بیشتر بدانیم, خوراکی ها

خواص آلبالو

خواص آلبالو

خواص آلبالو

خواص آلبالو نام علمی:prunus cerasus

نام انگلیسی:Cherry

نام عربی:الکَرَز

نام های دیگر: آلوبالو،آلی بالی،آلوی بوعلی،قراطیا،قراسیا،کنر،حب الملوک و…

خواص آلبالو: درختی است از خانواده گل سرخیان (Rosaceae) که ارتفاع آن به هشت متر هم می رسد. برگ های آن کوچک و گل های آن سفید است. میوه آلبالو،فندقی شکل،ترش مزه و به رنگ قهوه ای تیره و یا سیاه می باشد که درخت آن در اکثر نقاط ایران از جمله لرستان،کردستان،اراک،کرج،همدان و… کاشت می شود.

آلبالو از میوه های فصل تابستان است که هم به صورت خام به عنوان میوه، مورد استفاده قرار می گیرد و هم از آن در غذاها، دسرها و شیرینی های مختلف فصل استفاده می کنند. البته مربا، شربت و ترشی آن نیز بسیار کاربرد دارد. همچنین دمنوش آن نیز از دیرباز در بین ایرانی ها مورد استفاده بوده است.

در بعضی منابع درخت آلبالو را با عنوان گیلاس ترش آورده اند؛ ولی در بعضی منابع آن را مشابه گیلاس شیرین می دانند. بعضی دیگر هم آلبالو را میوه ای دورگه از گیلاس شیرین و گونه ای دیگر از گیلاس ذکر کرده و منشأ آن را شمال ایران دانسته اند.

بهترین آلبالو برای خوردن، آلبالوی تازه است که رنگ قرمز تیره دارد و آلبالوی نارس،دیرهضم است و کار روده ها را مختل می کند.

ترکیبات

به طور کلی آلبالو، سرشار از ویتامین های B،A وCمی باشد و مقدار زیادی نیز کلسیم، فسفر، آهن، سدیم، منیزیم، پتاسیم، مواد چرب، سلولز، کاروتن، اسیدسیانیدریک، قند آرابینوز، مس و روی دارد.

خواص درمانی
تأثیر بر روی دستگاه قلبی- عروقی:

آلبالو تصیفه کننده خون است. این میوه کلسترول بدخون را پایین می آورد و برای بهبود تصلب شرایین (گرفتگی رگ ها) مفید است. آلبالو غلظت خون را کم می کند و برای بهبود مشکل کم خونی نیز توصیه می شود.

تأثیر بر روی دستگاه گوارشی:

آلبالو خاصیت صفراآوری دارد و به دفع سنگ کیسه صفرا کمک می کند. این میوه، اثر ضدعفونی کننده بر روده ها دارد. مقوی معده است و ورم آن را کم می کند. آلبالو سوءهاضمه را درمان می کند و ورم دستگاه هاضمه را بهبود می بخشد. مصرف چند روزه آلبالو برای ناراحتی های کبدی مفید است. در بهبود یبوست، اثر بسزایی دارد.

تأثیر بر روی دستگاه عصبی:

آلبالو آرام بخش است و می تواند زمان خواب را در بدن تنظیم کند. همچنین این میوه حاوی مقادیر قابل ملاحظه ای ملاتونین است و وجود هورمون ملاتونین نیز برای داشتن یک خواب آرام ضروری است.

تأثیر بر روی دستگاه ادراری و تناسلی:

دمنوش دُم آلبالو از قدیم برای درمان ناراحتی های کلیه و مجاری ادراری مانند ورم کلیه، سنگ کلیه، ادم و دفع رسوبات ادراری استفاده می شده است. این میوه ادرارآور است و برای بهبود التهاب کلیه و دفع سنگ کلیه مفید می باشد.

تأثیر بر روی دستگاه حرکتی:

آلبالو می تواند در بهبود نقرس تأثیر داشته باشد.

خواص دیگر:

ترکیبات موجود در آلبالو، ضداکسیدان است و از انواع سرطان جلوگیری می کند. با توجه به این که آلبالو قندخون را کاهش می دهد دیابتی ها می توانند آن را با خیال راحت مصرف کنند. ضد تب و ضدالتهاب است.

چون این میوه طبیعتی سرد دارد خوردن آن به افراد گرم مزاج توصیه می شود. آلبالو تشنگی را رفع می کند و شربت آلبالو بهترین دارو برای افرادی است که عطش فراوان دارند؛ البته به این شرط که بیماری قند نداشته باشند. مصرف این میوه خارش پوستی را بهبود می بخشد.

طبیعت

آلبالو از نظر طب سنتی ایران، سردو خشک است.

عوارض و موارد منع مصرف

آلبالو طبیعتی سرد دارد و خوردن زیاد آن به خصوص در افراد سردمزاج می تواند باعث دل درد و عوارض دیگر شود.

دوستدار سلامتی شما

دکتر مهدی فهیمی

بازگشت بە لیست

نوشته های مرتبط