یادداشت روز

اثرات پائیز بر روی سیستم بدن

اثرات پائیز بر روی سیستم بدن

اثرات پائیز بر روی سیستم بدن

اثرات پائیز بر روی سیستم بدن یکی از شکایت هایی که افراد در فصل پاییز و بهار دارند مربوط به مخاط دستگاه تنفسی ، قسمت فوقانی آن که شامل بینی و حلق و سینوسها است ، می باشد .بدلیل افزایش سودای بدن در فصل پاییز غلبه خشکی در مخاط حلق و بینی اتفاق می افتد .
افزایش سودا در بدن سبب ایجاد یبوست میشود و ایجاد یبوست باعث خشکی در مخاط گلو و حلق خواهد شد.دم کرده گل سرخ و برگ سنا میتواند تا حدودی مشکل یبوست را برطرف کند و زمانیکه این مشکل بر طرف شود ، شکایت های خشکی دهان و گلو تا حد زیادی برطرف خواهد شد .

بعضی از افراد در فصل پاییز دچار تنگی نفس و یا سنگینی نفس میشوند. چنانچه مشکل یبوست و نفخ شکم در فرد دیده میشود باید برطرف گردد. مصرف غذاهای گوشتی و پر پروتئین در افرادیکه مشکل تنگی نفس دارند باید به حداقل برسد .

از مصرف غذاهای چرب و غذاهای شیرین و خوراکی های خیلی شیرین پرهیز نمایند .این خوراکی ها باعث افزایش صفرا شده و سبب ایجاد تنگی نفس و سنگینی نفس میشود .عارضه دیگری که در فصل پاییز ایجاد میگردد سرفه های خشک است .ایجاد سرفه های خشک ناشی از افزایش حرارت کبد و افزایش بخارات صفرا در ریه ها است .

راهکاری که میتوانیم استفاده کنیم :

استفاده از دمنوش و جوشانده چهارتخمه و دمنوش گل ختمی است که رطوبت را افزایش میدهند .
به دانه را در داخل آب ریخته و وقتی حل شد و لعاب شکل گرفت ، لعاب را استفاده کنید که باعث برطرف شدن خشکی سینه خواهد شد .
استفاده از میوه سیب در صبحگاه بسیار کمک کننده خواهد بود .صبح ناشتا استفاده از کاهو با حجم زیاد سکنجبین میتواند سرفه خشک را از بین ببرد .

دوستدار سلامت مردمان
دکتر مهدی فهیمی

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *