صحبت های دکتر مهدی فهیمی پیرامون تغییر فصل و تغییر مزاج در برنامه شبکه ما

صحبت های دکتر مهدی فهیمی، پزشک، محقق و متخصص طب سنتی پیرامون تغییر فصل و تغییر مزاج در برنامه “شبکه ما” را در ادامه مطلب مشاهده فرمایید.

Read more

634951496950462414

هویت پزشکی، وامدار بوعلی‌ سینا

اول شهریور روز تولد شیخ‌الرئیس بوعلی سینا بحق روز پزشک نامگذاری شده است تا فراموش نکنیم هویت پزشکی ما وامدار کیست!

درباره عظمت شیخ الرئیس ابوعلی سینا همین بس که امام خمینی (ره) فرمودند هیچ شخصیتی مانند ابوعلی سینا پس از معصومین به دنیا نیامده است. این سخن که در صحیفه امام آمده، در آیین رونمایی از تندیس شیخ الرئیس ابوعلی سینا در برج میلاد نیز زینت بخش ریزه خواران سفره این شیخ حکیم بود. ابن سینا یکی از بزرگ ترین نام های پزشکی در جهان است. کتاب قانون ابوعلی سینا 600 سال مرجع نخست تمام مدارس پزشکی اروپا و کشورهای اسلامی بود. اروپاییان او را شهریار پزشکی جهان لقب داده اند؛ زیرا اولین جراح دنیاست که از یال اسب در جراحی و بخیه استفاده کرد.

ابن سینا اولین جراحی است که عمل سزارین را روی همسر علاءالدوله با موفقیت انجام داد، البته اگر عمل سزارین رستم را که فردوسی در «شاهنامه» به آن پرداخته و عمل سزارین «سزار» امپراتور روم را قصه و افسانه فرض کنیم، نسبت دادن اولین سزارین تاریخ به ابن سینا حقیقتی انکارناپذیر است.

ابن سینا آنچنان مورد توجه جهانیان است که در سال 1951 میلادی – 1330 خورشیدی – هزارمین سالروز تولد بوعلی یا به قول اروپاییان اویسینا در محافل علمی جهان جشن گرفته شد و یونسکو سال 2013 میلادی را سال بوعلی سینا اعلام کرد و هزارمین سال تألیف کتاب «قانون» را به ثبت جهانی رساند و کشورهای بسیاری به نام بوعلی تمبرهای یادبود منتشر کرده اند.

آثار بوعلی قرن ها مهم ترین مرجع و منبع درسی پزشکان و دانشجویان پزشکی در جهان بوده و محبوبیت او در اروپا به حدی است که نویسندگان اروپایی تاکنون چندین رمان درباره وی نوشته و فیلمسازان چندین فیلم سینمایی با الهام از زندگی او ساخته اند.

آثاری چون رمان حکیم (از لندن تا اصفهان در محضر ابن سینا) نوشته نوا گوردون که پرفروش ترین رمان جهان طی سال های 1988 تا 1991 بوده و نیز رمان «راه اصفهان» اثر ژیلبر سینوئه فرانسوی در زمره این آثار است.

وقتی با چنین جایگاهی از ابن سینا در جهان روبه رو هستیم باید از خودمان بپرسیم با این سرمایه های علمی و فرهنگی خود چه کرده ایم و در الگوسازی برای جوانانمان که می خواهیم قله های علمی را فتح کنند، چه برنامه ای داریم؟ یکی از وظایف رسانه ها بویژه رسانه های پزشکی و پزشکان رسانه ای این است که نگذارند این روز و شخصیت این روز برای نسل امروز و فردا ناشناخته بماند.

باید در رسانه ها بویژه در رسانه ملی برای معرفی این شخصیت جهانی و دیگر شخصیت های بزرگ کشور به جوانان این مرز و بوم تلاشی مضاعف صورت گیرد تا با افتخار به گذشته پرافتخار خود، آینده ای پرافتخارتر رقم بزنند و از سوی دیگر هر از گاهی شاهد مصادره شدن این چهره های افتخارساز فرهنگی و علمی کشورمان توسط دیگران نباشیم.

این امر نیاز به جریان سازی موثر در روند تحولات علمی و فرهنگی و رسانه ای کشور دارد. متأسفانه در محافل علمی و فرهنگی و رسانه ها حتی شورای عالی انقلاب فرهنگی و رسانه ملی چنین دغدغه ای برای حفظ چنین هویت و میراث فرهنگی و تاریخی و علمی گرانقدر و فاخر نمی بینیم.

اگر امروز دانشمندان ما در بحث هوافضا توانسته اند جایگاهی برای خود کسب کنند، به سبب آن است که بر شانه بزرگمردان پیشین این سرزمین ایستاده اند و اگر نبود رصدخانه ای همچون رصدخانه مراغه اصفهان و زنجان، بی تردید در چنین جایگاهی نبودیم. بیایید بار دیگر در مورد رویکرد علمی – فرهنگی و رسانه ای خود تجدید نظر کنیم و به هویت خود بازگردیم .

بیایید طبیبان حکیمی که به تاسی از ابوعلی سینا بدون نگاه مادی خود را وقف بیمارانشان کرده اند تا دلی را مرهمی نهند، الگو قرار دهیم و اندک پزشکان طماع را شاخصه جامعه ارزشمند پزشکی ندانیم و به استناد این محدود پزشکان، حرمت طبیبان بی نام و نشان بی منت را خدشه دار نکنیم.

جامعه پزشکی در ایران از قبل از انقلاب در کنار مردم دردمند بوده و از ابتدای مبارزات مردم در انقلاب اسلامی نیز در صحنه های مختلف آن حضوری فعال داشته و در دوران دفاع مقدس کارنامه افتخار آمیز و درخشانی به ثبت رسانده و اکنون خدمات این جامعه فراتر از مرزها گسترش یافته است. پیشرفت های کشور در عرصه های مختلف پزشکی در دوران تحریم را نیز باید از افتخارات نظام اسلامی بر شمرد که به دست پزشکانی محقق شده که امروز نیز خدمت به مردم را وجهه همت خود کرده اند. امیدوارم در جامعه پزشکی بتوانیم همچون بوعلی سیناها و رازی ها، علاوه بر پزشک بودن، طبیب هم باشیم، یعنی در مسیر اخلاق پزشکی حرکت کنیم و برازنده نام طبیب و حکیم باشیم.

دکتر محمدحسین محترم – پخش اخبار سیما

OnlineNewsImage

سرپرست هیات گمانه زنی فردقان از کشف لایه های پنهان از محل تبعید و زندانی شدن ابوعلی سینا خبر داد.
به گزارش ایرنا، محسن کریمی اظهار داشت: به منظور شناسایی و تعیین وضعیت کلی اثر، دستیابی به ابعاد پنهان آن، تعیین کاربری اصلی بنا ،تکمیل مدارک لازم در زمینه مطالعات گونه شناختی آتشکده های ساسانی در صورت اثبات آتشکده بودن بنا و ارایه راهکارهای رفع خطر از اثر یک برنامه گمانه زنی باستان شناسی پیش بینی شده و در حال انجام است.
این باستان شناس با بیان اینکه روستای فردقان از توابع بخش خنجین شهرستان فراهان در استان مرکزی است اظهار داشت: به لحاظ جغرافیایی روستا در انتهای یک دره و رودخانه ای که از جنوب به شمال جریان دارد قرار گرفته پاست.
وی بیان داشت: این روستا در گذشته به دلیل وجود منابع آبی سرشار از وضعیت آب و هوایی بسیار خوبی برخوردار بوده و محل زیست طبیعی مناسبی برای استقرار گروه های انسانی محسوب می شد اما در سالیان اخیر به دلیل خشک شدن رودخانه و کمبود منابع آبی رونق گذشته را ندارد.کریمی خاطر نشان کرد: بر اساس تحقیقات کتابخانه ای و نیز مطالعات میدانی صورت گرفته بقایای یک آتشکده دوره ساسانی در داخل این روستا قرار دارد.وی گفت: بررسی صورت گرفته در بافت معماری روستا نشان می دهد که بقایای یک قلعه عظیم با دیوارهایی بلند در داخل روستا قرار دارد و بقایای آتشکده مورد نظر در مرکز قلعه و محل ثقل آن واقع شده است.کریمی با اشاره به این که این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است افزود: ابن فقیه همدانی نویسنده سده سوم هجری در کتاب مختصر البلدان و محمدبن حسن قمی نویسنده کتاب تاریخ قم از روستای فردقان و آتشکده آن سخن به میان آورده اند.سرپرست هیأت گمانه زنی فردقان افزود: نویسنده تاریخ قم در کتاب خود از فردقان با نام مزدجان یاد کرده و ضمن نقل قول از همدانی در مورد آتشکده فردقان به چگونگی ویرانی آن در سال 288 هجری توسط امیر قم پرداخته است.وی گفت: تحقیقات مردم نگاری در محل اثر نیز از باور مردم در خصوص اینکه محل آتشکده فردقان محل تبعید و زندانی شدن ابوعلی سینا حکیم نامدار ایرانی بوده است حکایت دارد.عملیات گمانه زنی در فردقان که با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است تا ابتدای مهرماه امسال ادامه دارد .

download

با استفاده از روغنهای گیاهی حتما از سلامت روغن خریداری شد مطمئن شوید.هر وقت موهای مادربزرگمان را می‌بینیم حسرت می‌خوریم از این همه پرپشتی و زیبایی، در حالی که قبلا این همه محصولات و شامپوهای مختلف برای مو وجود نداشت. آنها برای زیبایی و شست‌وشوی موهایشان از مواد طبیعی استفاده می‌کردند و این همه ماده شیمیایی به موهایشان نمی‌زدند.
ما هم دوست داریم موهایی شفاف و لطیف داشته باشیم؛ اما گاهی از ریزش و کم پشت بودن موهایمان زجر می‌کشیم و در بسیاری از مواقع امکان خرید شامپوها و محصولات متنوع تقویت مو را نداریم و از خرید آنها منصرف می‌شویم، اما گذشتگان ما چه می‌کردند؟
صدها سال است که در سراسر دنیا، خانم‌ها با استفاده از انواع روغن‌ها، به پرپشتی، لطافت، براقی و رشد گیسوان خود کمک کرده‌اند. بهتر است شما هم به تجربه چندصدساله آن‌ها توجه کنید تا بتوانید با صرف کمترین هزینه، صاحب موهایی زیبا شوید. در این نوشتار انواع روغن را به شما معرفی می‌کنیم که هر یک، مناسب نوعی متفاوت از موهاست و به زیبایی و تقویت آنها کمک می‌کند:

روغن دانه انار مناسب موهای نرم

روغن دانه انار حاوی اسید پونیسیک است و به همین دلیل، تارهای شل و ول و آویزان مو را جان می‌بخشد و دوباره‌سازی می‌کند. می‌توانید این روغن را با مقداری روغن زیتون مخلوط کنید تا ترکیب رقیق‌تری به دست آید و بتوانید از فواید هر دو روغن، بهره‌‌مند شوید.

روغن رزماری مناسب موهای کم پشت
آهن، کلسیم و ویتامین B موجود در روغن رزماری، آن را به معجونی فوق‌العاده تبدیل کرده که به شفافیت، جوانی، پرپشتی و رنگ مو کمک می‌کند. این روغن، قابل تلفیق با هر نوع روغن دیگر است و پیازمو را تحریک می‌نماید.

روغن بادام شیرین مناسب موهای مواج
این روغن هم مانند سایر دانه‌های روغنی حاوی ویتامین‌های A، B و E است. روغن بادام شیرین موخوره را ترمیم می‌کند، جریان خون را در پوسته سر تنظیم می‌نماید و به همین دلیل، موجب پرپشتی موها می‌شود و موها را شفاف و براق می‌کند. اسیدهای چرب موجود در این روغن، محافظ موها در مقابل اشعه فرابنفش هستند.
روغن آواکادو مناسب موهای خشن
روغن آواکادو سرشار از انواع پروتئین و اسیدهای آمینه است و ویتامین‌های A، D و E در سطوح بالایی در آن یافت می‌شوند. پروتئین‌های موجود در این روغن، شکاف‌های بشره مو را پرمی کنند و به این ترتیب، موها قوی و محکم می‌شوند و در آینده دچار موخوره یا ریزش نخواهند شد.
روغن زیتون مناسب موهای پرپشت
این روغن به طراوت موها کمک می‌کند و آنتی‌اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب امگا 3 موجود در آن، موجب تقویت موها می‌شود و آنها را خوش حالت و براق می‌کند. روغن زیتون سنگین است و به همین دلیل، در مورد موهای پرپشت و خشن بهتر جواب می‌دهد.

معجزه سبوس برنج

هر نوع مویی که دارید، از مصرف روغن سبوس برنج و روغن شاهدانه غافل نشوید. سبوس برنج حاوی ویتامین E است و به همین دلیل، بشره مو را تقویت‌ و از خردشدن مو و شکستن آن جلوگیری می‌کند. این روغن بو ندارد و شما بدون کوچک‌ترین نگرانی می‌توانید آن را به پوست سر و موهایتان بمالید. روغن شاهدانه هم سرشار از اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب امگا3، پروتئین و مواد معدنی است که به تقویت و زیبایی موهایتان کمک شایان توجهی می‌کنند.

15-8-5-835128-7

آبزیان دریایی بدون فلس نیز به لیست خوراکی‌های قاچاق اضافه شدند و با وجود ممنوعیت عرضه آن، هنوز هم برخی سودجویان می‌توانند در برخی فروشگاه‌ها آن را به‌صورت علنی و یا بعضا مخفیانه بفروشند.
مشاهدات خبرنگار همشهري حاكي از آن است كه اين فروشگاه‌ها بسته‌هاي كنسرو شده خرچنگ را به‌صورت علني با قيمت بالايي عرضه مي‌كنند. يكي از اين فروشنده‌ها به همشهري گفت: بيشتر مشتري‌هاي ما را اتباع كشورهاي خارجي‌ به‌خصوص چيني‌ها تشكيل مي‌دهند.

چند ماهي است كه وزارت بهداشت نظارت خود را براي عرضه زنده و يا تازه اين حيوانات آبزي غير‌مجاز، بيشتر كرده و برخي مغازه‌هاي ماهي‌فروشي كه اين محصولات را عرضه مي‌كردند آن را ديگر نمي‌فروشند. اما مسئله اين است كه اين محصولات به‌صورت علني عرضه نمي‌شوند و اگر يك آشنايي در اين صنف داشته باشيد مي‌توانيد انواع آن را خريداري كنيد! برخي فروشندگان نيز درصورت اعتماد به خريدار از يخچال‌هاي پشت دخل، محصول غيرمجاز را بيرون آورده و مي‌فروشند. يكي از ماهي‌فروشاني كه تا پيش از اين لابستر مي‌فروخت، گفت: چند‌ماه پيش وزارت بهداشت عرضه اين حيوانات را به‌دليل غيربهداشتي بودن ممنوع كرد.

اين در حالي است كه مركز تحقيقات حلال سازمان غذا و دارو چندي پيش اعلام كرد كه محصولات دريايي‌اي كه از سازمان غذا و دارو و مركز تحقيقات حلال مجوز ندارند، فاقد حق توزيع و عرضه در كشور هستند. اين مركز از مردم خواست درصورت مشاهده عرضه انواع غذاهاي دريايي كنسروي و غيركنسروي از نرم‌تنان، سرپايان، خرچنگ‌ها و ساير جانوران دريايي در مراكز خريد به معاونت‌هاي غذا و داروي دانشگاه‌هاي سراسر كشور اطلاع‌رساني كنند.

به گفته دكتر مهدي فهيمي، متخصص و پژوهشگر طب سنتي، فروش پودر خرچنگ در عطاري‌ها به نوعي كلاهبرداري تبديل شده است. او گفت: يك بيمار مبتلا به سرطان به من مراجعه كرده بود كه مي‌گفت ۳قاشق پودر خرچنگ را به قيمت 400هزار تومان به او فروخته‌اند. اين عين كلاشي است. پودر خرچنگ كه شامل همه اجزاي خرچنگ است مي‌تواند براي بيمار مشكلات ديگري ايجاد كند.

اين پژوهشگر طب سنتي افزود: اگرچه براي خرچنگ در منابع علمي طب سنتي خواصي درنظر گرفته شده است اما تجويز و مصرف آن مستلزم نظر كارشناس و متخصص است. دارويي كه از اين حيوان به‌دست مي‌آيد فقط در شرايط آزمايشگاهي و با مقدارمشخص قابل استفاده است. احتمالا وزارت بهداشت به‌دليل مسموميت جيوه كه جذب پوست اين نوع حيوانات آبزي مي‌شود، عرضه آن را ممنوع كرده است. وزارت بهداشت بايد بر طب سنتي نظارت داشته باشد ولي متأسفانه از اين بخش غافل شده است.

دكتر بهروز جنت، رئيس مركز تحقيقات حلال سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با همشهري گفت: در مورد نرم‌تنان ازجمله صدف يا حلزون نيز بررسي‌ها نشان داده است كه اين حيوانات آبزي داراي مواد آلرژي‌زا و سمي هستند كه شناخته شده نيست ولي اثرات خود را در بدن انسان در سال‌هاي بعد مي‌گذارد. بعضي از اين حيوانات به حدي آلرژي‌زا هستند كه مي‌توانند منجر به فوت فرد مصرف‌كننده شوند.

دكتر جنت با تأكيد براينكه مصرف اين مواد براي همه افراد مضر است اظهار كرد: مشاهده شده كه در برخي مناطق ساحلي در كشور‌هايي كه مصرف اين حيوانات مجاز است، بيماري‌هاي مشتركي شايع شده است. نوع غذايي كه در اين مناطق خورده مي‌شود در ايجاد بيماري مؤثر است.

وي در واكنش به اين مسئله كه بسياري از فروشنده‌ها مدعي فروش اين مواد به خارجي‌ها هستند گفت: ما در هيچ كجا فروشگاهي براي عرضه محصولات به خارجي‌ها به‌صورت جداگانه نداريم. در مواقعي برخي هتل‌ها و سفارتخانه‌ها و يا شركت‌هاي خارجي كه به‌عنوان پيمانكار در پروژه‌ها كار مي‌كنند مي‌توانند محموله‌هايي را با كسب اجازه و با شرايط خاص وارد كشور كنند. چيزي كه فروشنده‌هاي اين محصولات گفته‌اند در حد توجيه بي‌پايه و اساس است.

بهروز جنت در مورد نظارت بر عرضه اين محصولات اظهار كرد: نظارت بر اين فروشگاه‌ها توسط چند بخش در وزارت بهداشت، بازرسان اصناف و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي انجام مي‌شود. همچنين با گزارشات مردمي اين نظارت‌ها دقت بيشتري خواهد داشت. مركز تحقيقات حلال سازمان غذا بيشتر روي حلال بودن مواد تشكيل‌دهنده محصولاتي است كه وارد كشور مي‌شود.با وجود تعدد مراكزي كه بايد بر عرضه اين آبزيان نظارت داشته باشند، هنوز اين محصولات در سطح شهر عرضه مي‌شود. حال بايد ديد اين نظارت پس از چند‌ماه به كجا خواهد رسيد.
منبع : روزنامه همشهری

IMG-20150725-WA0000

برگزاري اولين جشنواره ونمایشگاه چای و دمنوش هاي ايراني باحضور آقاي دكتر مهدي فهيمي .مكان : هتل لاله تهران . زمان : 7 الغايت 9 مرداد مرداد 1394 از ساعت 16الي 22 .
موسسه ایرانیان ماد

11737997_1011378678912729_569789931702631456_n

قتل زنجیره ای تعدادی پزشک درآمریکا که اخیرا اتفاق افتاده و روزنامه سپید مورخ 13 تیرماه به آن پرداخته ؛ می تواند یکی از نشانه های شروع ضرر و زیان شرکتهای داروسازی باشد . این اتفاق می تواند از چند جهت حایز اهمیت باشد و باید به آن نگاه کرد. یک اینکه طرفداران طب طبیعی ممکن است بازار سود شرکتهای داروسازی را متاثر کنند .دوم اینکه این پزشکان محبوبیت بالا را در نظر مردم تمام دنیا حتی در خود امریکا دارند و محبوب شدن اینها باعث کاهش میزان مراجعه به مراکز طب کلاسیک بشود و آنهایی که سرمایه گذاری بالا کردند احساس کنند با وجود این افراد دامنه سودشان کم می شود . دیگر این که اینها به کسی ضرر نمی رسانند . پزشکان طرفدار طب طبیعی یا طب مکمل در دنیا معمولا افرادی هستند با یک تفکر سبز و آرام که تمایل دارند علمشان را در مسیر شناخت طبیعت بیشتر کنند و انطباق بدهند علمشان را از طبیعت با شرایط بدن افراد یا مراجعین شان و بتوانند از داشته های طبیعت برای کاهش علایم یا پیشگیری یا درمان بیماری استفاده بکنند .پس بنابراین بایستی هم مردم به این دقت کنند و هم خود پزشکان علاقمند به طب سنتی وطب طبیعی واینکه آنچه که باید به آن دقت بشود اگر مردم طرفدار طب طبیعی هستند یقینا شرکتهای داروسازی ضرر نخواهند کرد. چرا؟چون آنهایی که استراتژی برای خودشان تعریف می کنند باید بلافاصله برنامه هایشان را سوییچ کنند به سمت ساخت و فرآوری محصولات و مکمل هایی که از طبیعت گرفته می شود. در واقع به جای ساختن داروهای شیمیایی رو بیاورند به سمت ساخت مکمل گیاهی . در این صورت هم پزشک طب طبیعی راحت تر می تواند درمان انجام بدهد وهم شرکت داروسازی ضریب موفقیت و سودشان نه تنها افت نخواهد کرد بلکه بهتر خواهد شد. فقط می ماند یک تفکر وآن تفکرهست به نام تفکر کثیف که ممکن است افراد صاحبان پول وقدرت باشند واینها به دنبال این باشند که حتما از مسیر شیمیایی وزیان رسان به مردم در دنیا سود بدست بیاورند. اینجا است که بازی به قتل و کشت وکشتار می افتد ومذاکره وفهم در واقع نمی تواند کاری انجام بدهد.
دوستدار مردمان دکتر مهدی فهیمی

images

منظور از بهداشت، امروزه پیشگیری از امراض است، که در ممالک مترقی، اصولا وزارت بهداشت تشکیل شد و پیشگیری مقدم بر درمان است. روزه و امساک از خوردن غذا، از هزاران سال پیش در میان ملل مختلفه رواج داشته و تمام ادیان دستورات گوناگونی راجع بآن داده اند. چنانکه در قرآن مجید فرماید یا ایها الذین آمنوا کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم لعلکم تتقون
در تفسیر المیزان تالیف فیلسوف بزرگ معاصر علامه طباطبائی، مطالب مهمی راجع بفواید جسمی و روحی روزه ذکر گردیده که ما توجه علاقمندان را بمطالعه آن جلب مینماییم.
امروزه، روزه بر دو نوع است روزه طبی و روزه مذهبی.
روزه طبی یا امساک از خوردن بعضی غذاها مخصوصا غذاهای محرک، فقط فواید جسمی داشته، ولی روزه مذهبی منافع جسمی و روحی را داراست.
بیمارستان‌های مخصوص لاغر کردن افراد چاق و کلینیک‌های زیبایی، ماساژ و تراپی ﴿معالجه بوسیله ماساژ﴾ در سراسر جهان مشتریان فراوانی دارد و اشخاص زیادی برای از بین بردن چربی‌های زیادی شکم و سایر نقاط بدن، باین بخشها مراجعه کرده و با تحمل مخارج بسیار سنگین، اثر موقتی حاصل آنان میگردد. زیرا اصل تغذیه، یعنی سوخت و ساز﴿متابولیسم﴾ 1 مواد غذایی باید بر پایه متعادلی باشد، تا اصولا مواد اضافی در نقاط مختلفه، مخصوصا مراکز حساس بدن مانند قلب و شرایین، مغز و کبد رسوب نکند.
خطر مهمی که زندگی ماشینی قرن بیستم و تمدن امروزی، بشر را تهدید میکند، دور شدن بشر از وظایف اصلی و طبیعی او است. صبح که از خواب برمیخیزد، شتاب آمیز با وسایل نقلیه خود را بسر کار خود میرساند و ظهر خسته وامانده با اعصابی کوفته، با همان وسایل برمیگردد. برخی در شبانروز، حتی صد قدم پیاده روی نمیکنند. پشت میزنشین‌ها، رانندگان تاکسی و اتوبوس، کسانیکه منحصرا کار فکری دارند، بیش از همه در خطر عدم تعادل این سوخت و ساز هستند.
از قدیم گفته اند المعده بیت کل دا والحمیه راس کل دوا و این یک اصل پزشکی درستی است. غذا وقتی وارد معده و روده‌ها شد، دیاستاز ﴿مواد تجزیه کننده﴾‌های گوارشی از ابتدای لوله‌هاضمه، تا انتهای دستگاه گوارش، بر روی مواد مختلفه آن تاثیر میکند. بعضی مانند لیپاز، چربیها را بمواد اولیه و هسته‌های ریزتر تجزیه میکند و پروتئاز مواد گوشتی را به اسیده‌های آمینه و آمیلاز مواد نشاسته یی را تجزیه میکنند. کبد با کارخانه معظم تصفیه بدن، که از اسرار عجیب خلقت است و در تجزیه مواد غیرلازم بمواد لازم و اولیه نقش موثری دارد، مباحث بیشتری را واجد است. ترشح صفرا که یکی از وظایف کوچک آنست. مواد چربی را هضم و قابل جذب میکند، تا از سد مخاطی روده‌ها عبور کرده، وارد عروق لنفاوی و خون شوند. مواد چربی یا در اثر کمبود این دیاستازها، یا در اثر مصرف زیاد در عروق، رسوب میکنند و باعث بیماریهای خطرناکی میشوند که از همه مهمتر تصلب شرایین (سخت شدن جدار رگها- آرتریواسکلروز) است. کم خوردن گوشت ومواد چربی و ادویه و عدم استعمال دخانیات، در کشورهای اروپایی یکی از مهمترین وسایل جلوگیری از این ناراحتی‌هاست، که باید با استراحت روحی و جسمی و نوشیدن مایعات و صرف میوه‌های تازه توأم باشد. حال ببینیم این استراحت روحی و جسمی و رژیم غذایی که شرع مقدس اسلام دستور فرموده است.
استراحت روحی
بدون شک تمدن ماشینی امروز و اعتقاد زیاده از حد بمادیات و عدم اعتنا بمعنویات، یکی از عوامل بر هم زننده استراحت افراد بشر است. کلیه طبقات مردم، برای بدست آوردن منافع بیشتر، ناگزیر به تلاش و کارکردن بیشتری اند و میباید مشکلات زیادی را تحمل کنند.
چون روح و جسم با یکدیگر همبستگی دارند، آنگاه که استراحت روحی نبود، جسم هم کسل میشود و خستگی یکی از مهمترین عوامل برهم زننده متابولیسم مواد غذایی است. امراض زیادی در جهان شیوع پیدا کرده، که علت آنرا در عصر ما، پسیکوسوماتیک(1) «روحی و جسمی» مینامند. سابقا زخم معده، حمله قلبی و سکته مغزی هرگز باندازه امروز نبوده است. روح که خسته شد پدیده جدیدی که بیماریزا است حاصل میشود. و آن اسپاسم(انقباض) در نقاط مختلف بدنست انقباض در رگها موجب کمی یا زیادی فشار خون میشود. در معده درد زیاد، و نفخ شکم، و در ریه‌ها تنگی نفس ایجاد میکند. آیا کسانیکه کار آزاد و روح سالم و ایمانی قوی دارند، کمتر باین بیماریها مبتلا نمیشوند؟ پاسخ مثبت است.
شخصی که در ماه مبارک رمضان قبل از سحر از خواب برمیخیزد، با خلوص نیت دعا میکند، نماز میخواند، عذر گناهان را میخواهد، توبه میکند، دروغ نمیگوید، یک نوع صفای باطن و آرامش روحی پیدا میکند.
چرت بعد از نهار و خستگی وجود ندارد، انسان یکسره کار میکند، بهمنوع خدمت میکند، چون آرامش خیال دارد، غدد مترشحه داخلی هم که از مرکز عصبی مغز فرمان میگیرند، خوب فعالیت میکنند.
استراحت جسمی
منظور از استراحت، دراز کشیدن و خوابیدن نیست، بلکه استراحت اجزاء متشکله جسم است. قلب لازم نیست فعالیت بیش از اندازه کند. ریه‌ها، در معرض فشار و سنگینی تنور شکم نیستند. معده سنگینی نمیکند. خلاصه یک رژنرسانس1 (ترمیم) کاملی بر قرار میشود. اینستکه اشخاص در ایام ماه مبارک رمضان خود را سبک حس میکنند، فعال هستند، و حوصله مطالعه دارند.
متابولیسم-متابولیسم یا سوخت و ساز، متشکل از دو قسمت است: سوخت «کاتابولیسم» 2 و ساز« آنابولیسم» 3 موادی تجزیه میشوند و موادی تشکیل میگردند. عدم تعادل در این مواد، باعث ناراحتی میشود.
کلسترل که از تجزیه چربیها حاصل میشود، دشمن جان بشر امروزی است. مرتباً در آزمایشگاهها، دیده میشود که مشغول اندازه گیری کلسترل خون بیماران هستند. این میزان اگر 5/1 تا 3 گرم (بعقاید مختلف) در یک لیتر خون تجاوز کند، در قلب و مغز خطرات زیادی ببار میآورد. روزه کلسترل خون را کم میکند.
اسیداوریک- این اسید از سوخت مواد گوشتی بوجود میآید. در اشخاص پرخور و کم کار زیاد میشود. نقرس یکی از بیماریهایی است که در اثر افزایش اسیداوریک حاصل میشود.( حد متوسط، 40 میلی گرم در یک لیتر خون است). ناراحتی‌های قلبی- بسیاری از ناراحتی‌های قلبی بشر امروزی، منشأ خارج از قلب دارد. سیگار، چای زیاد، پرخوردن، نفح شکم، همه باعث ایجاد درد و ناراحتی در ناحیه قلب و ریه‌ها میشود.
مسلما کسیکه شب کم غذا بخورد، نشاط بیشتری خواهد یافت. و این یکی از چهار دستور اصلی اسلام برای پیشگیری از بیماریهاست:
«برنخیز از کنار سفره، مگر هنگامیکه کاملا سیر نشده‌یی».
فواید لاغری- حد متوسط طول عمر در اشخاص لاغر بیشتر است. فشار خون آنها کمتر از اشخاص چاق است و کسانیکه فشار خون کمتر دارند عمر بیشتر میکنند و فعالتر و با نشاطرهستند. تصلب شرایین در آنها خیلی کم است. بنابراین روزه بهترین وسیله جلوگیری از چاقی و عوارض آنست.
جوانی جاویدان و پیری زودرس- از دیر باز بشر در فکر یافتن آب حیات بوده، و هر چه بیشتر جسته، کمتر یافته است.

منبع روزنامه ایران

635700937444683408_M

اگر از رفتن به دستشویی‌های عمومی چندش‌تان می‌شود و تصور می‌کنید کثیف‌ترین و آلوده‌ترین جای دنیا کاسه توالت است سخت در اشتباهید. چون دور و برتان پر از وسایل و اشیایی است که روزانه با آنها سروکار دارید، غافل از این‌که آلوده تر از کاسه توالت هستند.
کیف دستی
بیشتر خانم‌ها عادت دارند، کیف دستی‌شان را روی زمین و کنار دستشان قرار دهند. فرقی نمی‌کند کیف‌تان را روی صندلی کنار دستتان قرار دهید یا روی زمین یا تراس کافه یا صندلی مترو و اتوبوس. بهتر است بدانید میکروب‌ها بی‌هیچ ترس و واهمه‌ای وارد بافت کیف دستی‌تان شده و بعد از آن به دست‌تان راه پیدا می‌کنند.
دستگیره ‌مترو و اتوبوس
همه ما که روزانه با وسایل نقلیه عمومی این طرف و آن طرف می‌رویم، ناچار دستگیره مترو یا اتوبوس را نگه می‌داریم تا از افتادن در امان باشیم، اما به عقیده بیولوژیست‌های دانشگاه آریزونا، کاسه توالت به مراتب تمیزتر از دستگیره مترو و اتوبوس‌هاست.
به دلیل این‌که کاسه توالت صرفا 50 نوع میکروب مختلف دارد در حالی که میله‌های مترو یا اتوبوس آلوده به صدها هزار باکتری است. به عقیده این محققان اگر دستگیره‌ها آلوده به مدفوع بودند، احتمال ابتلا به هپاتیت A از طریق تماس با آنها دور از ذهن نبود.
صفحه اسمارت فون
به گفته محققان میکروبیولوژی دانشگاه منچستر، صفحه تلفن هوشمندتان که در طول روز هزاران بار لمسش می‌کنید، یک سلاح واقعی برای باکتری‌شناسی است، به این دلیل که در مقایسه با کاسه توالت 500 برابر بیشتر میکروب و باکتری دارد. روی این صفحه آلوده بدون این‌که شما متوجه باشید انواع باکتری‌های موذی از اشریشیا کولی گرفته تا سالمونلا و استرپتوکوکوس رژه می‌روند.
صفحه کلید رایانه
بعد از کار کردن با رایانه و تایپ، حتما دست‌هایتان را با آب و مایع دستشویی با دقت بشویید. متخصصان توصیه می‌کنند، به هیچ عنوان روی میز کار غذا نخورید و هیچ ماده غذایی را روی صفحه کلید رایانه‌تان قرار ندهید. به خاطر این‌که حدود 5 برابر آلوده‌تر از کاسه توالت است.
صفحه کلید دستگاه‌های خودپرداز
نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان می‌دهد، صفحه کلید دستگاه‌های خودپرداز، آلوده به نوعی باکتری به نام «باسیلوس سرئوس» است که می‌تواند در بدن انسان علائمی مشابه با مسمومیت غذایی ایجاد کند.
تلفن محل کارتان
در سال 2004، نتایج یک پژوهش نشان داده که تلفن ادارات به طور متوسط به 25 12/7 باکتری و میکروب مختلف آلوده است. بنابراین لازم است نه تنها اشیای موجود روی میز کارتان را با دستمال تمیز و ضدعفونی کنید بلکه دست‌هایتان را هم به طور مرتب بشویید.
منوی رستوران‌ها
خبرنگار روزنامه ویروس‌شناسی پزشکی، (Medical Virology ) ، پژوهشی را به چاپ رسانده که نشان می‌دهد باکتری آنفولانزا می‌تواند‌ حدود 18 ساعت روی پوشش پلاستیکی منوهای رستوران‌ها زنده بماند و باعث آلودگی مردم شود. بنابراین این بار بعد از این‌که در رستوران منو را ورق می‌زنید و غذایتان را سفارش می‌دهید دست‌هایتان را بشویید.
لوازم ورزشی باشگاه‌ها
نتایج پژوهش جدیدی که در آمریکا انجام شده است نشان می‌دهد، ردپای باکتری «استافیلوکوکوس» که یکی از باکتری‌های اصلی در شیوع عفونت بیمارستانی است در برابر متی سیلین (داروهای ضدمیکروب) مقاوم شده، روی دستگاه‌های بدنسازی یافت شده است. این باکتری می‌تواند بیش از یک ماه روی سطوحی که آلوده به تعریق است زنده بماند.
وسایل بازی در پارک‌ها
روی بعضی از وسایل و تجهیزات موجود در پارک‌ها و شهربازی‌ها مثل سرسره، الاکلنگ و تاب، نوعی باکتری که در مدفوع انسان وجود دارد، یافت شده است. بنابراین توصیه می‌شود، کودکان بعد از هر بار استفاده از این وسایل بازی، دست‌هایشان را بشویند.
عینک‌های سه‌بعدی
نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان داده است عینک‌هایی که در سینما سه‌بعدی‌ها در اختیارتان گذاشته می‌شود تعداد زیادی میکروب از جمله میکروب‌های عامل بیماری ورم ملتحمه، عفونت‌های چشمی، مسمومیت‌های غذایی،عفونت خون و ذات الریه دارند.
مسواک
مسواک‌هایی که درست آب کشیده نمی‌شوند بهشت میکروب‌ها و ویروس‌هایی مثل استرپتوکوک، هرپس، استافیلوکوک و ویروس آنفلوآنزا محسوب می‌شوند. توصیه می‌کنیم مسواک را از محیط دستشویی دور نگهدارید و بعد از هر بار استفاده آن را با دقت بشویید و خشک کنید. سر مسواک را رو به بالا قرار دهید و هر سه ماه یکبار آن را تعویض کنید.
میز کار
شغل شما تاثیر زیادی روی سلامت جسم و روحتان دارد. از سختی کارتان گرفته تا وسایل و ابزار داخل اتاق کارتان در سلامت‌تان نقش دارند. بر همین اساس باید بدانید اگر میز کارتان را به مدت طولانی تمیز نکنید با یک وسیله آلوده‌تر از کاسه توالت سر و کار دارید. به‌دلیل این‌که در هر سانتی مترمربع آن بیش از 6 هزار میکروب و باکتری لانه می‌کند. توصیه می‌شود میز کارتان را به طور مرتب تمیز و ضدعفونی کنید و در طول روز به طور مرتب دست‌هایتان را بشویید.
پادری و جاکفشی
نتایج برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهد در 96 درصد پادری‌ها و جاکفشی‌ها ردپایی از باکتری‌های مدفوع انسانی دیده شده است که از طریق کف کفش‌ها منتقل می‌شوند. بهتر است جاکفشی را بیرون از منزل قرار دهید و کفش‌ها را بیرون از منزل درآورید. لازم است‌ به طور مرتب پادری مقابل در آپارتمان شسته شود.
اسکناس
همان چرک کف دست که برای گذراندن امورات زندگی سخت به آن نیازمند هستیم، به خاطرش دچار حرص و آز می‌شویم و برای به دست آوردنش گاهی دست به هرکاری می‌زنیم، یکی از کثیف‌ترین اشیایی است که هر روز با آن سروکار داریم. باید بدانید که اسکناس‌ها حدود 26 هزار باکتری دارند.
تخته گوشت آشپزخانه
اگر تخته گوشت را به درستی تمیز نکرده و نشویید با یکی از آلوده‌ترین لوازم آشپزخانه طرف هستید. به دلیل این‌که بقایای گوشت خام و دیگر سبزیجات آلوده در تخته گوشت باقی مانده و آن را به لانه باکتری‌ها تبدیل می‌کند.
کنترل تلویزیون
و اما کنترل تلویزیون که روزانه بارها و بارها به دست گرفته و کانال تلویزیون را زیر و رو می‌کنید جزو آلوده‌ترین اشیای اطرافتان است. معمولا کنترل تلویزیون بندرت تمیز می‌شود، در نتیجه لانه باکتری‌ها و میکروب‌های بیشماری است و اگر دست یک فرد بیمار باشد به وسیله‌ای برای انتقال بیماری تبدیل می‌شود. توصیه می‌کنیم کنترل تلویزیون را هم تمیز و ضدعفونی کنید و بعد از دست زدن به این وسایل دست‌هایتان را به طور مرتب بشویید.
منبع: msn،‌terrafemina
سیب (ضمیمه سه شنبه روزنامه جام جم)

2014 © Copyright - Health Center Theme by Vamtam

For emergency cases        1-800-700-6200