اخبار مادطب

با ایران زیبا چه کرده ایم؟!

تالاب هشیلان

خشکی تالاب بی‌سابقه «هشیلان» در زمستان طی 50 سال اخیر

کارشناس تالاب‌های اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه از خشکی حدود 50 درصد از تالاب «هشیلان» خبر داد و گفت: خشک شدن تالاب در این فصل سال طی 50 سال اخیر سابقه نداشته است.

جمال رحمانی با اشاره به کاهش قابل توجه بارندگیهای امسال استان، اظهار کرد: کاهش بارندگیها باعث کاهش دبی سراب «سبزعلی» به عنوان منابع تامین 90 درصد آب تالاب هشیلان شده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر بخشی از تامین آب هشیلان از طریق چمشههای کارستی است که از ارتفاعات خورین و شاهو تغذیه میشود و نبود برف در این ارتفاعات نیز بر کمبود آب تالاب اثر گذاشته است.

کارشناس تالابهای اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه گفت: با این وضعیت اکنون 50 درصد از تالاب خشک است و آب به انتهای تالاب نمیرسد.

رحمانی با بیان اینکه در سالهای گذشته در چنین فصلی به دلیل فراوانی آب تالاب زمینهای کشاورزی اطراف نیز زیر آب میرفت، یادآور شد: امسال حتی آب کافی هم در داخل تالاب جمع نشده است.وی خاطرنشان کرد: هر سال دریچههای تالاب را میبستیم که آب برای فصل گرما در تالاب ذخیره شود، اما امسال هیچ ذخیره آبی نداریم.

کارشناس تالابهای اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه خشک شدن تالاب هشیلان در فصل گرما را بعید ندانست و عنوان کرد: امیدواریم در زمان باقی مانده از زمستان بارندگی کافی داشته باشیم تا تالاب خشک نشود.

رحمانی از خشکی تالاب هشیلان در سالهای 87 و 94 هم یاد کرد و ادامه داد: حتی در آن سالها که تالاب در فصل تابستان خشک شد، در فصل زمستان آب کافی در تالاب داشتیم.

وی کم آبی و خشکی تالاب هشیلان در چنین فصلی را طی 50 سال اخیر بی سابقه دانست.

کارشناس تالابهای اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه از پیامدهای ادامه این روند یاد کرد که باعث نابودی گونههای گیاهی، ماهیان و لاک پشتهای تالاب خواهد شد و افزود: البته خوشبختانه تاکنون تلفاتی نداشتهایم.

رحمانی گفت: اگر میزان آب تالاب هشیلان مدیریت نشود، به طور کامل خشک خواهد شد و به کانونی برای تولید ریزگردها تبدیل میشود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *