اثرات پائیز بر روی سیستم بدن

یکی از شکایت هایی که افراد در فصل پاییز و بهار دارند مربوط به مخاط دستگاه تنفسی ، قسمت فوقانی آن که شامل بینی و حلق و سینوسها است ، می باشد .بدلیل افزایش سودای بدن در فصل پاییز غلبه خشکی در مخاط حلق و بینی اتفاق می افتد .
افزایش سودا در بدن سبب ایجاد یبوست میشود و ایجاد یبوست باعث خشکی در مخاط گلو و حلق خواهد شد.دم کرده گل سرخ و برگ سنا میتواند تا حدودی مشکل یبوست را برطرف کند و زمانیکه این مشکل بر طرف شود ، شکایت های خشکی دهان و گلو تا حد زیادی برطرف خواهد شد .

بعضی از افراد در فصل پاییز دچار تنگی نفس و یا سنگینی نفس میشوند .چنانچه مشکل یبوست و نفخ شکم در فرد دیده میشود باید برطرف گردد .مصرف غذاهای گوشتی و پر پروتئین در افرادیکه مشکل تنگی نفس دارند باید به حداقل برسد .از مصرف غذاهای چرب و غذاهای شیرین و خوراکی های خیلی شیرین پرهیز نمایند .این خوراکی ها باعث افزایش صفرا شده و سبب ایجاد تنگی نفس و سنگینی نفس میشود .عارضه دیگری که در فصل پاییز ایجاد میگردد سرفه های خشک است .ایجاد سرفه های خشک ناشی از افزایش حرارت کبد و افزایش بخارات صفرا در ریه ها است .
راهکاری که میتوانیم استفاده کنیم :
استفاده از دمنوش و جوشانده چهارتخمه و دمنوش گل ختمی است که رطوبت را افزایش میدهند .
به دانه را در داخل آب ریخته و وقتی حل شد و لعاب شکل گرفت ، لعاب را استفاده کنید که باعث برطرف شدن خشکی سینه خواهد شد .
استفاده از میوه سیب در صبحگاه بسیار کمک کننده خواهد بود .صبح ناشتا استفاده از کاهو با حجم زیاد سکنجبین میتواند سرفه خشک را از بین ببرد .

دوستدار سلامت مردمان
دکتر مهدی فهیمی

نویسنده مطلب: دکتر مهدی فهیمی