بررسی کیست ها از منظر طب سنتی

کیست از معنی لغوی کیسه گرفته شده است . در انگلیسی به آن سیست می گویند . همانطوریکه ظروف متفاوتی برای بسته بندی در یک منزل وجود دارد ، در بدن نیز وسایل مختلفی برای بسته بندی اخلاط وجود دارد . همانطوریکه ما وسایل را در داخل منزل در کیسه های متفاوتی بسته بندی میکنیم ، بدن نیز اخلاط مزاحم را در نقاط مختلف ، با شکل های مختلف و درمکانهای مختلف بسته بندی می نماید .

از شایع ترین کیست ها که امروزه باعث ایجاد مزاحمت برای افراد نموده است میتوان به کیست تخمدان ، کیست های رحمی ، کیست های موجود در پوست و کیست های موجود در سر اشاره کرد .البته وجود کیست در اطراف مفاصل و استخوان ها نیز قابل توجه می باشد . وجود کیست ها از دیدگاه مختلف قابل ارزش گذاری است .

در افرادی که دچار روماتیسم حاد مفصلی هستند درنواحی انگشتان دست و پا ، کیست های بزرگ و کوچکی ایجاد میشود که بر اثر فشار این کیست ها بر روی سیستم استخوانی و مفصلی به مرور مفاصل کج شده و تغییر فرم خاصی را ایجاد می نماید .

کیست های موجود در سینوسها نیز با تجمع مایعات بلغمی در خود باعث ایجاد سنگینی در سر ، مشکلات تنفسی و اختلال در روند تخلیه سینوسها میشوند و سردردهای ماندگار و طولانی مدت را برای افراد باعث میگردند.

درمورد کیست های تخمدان ، یا کیست ها ساده هستند که به آن کیست ساده گفته میشود ، یا تعداد کیست ها زیاد شده و بیماری پلی کیستیک تخمدان را ایجاد میکند . وجود این کیست ها در صورتیکه بلغم زائد بدن کنترل نشود و این کیسه ها سرشار از مواد زائد بلغمی شوند ، باعث بهم خوردن تنظیم پریود ، ریزش موی سر ، رشد موهای زائد ، چاق شدن شکمی و متعاقب این کندی حرکت بلغم و ایجاد بلغم غلیظ در لوله های رحمی ، پدیده ناباروری ایجاد خواهد شد .

جالب است بدانیم با از بین بردن این کیست ها با ترکیبات گیاهی که بتواند بلغم زائد را تخلیه نماید ، تمامی شکایتهایی که از وجود کیست ایجاد میشود از بین رفته و وضعیت به حالت تعادل خواهد رسید .
هر کدام از این شکایت ها میتواند هزینه های بسیار سنگینی را داشته باشد ، ولی یقینا بدون حذف و برطرف کردن عامل اصلی تجمع بلغم ، درمانها فقط علامتی بوده و نتیجه مطلوبی را نخواهد داشت .

بدون کنترل کیست های تخمدان در خانمهای جوان و سن باروری ، درمان جوش صورت موثر نبوده و موقتی خواهد بود .

درمان نازایی ، بدون معالجه کیست بدون اثر بوده و بلغم غلیظ هیچ وقت اجازه بروز بارداری موفق را نخواهد داد .

درمان ریزش مو بدون درمان کیست در دختران و زنان جوان کمترین تأثیرگذاری را داشته و تا زمانیکه شرایط تجمع بلغم در تخمدان وترشح هورمون تستسترون در بدن خانم ها وجود دارد ، هم ریزش مو درمان نخواهد شد و هم لیزر نمیتواند کمک کننده باشد.

درمان چاقی بدون کنترل کیست یک شیوه به شدت غلط می باشد . افرادی که دارای کیست تخمدان هستند و درمان نمیشوند هرگز به درمان چاقی امیدوار نباشند .

هیچ داروی کنترل کننده و تنظیم کننده پریود بدون کنترل و درمان کیست موفقیت آمیز نخواهد بود .

درمورد درمان کیست های شکلاتی یا درموئید در طب سنتی درمانی وجود نداشته و فقط جراحی باید صورت پذیرد .

کیست های فولیکولی یا ساده ، هرماه در تخمدان خانمها در سن باروری ایجاد شده و با هر پریود برطرف خواهد شد و نیاز به درمان خاصی ندارد .

دکترمهدی فهیمی

نویسنده مطلب: دکتر مهدی فهیمی