بیشتر بدانیم

اطلاعاتی در مورد ترک های پوستی دوران بارداری

ترک های پوستی دوران بارداری

اطلاعاتی در مورد ترک های پوستی دوران بارداری

اطلاعاتی در مورد ترک های پوستی دوران بارداری و موارد دیگری که ترک پوستی ایجاد میشود!!!

ترک‌های ناخوشایند پوست ترک‌های پوستی یا استریاها، یکی از تغییرات پوستی محسوب می‌شوند که ارتباطی با سلامت درون بدن ندارند ، ولی به دلیل شکل ظاهری ناخوشایندی که ایجاد می‌کنند، برای برخی از افراد مشکل‌ساز خواهند شد و باعث درگیری ذهنی می‌شوند.

ترک پوستی (استریا) در اثر گسیختگی الیاف تشکیل دهنده پوست موسوم به کلاژن و از بین رفتن تمامیت پوست به وجود می‌آید. این مشکل می‌تواند با شدت یا درجات متفاوت ایجاد شود. این تغییر پوستی، بیش از همه در پهلوها، شکم، ران‌ها و بازوها مشاهده می‌شود، اما ممکن است در سایر نقاط بدن نیز به وجود بیاید. برای مثال، ترک پوستی در نواحی سینه‌ها و زیر شکم نیز می‌تواند ایجاد شود. به طور کلی، دو نوع ترک پوستی وجود دارد که یکی از آنها استریای قرمز یا روبرا دیگری استریای سفید یا آلبا نامیده می‌شود.

کدام ناحیه‌ها بیشتر ترک بر می دارند ؟

در مراحل ابتدایی تشکیل ترک پوستی که گسیختگی تازه ایجاد شده، رنگ ضایعه به دلیل تجمع سلول‌های خونی در آن ناحیه، قرمز رنگ است. ولی به تدریج این رنگدانه‌ها جذب شده و رنگ منطقه مبتلا، به سفید گرایش پیدا می‌کند. همان‌طور که گفته شد، ترک‌های پوستی معمولا در ناحیه بازوها، ران‌ها، شکم و پهلو ایجاد می‌شوند و ممکن است به شکل نوار باریکی خود را نشان بدهند یا این‌که عرض و عمق آنها زیاد و واضح باشند و کاملا به چشم بیایند.

وقتی پوست می‌ترکد!

دلایل زیادی در ایجاد ترک‌های پوستی می‌توانند نقش داشته باشند که سر دسته این عوامل افزایش تدریجی یا ناگهانی حجم عضلات محسوب می‌شود. همچنین افزایش وزن و اندازه بدن نیز از دلایل اصلی ابتلا به ترک‌های پوستی است. یکی از واضح‌ترین مثال‌ها برای ایجاد ترک پوستی، مساله بارداری می‌تواند باشد. به‌طوری‌که در دوران بارداری، افزایش اندازه شکم در اثر رشد جنین در رحم مادر باعث گسیختگی تدریجی الیاف کلاژن در این ناحیه شده و خطوط بارداری قرمز رنگی را به وجود می‌آورد.

بسیاری از این خطوط، با گذشت زمان رنگ روشن‌تری پیدا می‌کنند و به تدریج صورتی یا سفید رنگ می‌شوند، اما گاهی در افراد با پوست تیره، ممکن است رنگ‌نهایی آنها، قهوه‌ای یا خاکستری شود. به غیر از بارداری، این ترک‌های پوستی در افراد دیگر نیز ایجاد می‌شود. برای مثال، در دوران بلوغ هم این ترک‌ها می‌توانند به وجود بیایند.

یکی دیگر از مواردی که باعث ایجاد ترک پوستی می‌شود، تمرینات سنگین یا استفاده از داروهای نیروزا به حساب می‌آید که در زمان کوتاهی، حجم عضلات را افزایش می‌دهند و باعث به وجود آمدن این خطوط ( ترک‌های پوستی) می‌شوند.

تغییرات وزن

یکی دیگر از مواردی که باعث نمایان شدن استریاها بر سطح بدن می‌شود، کم کردن وزن بدن پس از یک دوره چاقی است. آن دسته از افرادی که به صورت تدریجی و طی سال‌ها چاق شده‌اند، پوست‌شان به شکل تدریجی دچار یک کشش شده است. در نتیجه ترک‌های پوستی، فرصتی برای تشکیل یا بارز شدن نیافته‌اند، ولی با کاهش سریع وزن این خطوط نمود پیدا می‌کنند و کاملا قابل مشاهده هستند. عوامل طبی موثر در ایجاد استریا را نباید نادیده گرفت. برای مثال، ابتلای افراد به بیماری‌های تیروئیدی یا دیابت، می‌تواند در این مساله نقش داشته باشد. همچنین بیماری کوشینگ که در اثر کم کاری غده فوق‌کلیه ایجاد می‌شود، از دیگر عوامل ایجاد استریا به حساب می‌آید. بنابراین برای تشخیص علت ایجاد استریا ممکن است نیاز به انجام آزمایشات خاصی باشد.

دوستدارسلامت شما

دکترمهدی فهیمی

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *