اخبار مادطب

ایران می تواند قطب خدمات سلامت برای 400 میلیون جمعیت منطقه باشد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: ایران می تواند قطب خدمات سلامت برای 400 میلیون جمعیت کشورهای منطقه باشد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا سید حسن هاشمی روز یکشنبه در جمع سفرا و نمایندگی های جمهوری اسلامی در خارج از کشور افزود: نظام سلامت ایران جزو نظام های بسیار قوی و پیشتاز در منطقه است و این توانمندی را دارد که نه تنها خدمات مورد نیاز 80 میلیون ایرانی را تامین کند بلکه جمعیت 150 تا 400 میلیونی منطقه را مورد هدف قرار دهد.


وی اضافه کرد: نظام سلامت ایران باید به این سمت حرکت کند که قطب منطقه در حوزه سلامت باشد و با همکاری شرکای منطقه ای خود این نقش را ایفا کند.
هاشمی گفت: قبل از اینکه حادثه منا اتفاق بیافتد و من برای پیگیری به عربستان بروم، فکر می کردم وزارت کشور مهمترین وزارتخانه دولت است اما آنجا فهمیدم که وزارت امور خارجه مهمترین وزارتخانه است، یک سفیر یا کارداری می تواند یک بحران ایجاد کند یا بر عکس موجب سربلندی کشور شود.
وی اضافه کرد: وزارت امور خارجه و سفرا مسئولیت سنگینی بر عهده دارد بخصوص اینکه در سی سال گذشته فراز و نشیب های زیادی را با تغییر دولت ها و سیاست های متناقض آن ها تجربه کرده اند.
وزیر بهداشت اضافه کرد: در طول دو سال گذشته که از عمر دولت تدبیر و امید می گذرد، وزارت امور خارجه و شخص وزیر امور خارجه با رهنمودهای مقام معظم رهبری و راهنمایی های رییس جمهوری توانسته است از یکی از گردنه های سخت انقلاب عبور کند و برجام دستاورد کوچکی نیست و آیندگان می توانند در مورد این دستاور بزرگ قضاوت بهتری داشته باشند.
وی اضافه کرد: وزارت امورخارجه وظیفه اش را انجام داد و اکنون وظیفه مجلس و بقیه دستگاه هاست که از این دستاور بزرگ حداکثر بهره برداری را بکنند و ما نیز از شرایط پس از تحریم برای ارتقا خدمات سلامت به مردم استفاده می کنیم.
وزیر بهداشت با اشاره به دستاوردهای طرح سلامت گفت: طی دو سال گذشته توانستیم با اجرای طرح تحول سلامت بحران دارویی را پشت سر بگذاریم، دو هزار خانه بهداشت جدید در کشور ساخته شد، کمبود پزشک در تمام شهرهای زیر 20 هزار نفر برطرف شد و حدود 6 تا 7 هزار پزشک متخصص در مناطق محروم توزیع شد.
وزیر بهداشت گفت: حاشیه نشینی یکی از بلایای کشور بود که بعلت خشکسالی و جنگ دامن گیر کشور شده است و با اجرای طرح تحول سلامت توانستیم 9 میلیون نفر از حاشیه نشینان را زیر پوشش خدمات سلامت ببریم به طوری که برای هر 12 هزار و 500 نفر یک مسئول سلامت و برای هر 5 هزار نفر یک مرکز جامع خدمات سلامت با استقرار پزشک، دندان پزشک و کارشناسی سلامت روان ایجاد شده است.
هاشمی ادامه داد: در زمان شروع طرح تحول سلامت سهم پرداخت مردم برای درمان حدود 60 درصد بود که توانستیم با همکاری دولت و اعتبار چند هزار میلیارد تومانی که دولت اختصاص داد این میزان را کاهش دهیم به طوری که اکنون بیماران شهری 6 درصد و بیماران روستایی فقط سه درصد هزینه های درمان را در بیمارستان های دولتی پرداخت می کنند.
وزیر بهداشت گفت: با این وجود هنوز چالش های مهمی در حوزه سلامت وجود دارد از نظر زیرساخت ها مشکلات اساسی داریم به عنوان مثال برای رسیدن به استانداردهای حوزه سلامت حداقل باید صدهزار تخت بیمارستانی در کشور اضافه شود.
وزیر بهداشت اضافه کرد: یکی از رقبای ما در منطقه کشور ترکیه است که توانسته است زیرساخت های حوزه سلامت را توسعه دهد بیمارستان های مجهز و زیبایی را بسازد و ساختار بیمه های سلامت را سر و سامان دهد.
وی گفت: اصلاحات نظام سلامت در ترکیه منجر به این شده که سهم پرداخت از جیب مردم برای درمان در این کشور به زیر 18 درصد برسد.
هاشمی گفت: ایران از نظر علم و دانش پزشکی در منطقه بی رقیب است و ما باید بتوانیم از این پتانسیل برای نقش آفرینی بیشتر در منطقه استفاده کنیم و به عنوان مثال نیروی انسانی پزشک و پرستار به کشورهای دیگر صادر کنیم و دانشگاه هایی را مامور کنیم که در این حوزه فعال شوند.
هاشمی ادامه داد: برای سرمایه گذاران خارجی نیز فرصت های بسیار خوبی در داخل کشور وجود دارد که برای ساخت بیمارستان و ایجاد زیرساخت های نظام سلامت همکاری و سرمایه گذاری کنند البته این سرمایه گذاری ها حتما در مسیری خواهد بود که استقلال کشور حفظ شود وابستگی به دنبال آن به وجود نیاید.
وی اضافه کرد: ایران می تواند با وارد کردن دانش فنی در حوزه سلامت حداکثر بهره برداری را از شرایط پساتحریم داشته باشد زیرا تکنولوژی را معمولا با 15 سال تاخیر می دهند بنابراین باید به سمت واردات و انتقال دانش فنی حرکت کنیم تا همزمان با پیشرفت و توسعه استقلال کشور نیز حفظ شود.

جناب وزیر محترم بهداشت، چنانچه ظرفیت طب سنتی ایران به این آمار اضافه شود یقیناً موفقیت های ملی و جهانی را برای کشور به همراه خواهد داشت.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *