آیا انجام آزمایش روتین برای تشخیص کم خونی به همه افراد توصیه میشود؟

اگر کودکی رشد و نمو خوبی دارد وعلائم مربوط به کم خونی را ندارد ، شاید نیاز به انجام آزمایش نباشد . اما برای نوجوانی که تغذیه خوبی ندارد و علائم مربوط به کم خونی را نیز دارد ، آزمایش خون درخواست میشود . اگر نیاز باشد با توجه به آزمایش باید مکمل دریافت کند . البته انجام آزمایش برای افراد در معرض خطر لازم است.

در ایران برای بارداران چه زمانی مکمل آهن و اسید فولیک داده میشود ؟

بهتر است در دوره باروری و قبل از بارداری اسید فولیک مصرف شود . در چهارماهگی مصرف مکمل آهن ضروری است . اما در خارج از کشور به علت اضافه کردن آهن به آرد و شیر ممکن است نیازی به مکمل آهن در بارداری نباشد . اما در ماه آخر بارداری ، جنین فعالانه آهن خون مادر را میگیرد و بنابراین کم خونی مادر روی جنین اثر میگذارد. در این کشورها مکمل آهن بر اساس آزمایش خون در ماه آخر داده میشود .

آیا ضروری است ذخیره آهن با اصلاحات تغذیه ای بالا برود ؟

بستگی به کمبود ذخیره آهن دارد . گاهی ذخیره آهن کم است . اما هموگلوبین فرد طبیعی است . این حالت را میشود با تغذیه اصلاح کرد. اما اگر هم هموگلوبین و هم ذخیره آهن پایین باشد باید مداخلات درمانی انجام شود . فراموش نشود خانمی که دوره های ماهانه طولانی دارد یا حجم خون از دست رفته اش در این دوران زیاد است. بعد از اتمام ، مصرف مکمل آهن برای درمان کم خونی ، باید مصرف مکمل در دوره ماهانه را داشته باشد. چون اگر مکمل نخورد به علت از دست رفتن خون دچار کمبود میشود.

علت فقر آهن در آقایان چیست ؟
ممکن است به علت زخم معده یا مسائل گوارشی مثل بدخیمی در کولون و … باشد که باید بررسی شود. آیا مولتی ویتامین مینرال ، کمبود آهن را جبران میکند؟
خیر ، آهن موجود فقط نیاز روزانه را برطرف میکند و برای درمان کم خونی مناسب نیست. خانمها در دوران نزدیک به یائسگی که پریودهای طولانی دارند ممکن است نیاز به مکمل آهن داشته باشند.

آیا با خوردن مکمل آهن ، خونریزی ماهانه شدیدمیشود ؟
این باور غلط است . اما اگر کسی دچار این حالت میشود ، مکمل آهن را بعد از اتمام دوره ماهانه اش مصرف کند.

نویسنده مطلب: دکتر مهدی فهیمی