بیشتر بدانیم

ارتباط اینترنت با بیش فعالی

ارتباط اينترنت با بيش فعالي

ارتباط اینترنت با بیش فعالی

ارتباط اینترنت با بیش فعالی نتایج مطالعات جدید نشانه هایی از بالارفتن علائم بیش فعالی با استفاده از شبکه های اجتماعی را نشان می دهد

نویسنده: صدیقه سخندان

براساس نتایج مطالعه ای جدید محققان می گویند استفاده زیاد و مداوم از شبکه های اجتماعی در میان نوجوانان با علائم کاهش توجه و اختلال بیش فعالی (ADHD) همراه است.

ماجرا از این قرار است که محققانی از دانشگاه کالیفرنیا از داده های مربوط به یک نظرسنجی در سال ۱۳۹۴/ ۲۰۱۵ استفاده کردند تا رفتارها و عادات دیجیتالی بیش از ۲۵۰۰ نوجوان ۱۵-۱۶ساله را به مدت دو سال ارزیابی کنند.
در ابتدای مطالعه طبق معیارهایی که در کتابچه «راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی» وجود دارد، هیچ یک از نوجوانان با داشتن علائم مربوط به بیش فعالی طبقه بندی نشدند.

در بیش فعالی که دقیقا می توان آن را به صورت «کاهش توجه» توصیف کرد، مبتلایان به این اختلال به علت بی توجهی، زمان زیادی برای کنترل تمرکز ذهن خود صرف می کنند.

هر چند دشوار است که آمار دقیقی را ارائه کنیم اما تخمین زده می شود که حدود ۷ درصد از کودکان چنین وضعی داشته باشند. البته تعداد کودکان و بزرگسالان مبتلا به این اختلال رو به کاهش است و این احتمالا حاصل افزایش آگاهی افراد است. بیشتر تحقیقات تا به امروز عمدتا با تلویزیون و بازی های ویدئویی انجام شده است که نتایج تحلیل و بررسی آن متفاوت است.

آدام لِوندال، روان شناس دانشگاه کالیفرنیا در این باره می گوید: این یکی از اولین مطالعاتی است که به رسانه های مدرن دیجیتال و خطر ابتلا به بیش فعالی پرداخته است.

تقریبا نیمی از نوجوانان در این تحقیق اظهار داشته اند که شبکه های اجتماعی خود را چند بار در روز بررسی می کنند و این شایع ترین شکل فعالیت رسانه ای است.

فعالیت های دیگر شامل ارسال پیامک، دیدن فیلم های ویدئویی یا گوش دادن به موسیقی آنلاین است.

حدود ۵۰ نفر از از نوجوانان در هر یک از ۱۴ نمونه مورد بررسی، غالبا در تمام طول روز مشغول بررسی رسانه های اجتماعی خود بودند. به دنبال سنجش هایی که هر شش ماه انجام شد، تعداد بیشتری از نوجوانان، علائم مرتبط با بیش فعالی را نشان دادند که به طور قابل توجهی با استفاده مکرر از شبکه های اجتماعی همبستگی داشت.

این به آن معنی نیست که استفاده از شبکه های اجتماعی این علائم را ایجاد می کنند یا این که نوجوانان این وضعیت را داشته اند. این روزها رسانه های دیجیتال برای جلب توجه مخاطب به روش های جدید و رنگارنگی با هم رقابت می کنند،

اما بیشتر ما آماده دریافت این همه اطلاعات در مغزمان نیستیم. معنی این تحقیق این نیست که پس ما باید استفاده از شبکه های اجتماعی را برای بچه هایمان منع کنیم. اما لازم است نوجوانان یاد بگیرند که چطور زمان صرف شده در این شبکه ها را مدیریت کنند. بویژه در مورد آنهایی که مستعد بیش فعالی هستند.

جِنی رادسکی، پزشک متخصص اطفال دانشگاه میشیگان می گوید: در هر حال اولویت در پرداختن به فعالیت هایی است که عملکرد اجرایی و تندرستی نوجوانان را ارتقا می دهد؛

مانند خواب، فعالیت بدنی، تکالیف درسی و اختصاصی و داشتن تعامل مثبت با خانواده و دوستان. اما در هر حال همه ما باید بیشتر مراقب مزایا و معایب سبک زندگی جدید بشر در تعامل با شبکه های اجتماعی باشیم.

گفتنی است نتایج این تحقیق در نشریه علمی جاما (JAMA) منتشر شده است.

دوستدار سلامتی شما

دکترمهدی فهیمی

مطالب مرتبط