بیشتر بدانیم

استحمام کردن صحیح

استحمام کردن صحیح

استحمام کردن صحیح

استحمام کردن صحیح بیشتر اتفاقات در درون انسان بعد یا در حین استحمام ناشی از به حرکت درآمدن بخارات در بدن بوده و چنانچه این بخارات در درون بدن مدیریت شود میتواند در عین حال مفید بودن ، سبب آسیب نیز شود. مثلا به شدت گرم کردن بدن با آب گرم در ابتدای استحمام میتواند بخارات گرم را به طرف سر و چشم برده و باعث رسوب بخارات روی عدسی چشم شده و موجبات بروز آب مروارید را فراهم نماید.

متساعد شدن بخارات در حمام های کوتاه مدت و با حرارت بالا میتواند سبب برخواستن شدید بخارات در ابتدا و رسوب جدی بخارات روی عضلات و استخوانها بعد از خروج از حمام سریع شده و موجبات دردهای شدید عضلانی و استخوانی را فراهم نماید.

پس در زمان نیاز به حمامهای کوتاه مدت از استفاده آب گرم جداً پرهیز نمایید و فقط با آب ولرم خود را شستشو دهید و از قرار گرفتن در سرما بعد از استحمام جداَ پرهیز نموده تا دچار درد استخوانی نشوید.

متساعد شدن بخارات در افرادیکه مستعد اختلالات تاولی و اگزمایی در پوست هستند بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت میتواند با شدت یافتن اگزماها و آلرژیهای تنفسی و پوستی همراه شده و چنانچه قبل و بعد از استحمام دست و پا با آب سرد شستشو داده شود احتمال بروز حالتهای آلرژی به حداقل خود خواهد رسید . پس حتما قبل و بعد از استحمام دست و پای خود را با آب سرد شستشو دهید تا از سلامت حمام بهره بیشتری برای شما عاید شود.

استفاده از ضماد قره قوروت و یا سدر به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در داخل حمام و بعد از خیس شدن بدن میتواند سبب خروج بخارات گرم از طریق منافذ پوستی شده و باعث جلوگیری از خارش و ضایعات پوستی در فصول گرم و یا سرد سال شود .

حتی از ضماد قره قوروت و یا سدر که میتواند حتی با ماست خمیر شده و اثرات نگهدارنده بسیار عالی در افراد دچار حالت پوستی شود ، بهره گرفته و نیاز به درمان دارویی اگزما را به حداقل رسانید.

بعداز ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از زمان ورود به حمام و قرار گرفتن در معرض آب ولرم یا گرم منافذ پوست به حداکثر وضعیت فعالیت خود رسیده و چنانچه بدن را با روغنهای گرم مثل سیاهدانه ، کنجد و یا زنجبیل ماساژ دهید میتواند باعث استفراغ شدید بلغم بدن شده و در صورتیکه ۱۵ دقیقه در این وضعیت باقی بمانید ماده ای بسیار چسبنده از بدن خارج میشود که این همان عامل بروز درد در عضلات و مفاصل بوده و بلغم غلیظ نامیده میشود . استحمام صحیح یکی از درمانهای طب ایرانی می باشد.

شستشوی سر در حال ایستاده درحمام که موهای سر به علت جذب آب سنگین تر از حالت عادی هستند و دست بردن لای موها سبب شل شدن عضلات نگهدارنده موها میشود ، در نهایت احتمال کنده شدن مو در حمام در حالت ایستاده شستن سر به شدت بالا رفته و یکی از عوامل جدی ریزش مو می باشد.

تمام حمامهای سنتی ایران جهت شستشوی سر دارای سکویی مخصوص میباشند . پس در حالت نشسته سر خود را شستشو دهید تا موهای شما سالم بماند.

استفاده از موبرهای سنتی در زمان استحمام سبب دفع موهای زائد شده و این حرکت به عنوان یک راه دفع شدید سودا مطرح می باشد چرا که جنس مو از سودا بوده و برداشتن موهای زائد راه را برای ساختن مو و دفع سودا از طریق مسیر طبیعی فراهم می نماید. این عمل می تواند پایه های سلامتی را به شدت تقویت نماید . پس در جهت حفظ سلامت خود این اقدام را انجام داده و به بچه ها و نوجوانان خود نیز آموزش دهید.

زیاد شدن بخارات صفرا در حمام میتواند باعث افزایش کیفیت صدا شده و افراد بعد از قرار گرفتن در فضای حمام تمایل به خواندن پیدا کنند و این یک نمونه از علائم متصاعد شدن بخارات صفراوی می باشد. لازم است بدانید گرمی و تری که در حمام ایجاد میشود در بهار نیز در طبیعت ایجاد میشود و این موضوع سبب افزایش تمایلات جنسی در پرندگان و حیوانات شده و نیز صدای خوش پرندگان نیز ناشی از بخارات صفرا میباشد.

آیا میدانستید بعد از قرار گرفتن در فضای استخر و نیز ورود به سونای گرم و سپس سونای خشک ابتدا حرارت خون بالا رفته و ممکن است برای فرد عطش به خنکی و یا نوشیدن آب خنک ایجاد شود و یا افراد تمایل پیدا کنند که از آب سرد استفاده نمایند .

ورود به حوضچه آب سرد بعد از رفتن به فضای گرم میتواند یک شرایط کامل را برای سنکوب و ایست قلبی را در افراد بعد از ساعات استحمام فراهم نماید.

استحمام بعد از تخلیه و استفراغ مواد دفعی ناشی از فعالیت های جنسی میتواند باعث جاری شدن مجدد بخارات و سموم در بدن شده و مانع از بروز اختلالات عروقی و عصبی و عضلانی شود . دوش نگرفتن بعد از تخلیه جنسی میتواند برای ارگانهای اصلی بدن مثل مغز و قلب و کبد و کلیه ها و نیز ارگانهای جنسی خطرناک باشد.

بهترین زمان بعد از تخلیه جنسی برای استحمام بعد از یک خواب ملایم می باشد و در این زمان اثرات تخلیه سموم از بدن بسیار بهتر بوده و شرایط را برای بازگشت قوای از دست رفته بهتر و بیشتر فراهم می نماید . بهتر است در این مواقع از نوشیدن آب و عسل و گلاب و بیدمشک نیز بهره گرفته تا بدن بتواند سریعا قوای خود را بازیابی و تقویت نماید. عدم رعایت این دستورات میتواند باعث سردمزاجی جسمی و روحی نیز شود.

استفاده بخور مرزنجوش در حین استحمام و یا بعد از استحمام برای افرادیکه دچار سینوزیت می باشند بسیار مفید بوده و مانع از بروز سردردهای سینوزیتی طی روز بعد از استحمام میشود . پس بنابراین نوشیدن و بخور دادن مرزنجوش را بطور جدی در افراد دچار سینوزیت رعایت نمایید و چنانچه طی ۴۵ روز این اقدام انجام شود بسیاری از سردردهای سینوزیتی از بین خواهد رفت.

جاری شدن آب گرم بر روی بدن در داخل حمام باعث نرم شدن بلغم غلیظ در بدن شده و بلغم از قسمت های مرکزی بدن به قسمت های انتهایی بدن حرکت میکند و چنانچه زمان قرار گرفتن در حمام مناسب باشد ضخامت پوست کف دست و پا به حداکثر خود رسیده که اصطلاحا به آن پیرپوستی میگویند و در این زمان بهترین شرایط برای تخلیه بلغم زائد در بدن فراهم میگردد.

تجمع بلغم در مفاصل و عضلات میتواند تولید درد نماید و این بلغم چنانچه بیش از حد غلیظ شود سبب خشکی در عضلات و مفاصل خواهد شد و یکی از راههای پیشگیری از تجمع بلغم در بدن و عضلات و مفاصل استفاده از دوش آب گرم و در انتهای زمان استحمام استفاده از سنگ پا برای خارج کردن بلغم جمع شده در کف پا می باشد و این کار چنانچه هرهفته تکرار شود بدن مسیر دفع بلغم زائد خود را پیدا خواهد نمود.

در ساعات اولیه صبح بلغم در بدن به جریان افتاده و استحمام در این ساعت میتواند سبب به حرکت در آمدن بلغم زائد شده و چنانچه فرد شرایط مناسب را برای بدن خویش فراهم نماید و بعد از استحمام از پوشش مناسب جهت جلوگیری از سرماخوردگی استفاده کند ، دوش گرفتن صبحگاهی میتواند سبب کاهش بسیاری از دردها شود.

بعداز قرار گرفتن در معرض آب گرم و بخار حرارت خون افزایش یافته و بخارات متصاعد شده به ریه رسیده و در افرادی که دچار مشکل تنگی نفس می باشند این حالت میتواند تنگی نفس را به شدت تشدید نماید و استفاده از شربت انار یا شربت زرشک قبل از استحمام مانع از این تنگی نفس خواهد شد .

یکی از عمده ترین علت های سینوزیت در افراد عدم رعایت شرایط مطلوب در موقع خروج از حمام می باشد و آنچه که ما به آن شرایط مطلوب میگوئیم کم کردن حرارت بدن به وسیله شستشوی دست و پا با آب خنک بوده که سبب کاهش حرارت خون شده ومانع از احتقان خون در مجاری بینی شده و باعث بازشدن مجرای تخلیه سینوس ها میشود . بدینوسیله میتوانیم از عفونت مکرر سینوس ها خود را نجات دهیم.

یکی از عوامل اصلی بروز سینوزیت و تبدیل شدن سینوزیت حاد به مزمن عدم رعایت گرم کردن بدن و سرد کردن قانونمند بدن بعد از استحمام می باشد . علت استفاده از حوض های آب سرد در حمام های سنتی در محل داخل شدن و خروج از حمام تنظیم حرارتی بدن برای ورود و خروج از حمام است .

دوستدار سلامتی شما

دکتر مهدی فهیمی

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط