اخبار مادطب

با ایران زیبا چه کرده ایم؟!

فرسایش خاک

فرسایش خاک، ایران را بیابان می‌‌کند

 مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه فرسایش بادی و آبی در کشور در حال افزایش است، گفت: اگر فرسایش خاک در کشور کنترل نشود نه‌تنها به زیرساخت‌هایی مانند سدها آسیب جدی وارد می‌شود، بلکه کشور را به یک بیابان تبدیل می‌کند.

علی مریدی در گفت‌وگو با ایلنا، با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین بحران‌‌های زیست‌محیطی در کشور، بحران خاک است، تصریح کرد: هدر رفت خاک ناشی از 2عامل فرسایش آبی و فرسایش بادی است. در فرسایش آبی بر اثر بارش‌‌های شدید و ناپایدار، خاک شسته می‌شود و بخش عمده آن از طریق رودخانه‌ها در پشت سدها انباشته می‌شود. در مواردی نیز وارد تالاب‌ها می‌شود. در این شرایط هم خاک از دست می‌دهیم و هم انباشت این خاک‌ها در تالاب‌ها و سدها خسارت به بار می‌آورد.
او با اشاره به فرسایش بادی در کشور گفت: در فرسایش بادی که از آن به‌عنوان ریزگردها نام برده می‌شود فقر پوشش گیاهی وکمبود رطوبت، باعث بلند شدن خاک می‌شود. برای نمونه در بخش عمده‌‌ای از استان خوزستان شاهد این وضعیت هستیم که سبب اختلال در زندگی مردم شده است.
مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه بحران و فرسایش خاک یکی از موضوعات بسیار مهم در کشور است، تصریح کرد: متأسفانه ما جزو کشورهایی هستیم که رتبه بالایی در فرسایش آبی و بادی خاک داریم. در میان کشورهای منطقه نیز فرسایش بادی ما در حال افزایش است و بخش عمده‌ای از کانون‌های ریزگرد که منشأ داخلی دارد ناشی از همین وضعیت است.
مریدی با تأکید براینکه فرسایش بادی و آبی خاک در کشور وضعیت بسیار نامطلوبی دارد، گفت: این وضعیت ناشی از استفاده نادرست از منابع طبیعی است. از یک‌سو، چرای بی‌رویه دام باعث تخریب مراتع شده است و ازسوی دیگر، پوشش گیاهی را برای ایجاد زمین‌های کشاورزی نابود کرده‌ایم.
شیب‌های تند مراتع را هم از بین برده و کشت دیم ایجاد کرده‌ایم. در این اراضی به‌جای اینکه زمین را افقی شخم بزنیم در جهت شیب شخم می‌زنیم و در نتیجه زمینه فرسایش خاک را فراهم می‌کنیم.
به گفته وی، هدر‌رفت خاک در فرسایش آبی بسیار زیادتر و گسترده‌تر از فرسایش آبی ‌است و متأسفانه نوع خاک مرغوب‌‌تر و حاصلخیزتری را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.
مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه متولی اصلی حفاظت خاک، سازمان جنگل‌ها و مراتع است، گفت: متأسفانه برای کاهش فرسایش خاک اقدامات مناسبی صورت نگرفته و این بخش مغفول مانده است. به گفته مریدی،
با توجه به بودجه مناسبی که برای مقابله با فرسایش بادی درنظر گرفته شده، اقدامات مناسبی در حال انجام است اما هنوز تا رسیدن به نقطه  مطلوب فاصله بسیار داریم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *