدیکی (مقاربت جنسی) اتفاق نیفتد.
۶- جهت استمداد از پروردگار متعال برای شفا یافتن و گرفتن نتیجه درمانی بهتر، با وضو باشید و دعای حجامت به نقل از حضرت امام رضا (ع) و آیه الکرسی را زمزمه کنید.
۷- دعای مخصوص را پیش از حجامت قرائت کنید و صلوات بفرستید (خواندن آیه الکرسی هم اثر شفا بخش کاملی دارد).
۸- حجامت کردن بانوان در ایام عادت ماهیانه فقط در شرایط خاص ممکن است و بهتر است انجام نشود.
۹- ۱۲ ساعت قبل از حجامت غذاهای سرد، تخم مرغ و ماهی میل نشود.
۱۰- حجامت دارای ابعاد وسیع و نکات ظریف فراوانی است و فراتر از یک عمل ساده و دم دستیه که هر پزشکی واقف و مطلع از آن نیست ، سعی کنید نزد پزشکانی حجامت انجام دهید که دارای دانش و تجربه کافی پیرامون حجامت باشند.
۱۱- تفکر غلط رایج این است که انجام حجامت سبب نوعی عادت و اعتیاد به حجامت می شود که اگر مرتب انجام نشود، فرد احساس ناراحتی خواهد نمود! در صورتی که این گونه نبوده و علت احساس نیاز افراد به حجامت، برای جوشش خون بدلیل تاثیرات نجوم، غلیظ شدن خون و افزایش بخارات در بدن می باشد.

۱- تا ۱۲ ساعت سیگار نکشید .
۲- تا ۲۴ ساعت ورزش و کار سنگین نکنید.
۳- تا ۲۴ ساعت ماهی و لبنیات و غذای شور، سرد و تند و تیز نخورید.
۴- برای اینکه جای زخم حجامت باقی نماند، سه شب متوالی قبل از خواب (به مدت ۳ دقیقه) قطعه ای پنبه را به شیر آغشته کرده و روی زخمها بمالید و یا روزی دو مرتبه با لایه ای عسل موضع را آغشته نمائید.
۵- ۲۴ ساعت پس از حجامت می توانید استحمام کنید ( اما موضع حجامت را فقط با آب خالی بشوئید و لیف و صابون نزنید).
۶- در صورتی که موضع حجامت کبود و متورم و دردناک بود، جهت کاهش درد، آب ولرم را داخل نایلون گذاشته و چند مرتبه به مدت یک دقیقه روی موضع بگذارید. در صورت ادامه یافتن درد حتماً با پزشک معالج تماس حاصل نمایید.
۷- پس از حجامت گاهی ضعف، سردرد، سرگیجه، تپش قلب، گرفتگی عضلات و برخی ناراحتی های جزئی دیگر ممکن است پیش آید، که اغلب پس از یک الی سه روز برطرف می شود. در صورتی که این ناراحتی ها نگران کننده و آزار دهنده بود حتما ً با پزشک خود تماس بگیرید یا حضورا مراجعه نمائید. (مصرف شربت عسل و مزه مزه کردن عسل هر دو ساعت یکبار بسیار مفید است).
۸- حجامت بار اول ممکن است تاثیر چندانی نداشته باشد یا حتی گاهی ( به طور موقت ) برای مدت کوتاهی موجب افزایش برخی از علائم بیماری و درد شود عجله نکنید و نگران نشوید. در اولین فرصت با پزشک خود تماس گرفته و راهنمایی بگیرید.
۹- پس از حجامت تا ۱۲ ساعت نزدیکی (مقاربت جنسی) اتفاق نیفتد.

نویسنده مطلب: دکتر مهدی فهیمی