بیشتر بدانیم

آیا انجام آزمایش روتین برای تشخیص کم خونی به همه افراد توصیه میشود؟

آیا انجام آزمایش روتین برای تشخیص کم خونی به همه افراد توصیه میشود؟

آیا انجام آزمایش روتین برای تشخیص کم خونی به همه افراد توصیه میشود؟

آیا انجام آزمایش روتین برای تشخیص کم خونی به همه افراد توصیه میشود؟ اگر کودکی رشد و نمو خوبی دارد وعلائم مربوط به کم خونی را ندارد ، شاید نیاز به انجام آزمایش نباشد . اما برای نوجوانی که تغذیه خوبی ندارد و علائم مربوط به کم خونی را نیز دارد ، آزمایش خون درخواست میشود . اگر نیاز باشد با توجه به آزمایش باید مکمل دریافت کند . البته انجام آزمایش برای افراد در معرض خطر لازم است.

در ایران برای بارداران چه زمانی مکمل آهن و اسید فولیک داده میشود ؟

بهتر است در دوره باروری و قبل از بارداری اسید فولیک مصرف شود . در چهارماهگی مصرف مکمل آهن ضروری است . اما در خارج از کشور به علت اضافه کردن آهن به آرد و شیر ممکن است نیازی به مکمل آهن در بارداری نباشد . اما در ماه آخر بارداری ، جنین فعالانه آهن خون مادر را میگیرد و بنابراین کم خونی مادر روی جنین اثر میگذارد. در این کشورها مکمل آهن بر اساس آزمایش خون در ماه آخر داده میشود .

آیا ضروری است ذخیره آهن با اصلاحات تغذیه ای بالا برود ؟

بستگی به کمبود ذخیره آهن دارد . گاهی ذخیره آهن کم است . اما هموگلوبین فرد طبیعی است . این حالت را میشود با تغذیه اصلاح کرد. اما اگر هم هموگلوبین و هم ذخیره آهن پایین باشد باید مداخلات درمانی انجام شود . فراموش نشود خانمی که دوره های ماهانه طولانی دارد یا حجم خون از دست رفته اش در این دوران زیاد است. بعد از اتمام ، مصرف مکمل آهن برای درمان کم خونی ، باید مصرف مکمل در دوره ماهانه را داشته باشد. چون اگر مکمل نخورد به علت از دست رفتن خون دچار کمبود میشود.

علت فقر آهن در آقایان چیست ؟

ممکن است به علت زخم معده یا مسائل گوارشی مثل بدخیمی در کولون و … باشد که باید بررسی شود. آیا مولتی ویتامین مینرال ، کمبود آهن را جبران میکند؟
خیر ، آهن موجود فقط نیاز روزانه را برطرف میکند و برای درمان کم خونی مناسب نیست. خانمها در دوران نزدیک به یائسگی که پریودهای طولانی دارند ممکن است نیاز به مکمل آهن داشته باشند.

آیا با خوردن مکمل آهن ، خونریزی ماهانه شدید میشود ؟

این باور غلط است . اما اگر کسی دچار این حالت میشود ، مکمل آهن را بعد از اتمام دوره ماهانه اش مصرف کند.

دوستدار سلامتی شما

دکتر مهدی فهیمی

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *