اخبار

با ایران زیبا چه کرده ایم؟؟

تالاب هامون

یک مسئول:

احیای تالاب هامون باید توسط مسئولان سیستان و بلوچستان تبدیل به یک مسئله ملی شود. معاون آموزش وپژوهش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: احیای تالاب بین المللی هامون برای جلوگیری از انتشار ریزگردها از مهمترین برنامه‌های دولت است. کاوه مدنی در کارگروه احیای تالاب هامون افزود: برای مبارزه با کمبود آب و مشکل ریزگرد‌ها در استان باید از ظرفیت جوامع محلی به خوبی استفاده کرد.

مدنی تصریح کرد: باید برای مقابله و پیشگیری با گرد و غبار در کشور مطالعات بیشتری صورت بگیرد و بهره گیری از مطالعات بومی در زمینه مقابله با بی آبی و گرد و غبار در سیستان و بلوچستان بسیار مهم است.

مدنی در ادامه با اشاره به اینکه بهبود وضعیت مهیشت مردم منطقه سیستان بسیار مهم و وابسته به احیای تالاب بین المللی هامون است، گفت: احیای تالاب بین المللی هامون باید توسط مسئولان استان تبدیل به یک مسئله ملی شود.

وی در ادامه بیان کرد: سایر پتانسیل‌های منطقه برای مقابله با کمبود آب باید به خوبی شناسایی شود تا وضع زندگی مردم استان بهتر شود.

مدنی همچنین با اشاره به اینکه در بخش آبریز تالاب هامون با کمبود آب دریافتی مواجه هستیم، گفت: مقدار آبی که ناشی از سیل‌های غیر قابل کنترل افغانستان وارد دریاچه بین المللی هامون می‌شود، به دلیل احداث سد جدید کمال خان در افغانستان در حال محدود شدن است.

معاون آموزش وپژوهش سازمان حفاظت محیط زیست همچنین بر مشارکت دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط با حوضه آب در تالاب بین المللی هامون و همکاری بیش از پیش در این حوزه تاکید کرد.